Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Rotenburg nad Fuldą

Rotenburg an der Fulda i “Księżniczka i żaba “

Historyczne Rotenburg

Rotenburg nad Fuldą to kolejne historyczne miasteczko na bajkowej trasie BRACIA GRIMM. Nie chodzi jednak tylko o bajki ale również o ciekawą historię miasteczka. Miasteczko położone jest w najwęższym miejscu doliny Fuldy wśród zalesionych wzgórz. Nazywane jest także perłą na Fuldzie. Miasteczko swoją historią sięga aż XII wieku ,chociaż podobo są i zapiski wcześniejsze.

Od około 1300 roku ( z przerwami) w Rotenburgu mieszkały rodziny żydowskie, a od XVII do XIX wieku istniała tu jedna z największych małomiasteczkowych gmin żydowskich w Hesji.

Na górze w Rotenburgu  landgrafowie Turyngii zbudowali zamek Rodenberg(XII wiek).Ruiny znajdują się około 1,5 km  miasta. Kompleks zamkowy był bardzo duży o powierzchni około 110 metrów na 40 metrów. Dziś zachowały się jedynie fragmenty wałów o wysokości do 6 metrów.


Park zamkowy w Rotenburgu

W miasteczku znajduje kilka bajkowych rzeźb autorstwa Ewalda Rumpf -rzeźbiarza z KASSEL. Stworzył naturalnej wielkości rzeźby z brązu na rynku między innymi w HOMBERG Efze (“Braciszek i Siostrzyczka”,”Filip Wielkoduszny”) czy w Rotenburgu gdzie znajdziemy ich kilka „Dwóch chłopców”,„Trzy kobiety targowe” ,”Księżniczka i żaba” i jeszcze kilka innych.

Na pierwszą z nich natrafiamy już na samym początku naszego zwiedzania Rotenburgu. Znajduje sięna terenie parku zamkowego.

“Księżniczka i żaba” naturalnej wielkości rzeźba z brązu w parku miejskim w Rotenburg / Fulda


Zamek Landgrafów w Rotenburgu

Poprzednikiem zamku Rotenburg był zamej Rodenberg(ruina) na górze Rotenburga. Ten zbudowany został przez Ludwika II nad Fuldą w XV wieku.Budynek jednak się spalił i wybudowano murowany. Heski landgraf Wilhelm IV rozpoczął budowę obecnego pałacu w 1579 roku. Dopiero 37 lat później, za panowania landgrafa Moritza, pałac został ukończony w stylu renesansowym.

Był popularną letnią rezydencją landgrafów.

 

 

Adres: Schlosspark

36199 Rotenburg an der Fulda


Po wyjściu z zamkowego parku znajdziemy się nad rzeką Fulda .Możemy udać się spacerem w stronę starego mostu ,żeby przejść na drugą stronę miasta. Na zwiedzanie miasteczka można przeznaczyć do dwóch godzin.


Rynek w Rotenburgu

Późnogotycki Jacobikirche wraz z ratuszem otaczały rynek miejski, podobnie jak w wielu średniowiecznych miastach.

Kościół miejski św. Jakuba na rynku

„Trzy kobiety na targu” naturalnej wielkości na rynku w Rotenburgu an der Fulda

 

Po drugiej stronie mostu znajdują się dalsze jaskrawo kolorowe domy z muru pruskiego. W Rotenburg nad Fuldą znajduje się  około 350 domów z muru pruskiego, z których część jest bardzo dobrze zachowana. Kolorowe szachulcowe wtulają się w siebie i fascynują kolorami, rzeźbieniami i konstrukcją.

„Dwóch chłopców”, naturalnej wielkości figury z brązu na „Starym Moście” w Rotenburg / Fulda

“Skradający się stróż” Naturalnej wielkości figura na głównej ulicy w Rotenburgu / Fulda

Ciasna ,kolorowa zabudowa budynków z muru pruskiego to wokół nieodłączny klimat miasteczek , nie tylko Rotenburgu nad Fuldą.W tle Kościół św. Marii i Elżbiety.


Muzeum

  • Muzeum Regionalne 

Mieści się zaraz koło Zamku Rotenburg. Budynek szachulcowy. Tak zwany „Biały Dom” służył niegdyś jako kwatery mieszkalne dla służby i hrabiny przed porodem oraz dla tych, które niedawno urodziły.W muzeum prezentowane są liczne eksponaty i informacje z zakresu historii geologicznej, folkloru z historią regionalną i przyrodniczą.


  • Muzeum lalek i zabawek 

Prywatne muzeum lalek i zabawek w Rotenburg an der Fulda słynie z kolekcji lalek z niemieckiej porcelany oraz z domków i domków dla lalek. Większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji właściciela i powstała w latach 1983-1940 w Turyngii, Rudawach i Norymberdze.

Bürgerstraße 1

36199 Rotenburg an der Fulda


  • Żydowska łaźnia

żydowska łaźnia rytualna z XVII wieku .W niepozornym domu przy Brauhausstrasse, 2 dawne łaźnie rytualne są świadectwem codziennego życia społeczności żydowskiej w Rotenburgu do 1938 roku.

Mieści się tu stała ekspozycja dotycząca 600 lat życia Żydów w Rotenburgu i okolicy.

Brauhausstraße 2

36199 Rotenburg an der Fulda


Tourist-Information der Stadt Rotenburg an der Fulda

Marktplatz

36199 Rotenburg an der Fulda


Ciekawostki

O mieście stało się głośno w 2001 roku za sprawą kanibala z Rotenburga. Mieszkaniec Rotenburga znalazł przez internet mężczyznę, który dobrowolnie dał się zabić i zjeść.Proces toczył się przed sądem w Kassel oraz przed Niemieckim Sądem Najwyższym w Karlsruhe.


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt Rotenburg an der Fulda, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!