Hessen,  PODRÓŻE,  Spangenberg,  Zamki Hessen

Rycerski zamek i rezydencja langrafów w Spangenberg

Historyczna twierdza

Zamek Spangenberg to świetnie zachowana twierdza. Przez wieki był używany zgodnie z przeznaczeniem jako rezydencja i zameczek myśliwski w którym  rezydentowali  langrafowie. Wspaniale zachowane mury zamku wraz z ogromną ,pustą fosą to ponad 800- letnia hostoria tego miejsca. Obecnie mieści się tam restauracja i hotel ,wcześniej było tam nawet więzienie  a potem szkoła leśna. Zamek stoi na dość sporym i stromym wzgórzu nad małym miasteczkiem Spangenberg.

Właścicieli było wielu ,a pierwszymi rycerscy bracia z Treffurtu potem zwania jako panowie bracia Hermann i Fryderyk Spangenberg. Herman prowadził bardzo rozwiązłe życie i otaczył się kochankami oraz oszukiwał wiele szanowanych kobiet i dziewic.

Rezydencja, więzienie i obóz jeniecki

Gdy został sprzedany stał się rezydencją dla wielu langrafów między innymi był rodową siedzibą landgrafa Henryka II Heskiego- Henryka Żelaznego (1299–1377). Był on ojcem Adelheid , która potem została nieszczęśliwą żoną Kazimierza III Wielkiego i Polską Królową w latach (1341–1356). Artykuł: KLASZTOR AHNABERG

Twierdza służyła w XVIII wieku jako więzienie państwowe dla oficerów. Zamek szczęśliwie ocalał podczas wielu wojen, jednak ucierpiał jednak podczas II wojny światowej ale zostać odbudowany. W czasie wojny mieścił się tam obóz jeniecki dla oficerów brytyjskich. W 1945 roku gdy ostatni jeńcy opuścili obóz ,zamek został dosłownie zrównany z ziemią przez amerykański nalot. Ocalały wtedy tylko mocne mury obronne jednak udało się go odbudować w latach 50 XX wieku.

Zamek jest świetnym punktem widokowym skąd rozpościera się piękna panorama na małe miasteczko oddalone od KASSELo 35 km.

Obecnie zamek jest hotelem i restauracją. Odbywają się tu wesela i inne uroczystości.

Link do zamku: Zamek Spangenberg

Adres:

Schloss Spangenberg
Zum Schloss 1
34286 Spangenberg

Miasteczko u podnóża zamku

Na rynku znajduje się pomnik – fontanna z 1902 roku. Pokazuje scenę śmierci z legendy  o “Kuno i Else”.

Legenda opowiada o burmistrzu z XIV wieku który z powodu przedwczesnej śmierci ukochanej żony był samotny i rozgoryczony. Jedyną pociechą w jego wieku była urocza córka Else, z którą surowy i ambitny burmistrz miał wspaniałe plany. Chciał aby córka poślubiła pewnego dnia mężczyznę o randze i statusie landgrafa.

Ale Else była zakochana w Kuno, skromnym i uczciwym mieszczańskim  chłopcu. Gdy Elsa zachorowała burmistrz obiecał , że Elsa w swoje 21 urodziny będzie mogła zaręczyć się z mężczyzną, którego wybrała i kocha jeśli tylko wyzdrowieje. Jednak gdy córka wyzdrowiała nie chciał dotrzymać swojej obietnicy. Zgodził się na zaręczyny pod warunkiem, że Kuno zgodzi się dokończyć wodociąg w mieście w ciągu trzech miesięcy, bez pomocy innych pracowników znających się w tym fachu. Kuno przyjął wyzwanie a Elze mu pomagała. Pracowali bardzo ciężko i byli coraz słabsi , jednak udało im się doprowadzić wodę do miasteczka. Wszyscy czekali niecierpliwie przy fontannie na młodych którzy się nie pojawili. Znaleziono ich za miastem w pozycji klęczącej, trzymających się nawzajem w ramionach śmierci.”


Jak w wielu niemickich miasteczkach również i tutaj przeważa głównie zabudowa domów szachulcowych. stojące tu nawet 500 lat.

Historyczny budynek w którym mieszkała kochanka Landgraf Filipa Wspaniałego. Margarethe von der Saale  była niemiecką szlachcianką, damą dworu która orzybyła na dwór Filipa w wieku 17 lat z którą potem zawarł małżeństwo popełniając bigamię gdyż miał już żonę z którą nie chciał się rozwieść.

Zabytkowy budynek z 1580 roku.

Sowia wieża

Stare miasto otoczone jest murem miejskim z dziewięcioma wieżami miejskimi i bramami. Jedyna w pełni zachowana wieża obronna Sowia Baszta. Można się do niej dostać drewnianymi schodami, aż do platformy skąd widać wspaniały widok na całe miasto. Stamtąd także w dużej części widać przebieg dawnego muru miejskiego.


Źródło: Wikipedia, Stadt,Regiowiki ,oficjalna strona miasta Spangenberg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!