Padwa,  PODRÓŻE,  Uniwersytet w Padwie,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Uniwersytet w Padwie

Uniwersytet Padewski- Universita degli studi di Padova

Po zwiedzeniu KAPLICY SCROVEGNI udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Padwy , z kaplicy do centrum to tylko kilometr spacerkiem. W centrum odnajdziemy wiele wspaniałych zabytków ,miedzy innymi Piazza della Frutta (Plac Owocowy),pałac Della Regione,Piazza Prato della Valle,Palazzo del Capitanio ,Bazylika św. Antoniego.

Historia miasta sięga czasów IV wieku p.n.e. gdy powstało miasto pod nazwą Patavium stworzone przez Wanetów.

Uniwersytet Padewski został założony przez bolońskich uczonych i profesorów w 1222 roku ,którzy w poszukiwaniu wolności akademickiej opuścili Uniwersytet Boloński. Uniwersytet Boloński to najstarszy Uniwersytet w Europie i jeden z najbardziej znanych i  najstarszych na Świecie.

W 2022 r. przypada 800-lecie Uniwersytetu w Padwie


Bo Palace

To główna siedziba Uniwersytetu w Padwie. W dni od poniedziałku do piątku możemy zwiedzać dziedzińce oraz teatr anatomiczny tylko z przewodnikiem i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja Kup Bilet Online lub  centrum rezerwacji: +39 049827.3939 (codziennie: 9-17)

W rankingu najstarszych uniwersytetów ,Uniwersytet w Padwie zajmuje 6 miejsce na świecie. Pierwszym najstarszą uczelnią był jak już wspomniałam Uniwersytet Boloński założony w 1088 roku we Włoszech oczywiście . Drugi to Uniwersytet Oksfordzki założony w Wielkiej Brytanii w latach 1096-1167. Absolwenci to premierzy , biskupi,  laureaci Nagrody Nobla a nawet święci.Trzecim w kolejności to Uniwersytet w Salamance w Hiszpanii z 1134 roku. Uniwersytet Paryski założony w latach 1160-1250 znany jako ‘la Sorbonne”.Piąte miejsce zajmuje ponownie Wielka Brytania z Uniwersytetem  Cambridge założonym w 1209 roku. I w końcu na szóstym miejscy znajduje się obecnie Uniwersytet w Padwie z 1222 roku.

Po Padwie dalsze miejsca zajmują jeszcze dwie uczelnie we Włoszech ,są to  Uniwersytet założony przez Fryderyka II w Neapolu oraz Uniwersytet w Sienie.


Starożytny dziedziniec

Budowę tego wspaniałego dziedzińca rozpoczęto w 1547 roku pod czujnym okiem architekta Andrea Moroniego z Bergamo.Odnajdziemy tu dziedziniec otoczony kolumnami ora ponad trzy tysiące heraldycznych herbów, ozdobionych freskami i kamieniem. Herby w większości należały do studentów, którzy osiągnęli najwyższe stanowiska akademickie.Najstarsze: pochodzą z drugiej połowy XVI wieku .

 

W XIII-XVIII wieku uniwersytet był czołowym ośrodkiem  naukowym z pierwszymi pracowniami anatomicznymi i biologicznymi. Uniwersytet Padewski wyróżnia się rewolucyjnymi wczesnymi badaniami w astronomii, prawie, medycyny i filozofii.

Znajduje sie tutaj wiele wydziałów miedzy innymi :Matematyki, Fizyki , Sztuki i Filozofii, Medycyny i Chirurgii,Farmacji,Politologii,Psychologii ,Ekonomii ,Edukacji ,Inżynierii ,Prawa i jeszcze paru innych.


