Bordeaux,  Bordeaux -KATEDRA I KOŚCIOŁY,  Francja,  Katedra Saint-André,  LA TOUR PEY BERLAND,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Bordeaux -KATEDRA I KOŚCIOŁY

Gotycka katedra Saint Andre

Piękny kościół katedralny Cathédrale Saint-André de Bordeaux został konsekrowany w 1096 roku przez papieża Urbana II. Stoi na Place Pey Berland .

W III wieku był  tu założony kościół .Budowla od samego początku ciągle była narażana  na najazdy i ulegała wielu zniszczeniom począwszy od najazdów  barbarzyńców ,po Saracenów i najazdów normańskie w IX wieku . Kościół przebudowano w XI wieku ,następnie uroczyście poświęcono w 1096 roku przez papieża Urbana II. Wielokrotnie przebudowywana, zachowana w pięknym gotyckim stylu

Katedra znajduje się na liście zbytów  z 1862 roku następnie w 1998 roku została wpisana  na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Zabytkowa katedra jest długa na 124 metry , szeroka na 18 metrów i wysoka w nawie na 23 metry natomiast na  29 metrów w chórze.

Katedra powstała między XII a XIV wiekiem. Portal królewski jest z XIII wieku. Dzwonnica znana jako Pey Berland Tower z XVI wieku została  zbudowana w pewnej odległości od katedry. Uczyniono to specjalnie po to aby umieścić tam bardzo ciężkie dzwony, których  nie można było zainstalować w Katedrze Saint Andre.

Pomnik Anioła Stróża

Wejście główne
Portal królewski jest z XIII wieku

Tympanon – wejście do katedry

Nad wejściem do katedry znajduje się piękna półkolista ozdoba wypełniona rzeźbieniami . Na samym dole Ostatnia Wieczerza.Powyżej wniebowstąpienie Chrystusa pośród dwunastu apostołów. Na szczycie górze Bóg Ojciec jest przedstawiany jako Chrystus zasiadający między dwoma aniołami. Jeden trzyma całun, drugi cierniową koronę.

W drugim rzędzie po lewej i prawej stronie figurki Świętego Jakuba Mniejszego Apostoła(Saint Jacques
le Mineur) i Jakuba Większego Apostoła (Saint Jacques le Majeur) ,oraz Świętego Andrzeja.

  • Jakub zwany Większym był wraz z Piotrem i Janem jednym z pierwszych uczniów Pana Jezusa .Zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów męczeńską śmiercią .Jego szczątki znajdują się podobno  w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miasto jest ośrodkiem  kultu i celem pielgrzymek.

Tympanon

Katedralna Nawa 

Wnętrze Katedry jest bardzo surowe,zamiast ławek dla wiernych ustawiono krzesła .Po bokach kapliczki i ołtarze oraz Ambona.Na ścianach obrazy , malowidła i freski . Znajdują się tu również sarkofagi wcześniejszych kardynałów.

Organy

Powstały w 1427 roku dzięki Jacquesa de Rasta. Imponujące organy zajmują całą szerokość nawy o rozpiętości skrzydeł imponujących piętnastu metrów.Organy uznawane są jako jedne z największych we Francji. Zabytek historyczny.

Ambona i w tle obraz Saint Augustine, Saint Blaise i Saint Macaire.
Pulpit-mównica

Odbyły się tu dwa królewskie śluby :

  • ślub Eleonory księżnej z Akwitanii ( wiek w jakim brała ślub podawany jest nieprecyzyjnie ,gdyż nie jest znana dokładna data jej urodzenia. Jedne ze źródeł podają 13 lat ,inne 15 lat -w każdym razie była bardzo młoda.Poślubiła króla Ludwika VII ( zwanego Młodszym, a potem Pobożnym ).Jej małżeństwo z królem zostało unieważnione po 15 latach ,gdy po raz drugi urodziła córkę nie dając królowi następcy.Małżeństwo chciano już unieważnić za pierwszym razem jednak nie stwierdzono do tego podstaw. Dopiero po urodzeniu drugiej córki postanowiono je unieważnić stwierdzając ,że byli ze sobą spokrewnieni w czwartym stopniu. Eleonora już po dwóch miesiącach po unieważnieniu małżeństwa wyszła ponownie za mąż za księcia Normandii ( Henryk II Plantagenet został królem ).Co ciekawsze był młodszy i był jej kuzynem w trzecim pokoleniu. Urodziła mu ośmioro dzieci ,trzy córki i pięciu synów (trzech synów zostało królami Anglii – Henryk II zwany też Młodszy Król – od 1154 do 1189 roku , Ryszard Lwie Serce od 1189 do śmierci w 1199 roku  i Janod 1199 roku do 1216 roku )
  • Drugi ślub jaki się tu odbył ,to ślub Anny Austriaczki pochodząca z rodziny królewskiej ( córka króla Hiszpanii) z Ludwikiem VIII królem Francji.Ślub odbył się w 1615 roku, oboje mieli wtedy po 14 lat.

Informacje praktyczne :

Wstęp bezpłatny

Zwiedzanie :10.00-12.00 oraz od 13.00 do 18.00

Więcej informacji na stronie Katedry w języku francuskim


Galeria wnętrza katedry 

Wnętrz Katedry Świętego Andrzeja w której odnajdziemy oprócz wspaniałej nawy i organów znajdziemy również kaplice ,ołtarze , średniowieczne malowidła i freski.

