Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Trendelburg

Trendelburg- wieża Roszpunki

Zamek Trendelburg

Miasteczko Trendelburg położone w malowniczej dolinie tylko 36 km od KASSEL. Znajduje się u podnóża średniowiecznego zamku od ponad 700 lat. Zamek powstał w 1303 roku i znajduje się na 60-metrowym urwisku z piaskowca. Został zbudowany na stromym grzbiecie nad doliną Diemel, otoczony fosą i zamkowym murem.Budowę zamku zlecił Konrad III von Schöneberg około 1300 roku.

Po wojnie siedmioletniej zamek odbudowano i służył jako mieszkanie mistrza czynszowego, inwalidów, leśników i nadzorców.  Hrabiowie Schöneberg rządzili całym obszarem od Hofgeismar do Deisel do 1306 roku. Miasteczko przechodziło spustoszenia, zarazy ,pożary i wojnę trzydziestoletnią. Dwór stał się płacykiem myśliwskim a potem siedzibą zamkoweą rodziny von Stockhausen.


Wieża Roszpunki

Przez miejscowość Trendelburg prowadzi Niemiecki Szlak Bajek i Trendelburg nawiązuje do bajkowej Roszpunki BRACIA GRIMM.Trendelburg to bajkowa i legendarna sielanka pośrodku parku przyrody Reinhardswald.

Wieża o wysokości 40 metrów została odnowiona  i udostępniona do zwiedzania jako wieża widokowa z małym muzeum. Słynną bajkową postać Roszpunki można tu oglądać na żywo w niedziele (miesiące letnie).

Można również zejść do lochu. Do głównej bramy prowadził kiedyś most zwodzony a zamek był otoczony fosą, która została  zasypana. Wewnątrz wieży znajdują sią wąskie spiralne schody. W wieży można zwiedzać loch i salę tortur.

Wstęp do wieży: Dorosły 4 Euro

Wieża i loch to fajna ,ciekawa atrakcja w sennym miasteczku. Nie ma zbyt wielu turytów ,napewno więcej się dzieje gdy są organizowane jakieś imprezy na zamku. Oczywiście dla dzieci napewno jest interesująca wieża Roszpunki. Trzeba się wspiąć po 130 stopniach, betonowych a potem po metalowych bardzo wąskich i lepiej nie patrzeć w dół.


Stare Miasto

Z wieży rozościera się wspaniały widok na całą okolicę i  miasteczko w którym większość średniowiecznych budynków  padła ofiarą pożaru miasta w 1868 roku. Pozostałości murów miejskich oraz układ ulic i ścieżek pośrednich odpowiadają pierwotnemu planowi miasta. Najstarszy zachowany dom wiejski został zbudowany około 1460 roku.


Lochy w wieży

Loch nie jest duży, jest tam zimno i trochę zbyt ciemno. Znajduje się tam kilka przedmotów służących średniowiecznym torturom ,żeliwne maski katów, dyby , żeliwny pas cnoty.

 


Hotel i restauracja

Dzięki średniowiecznej, bajkowej scenerii miasteczko Trendelburg przyciąga wielu gości i stało się popularnym miejscem organizowania wesel, uroczystości rodzinnych i średniowiecznych uroczystości.

Zamek został odrestaurowany dopiero w 1901 roku ,gdy nabył go pruski pułkownik Wojciech von Stockhausen. Rodzina von Stockhausen zamieszkiwała go przez cztery pokolenia. Po wojnie został przebudownay na hotel i restaurację.

Na zamku odbywają się imprezy :między innymi :średniowieczny festiwal bajek w zamku Trendelburg (bajkowe lekcje magii, teatr figur i lalek , bitwy i turnieje rycerskie, Średniowieczna muzyka , akrobacje ogniowe i dobre jedzenie oraz wielkie fajerwerki nad zamkiem czy magiczne światła w Adwencie

Na dole przy recepcji znajdują się średniowieczne przedmioty i zbroje rycerskie.

Link do hotelu: Hotel


Centrum miasteczka jest bardzo malutkie :Stary Ratusz ,kościół, Stara plebania ,stary młyn ziemiański, stary most.

Ewangelicki kościół(dawniej św. Marii)z XVI wieku


Zabytkowy ratusz

W samym centrum małego miasteczka znajduje sięstary ratusz z gotycką bramą wjazdową i sienią.

Była tu kiedyś siedziba burmistrza. Był tu również pokój więzienny i mieścił części straży pożarnej. Na froncie znajdue się herb miasta z datą 1303 roku a z boku stary zegar słoneczny z 1582 roku.

W miasteczku znajduje się również odkryta rytualna żydowska mykwa..Dwie sklepione piwnice, połączone są krótkim korytarzem.Większe pomieszczenie było piwnicą magazynową, mniejsze łaźnią gminy żydowskiej, która istniała od 300 lat. Dom został zniszczony przez pożar miasta około 140 lat temu, a wejście zostało zasypane. Odkryto ją dopiero przypadkowo w 2001 roku.


źródło: miasto Trendelburg, MKH Kassel ,Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!