Wśród studentów i wykładowców na Uniwersytecie Padewskim są liczni Polacy miedzy innymi :

  • Arnoszt z Pardubic – katolicki biskup i pierwszy arcybiskup praski w XIV wieku( jego nagrobek znajduje się w kłodzkim kosciele).Patrona miasta Pardubice,
  • Szymon Birkowski -w 1609 roku został wybrany rektorem Akademii Zamojskiej
  • Paweł Włodkowic z Brudzenia herbu Dołęga-polski kapłan katolicki, prawnik i pisarz religijny , rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, obrońca interesów Polski w sporach z Krzyżakami
  • Jan Kochanowski-poeta epoki renesansu
  • Jan Nepomucen -spowiednik Zofii Bawarskiej ,męczennik i święty Kościoła katolickiego
  • Mikołaj Kopernik- astronom ,matematyk i ekonomista ..Autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich)
  • Jan Zamoyski-w 1563 roku został wybrany rektorem akademii padewskiej. Hetman wielki koronny Rzeczpospolitej  Obojga Narodów . Doradca Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego

To tylko niektórzy wielcy Polacy ,którzy studiowali na Uniwersytecie w Padwie.

Galeria


Nowy dziedziniec

Mottem Uniwersytetu są słowa Universa Universis Patavina Libertas .Czyli Wolność Padwy jest absolutnie dla każdego.

Do grona studentów należały najwybitniejsze postaci swej epoki Dante, Petrarka, Torquato Tasso, Galileusz, Mikołaj z Kuzy.

Kształcili sie tu ludzi ,którzy mieli wielki wpływ  dla historii ludzkości,miedzy innymi Galileusz- włoski filozof, astronom i matematyk ,Mikołaj Kopernik – astronom  ,Andrea Vesalio -uczony anatomii. Był to Uniwersytet kontrolowany przez studentów , to oni wybierali profesorów a nawet ustalali ich wynagrodzenia.

W rogu dziedzińca  Giò Pomodoro -włoski rzeźbiarz stworzył  w 1992 roku Spiralę dla Galileo Galilei  .Jest to  hołd 400 rocznicy przybycia wielkiego naukowca do Padwy.

U stóp schodów znajduje się Palinuro , zbudowane w latach 1946-1947. Praca poświęcona jest pamięci partyzanta Primo Visentina, zwanego „Masaccio”, który zginął 29 kwietnia 1945 roku, kilka dni po wyzwoleniu.

Bilety można zakupić również w kasie znajdującej się między dwoma dziedzińcami.

“Palazzo Bo – Wycieczka historyczna” – zwiedzanie od poniedziałku do piątku
Zwiedzanie: 11.00 (po włosku)

– 12.00 (po angielsku)

– 15.30 (po włosku)

– 16.30 (po angielsku)

– 17.30 (po włosku)


Cennik:

Bilet normalny -7 Euro (26-64 lata)
powyżej 65 lat, nauczyciele i wykładowcy -5 Euro
Bilet rodzinny -15 Euro (dwie osoby dorosłe i maksymalnie troje dzieci do 17 lat)
Wstęp bezpłatny :dzieci do lat 5  , oraz dzieci poniżej 13 lat (6-12 lat w towarzystwie płacącej osoby dorosłej),oraz wszyscy uczniowie  UniPadova, nauczyciele i pracownicy UniPadova, niepełnosprawni


W 1995 roku powstało tu  dzieło Jannisa  Kounellisa, duża instalacja „ Pomnik Oporu i Wyzwolenia ” ku  pamięci trzech profesorów uniwersyteckich, dumnych przeciwników faszystowskiego reżimu: Marquis Concept, Egidio Meneghetti i Ezio Franceschini .
Stare deski naznaczone życiem pokazują nam ,że nasze fundamenty są oparte na cierpieniu naszych poprzedników. Deski stopniowo ku górze staja się wygładzone .Autorowi chodziło o przekazanie nam cierpienia w czasie wyzwolenia kraju w czasie II wojny światowej.


W 1545 roku Università di Padova założył Ogród Botaniczny , jeden z najstarszych ogrodów akademickich na świecie.W 1997 roku ogród został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ogród został zaprojektowany przez  architekta Andrea Moroniego z Bergamo.

Wejście do Uniwersytetu zdobią olbrzymie , masywne drzwi.

 

 

Uniwersytet Padewski


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Uniwersytetu Padewskiego

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!