Épitaphe : Hic jacet in spe resurrectionis Amatus Victor Franciscus Guilbert presbyter cardinalis sanctae romanae ecclesiae archiepiscopus Burdigalensis Cerisy-La-Forêt natus die XV novembris MDCCCXII vir simplex ac restus bonitate inceniique gravitate valde commendabilis pontifex nobis fide miraque modestia insignis nec non accinctus fortitudine cum sex annos Burdigalensem rexisset ecclesiam vix purpuratus annis meritisque plenus die XV augusti MDCCCLXXXIX obdormivit in domino

LA TOUR PEY BERLAND – Dzwonnica z XV wieku

Dzwonnica  została nazwana na cześć arcybiskupa Peya Berlanda, który rozpoczął budowę w 1440 roku.Budowę ukończono dopiero w 1500 roku.Dzwonnica została specjalnie zbudowana osobno przy Katedrze Saint-André dlatego, że nie można było w dzwonnicy katedry umieścić zbyt ciężkich dzwonów. Na szczycie dzwonnicy został umieszczony posąg czuwającej nad mieszkańcami Matki Bożej Akwitańskiej. Pierwotnie znajdowała sie tam strzała zniszczona jednak przez burzę w 1617 roku,dopiero później umieszczono tam posag Matki Boskiej. Posąg Matki Boskiej Akwitańskiej jest dziełem paryskiego złotnika Jeana-Alexandre Chertiera został wykonany na zlecenie kardynała Donneta i umieszczony na iglicy w 1863 roku.

Pey Berland Tower to niesamowity punkt widokowy na miasto Bordeaux, możemy stamtąd podziwiać panoramę miasta z wysokości 66 metrów na dwóch tarasach.Pierwszy taras znajduje się na wysokości 40 metrów skąd zobaczymy zjawiskową panoramę miasta wraz z zabytkami Bordeaux. Wyżej znajduje się drugi taras skąd rozpościera się jeszcze piękniejszy widok i otacza wieżę dzwonnicy

Wspaniała gotycka dzwonnica z XV wieku stanowi cenne dziedzictwo miasta i od 2007 roku budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Link do strony: http://www.pey-berland.fr/

Katedra Św. Andrzeja.


Kościół Matki Boskiej z Bordeaux- Église Notre-Dame

Krążąc uliczkami trafiliśmy na mały plac Place de Chapelet gdzie znajduje się barokowy  Kościół z XVII wieku ukryty miedzy budynkami. Jest zabytkiem od 1908 roku.W 1683 jakobini nabyli działkę aby zbudować bardziej przestronny kościół.Budowę pięknej  barokowej świątyni rozpoczęto w 1684 roku a ukończono w  1707 roku jako klasztor dominikanów.

Wnętrze kościoła zostało utrzymane w prawie że  w niezmienionym stanie. Odnajdziemy tam wspaniałe dzieła złotników i kamieniarzy i rzeźbiarzy w tym Jeana Baptiste II Peru i  sześć obrazów malarza Jeans Andre ( z lat 1712-1735)

Po po obu stronach wspaniale zdobionej fasady stoją cztery posągi czterech doktorów Kościoła-Świętego Ambrożego z Mediolanu, Świętego Augustyna ,Świętego Hieronima i Świętego Grzegorza.

Nawa kościoła Notre-Dame o długości 60 metrów
Organy z 1707 roku zbudowane przez Jehana Haona. Sklasyfikowane jako zabytek w 1971 roku

Koło Kościoła Notre -Dame i Kapitularza oraz dziedzińca MABLY stoi rzeźba hiszpańskiego malarza ,grafika i rysownika okresu romantyzmu  Francisco de Goya jednego z najwybitniejszych artystów przełomu XVIII i XIX wieku. Artysta zmarł w 1828 roku w Bordeaux i został  pochowany na  cmentarzu kartuzów La Chartreuse w Bordeaux w rodzinnej  krypcie rodziny swojego krewnego Juana Bautista Muguiro . Jednak w 1899 roku jego prochy zostały przeniesione do Madrytu i umieszczone w krypcie w kolegiacie Świętego Izydora. Po roku spoczynku w krypcie ,spoczął w panteonie wybitnych postaci . Przez pól wieku wielki artysta namalował ponad 700 malowideł .Jedną z jego ostatnich prac była namalowana rok przed śmiercią Mleczarka z Bordeoux .Stworzył również w trakcie swojego pobytu  w Bordeaux grafiki przedstawiające sceny z walk byków Byki z Bordeaux ( wykonane litografią ,była to nowa technika graficzna ,którą to Goya opanował w wieku 79 lat ).

Hiszpański malarz Francisco de Goya

Galeria 

 


Kościół Świętego Piotra-Église Saint-Pierre

Kościół znajduje się na placu o tej samej nazwie Place Saint -Pierre. Został  zbudowany w XIV i XV wieku na miejscu XII-wiecznego budynku z którego nic się nie zachowało.Kościół Świętego Piotra jest częścią “Secteur du Port “wraz z Bazyliką Świętego Michała i Kościołem Saint Croix. Kościół znajduje się w samym sercu starego miasta. W Bordeaux już w VI wieku znajdował sie kościół Świętego Piotra , był on  w miejscu  obecnego Grand Theatre. Kościół sklasyfikowany w 1908 roku jako zabytek.

Po lewej stronie w Kaplicy Chrzcielnej  znajduje się obraz Pierre’a de Nantiac z 1664 roku. Obraz  przedstawia Chrystusa przekazującego klucze Świętemu Piotrowi.

Galeria


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Bordeaux

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!