Francja,  Marsylia,  PODRÓŻE,  Prowansja

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1

Po zwiedzeniu wspaniałego klifu CAP CANAILLE udaliśmy sie w stronę  Cassis  a potem w stronę pięknej Marsylii. Zjeżdżając w stronę Marsylii ujrzymy niesamowite widoki na morze i miasto. O Marsylii marzyłam od czasów bycia nastolatką ,oczywiście po przeczytaniu książkiHrabia Monte Christo” wspaniałej  powieści Aleksandra Dumasa. Tragiczna historia młodego marynarza Edmunda Dantèsa ,który został wszystkiego pozbawiony Przez podstęp, zawiść i zazdrość niby to przyjaciół traci ukochaną Mercedes i wszystko co kochał. Przez spisek trafił do twierdzy Zamku  d’If gdzie został na długi czas uwięziony.Dalszą historie na pewno znacie. Historia tak bardzo utkwiła mi w pamięci gdy zaczytywałam się powieścią Dumasa .Szkoda tylko ,że w rzeczywistości z więzienia d’If nigdy nie było żadnej udanej ucieczki z zamku.Pierwowzorem  Edmunda Dantesa z powieści był  Pierre Picaud, który faktycznie uciekł z więzienia ale z Fenestrelle we Włoszech w prowincji Turyn. W ten to oto sposób co roku wyspa d’If przyciąga wielu turystów chętnych mimo wszystko ją zwiedzić .

Marsylia od czego zacząć. Zaparkowaliśmy jak najbliżej centrum na jednym z parkingów INDIGO République. Tutaj znajdziesz również inne parkingi Parking INDIGO


Marsylia to stare portowe miasto na  Prowansji  i drugie co do wielkości miasto we Francji.Wspaniale miejsce do zwiedzania i już nawet w ciągu jednego dnia możemy sporo zobaczyć .Najlepiej jednak jeśli ma się trochę więcej czasu bo Marsylia jest warta większego zainteresowania.

Miasto zostało założone przez Greków z Fokai około 600 lat p.n.e. Miasto jest olbrzymim ośrodkiem przemysłowym i handlowym ,hutniczym wraz z bardzo rozwiniętym przemysłem stoczniowym ,rafineryjnym oraz wieloma innymi ośrodkami wraz z turystyką tworzy mocna gospodarkę miasta.

Na wschód od Marsylii rozciągają się Calanque środziemnomorskie fiordy,są to głęboko wcięte w wapiennych skałach, trudno dostępne dolinki z bardzo stromymi ścianami .Doskonałe miejsce do wspinaczek.


Stary Port (Vieux Port)w Marsylii

Zwiedzanie zaczęliśmy od portu .Tu najlepiej rozpocząć swoją wędrówkę i odkrywanie tego pięknego  miasta. Znajdują się tu najważniejsze atrakcje do zwiedzania Fort św. Jana ,Muzeum MuCEM, Katedra la Major, Église Saint-Ferréol les Augustins-kościół w Starym Porcie. To tutaj tętni najbardziej życie ,gdzie znajdziemy pełno barów ,kawiarni i restauracji. Również skorzystaliśmy z jednej z takich restauracji o tym jednak później.

Spacerowaliśmy sobie w porcie podziwiając okolicę , wspaniałe łodzie i niesamowity widok na Bazylikę Notre Dame de la Garde. W porcie znajduje się również olbrzymie lustro zawieszone nad naszymi głowami L’Ombrière de Norman Foster. Ogromny lustrzany sufit ma wymiary 22 metry na 48 metrów, odbijający Quai des Belges zostało zaprojektowane przez brytyjskiego architekta Normana Fostera.


Pociąg wycieczkowy

Przy porcie ( Quai du Port) odnajdziemy pociąg wycieczkowy Les Petits Trains de Marseille. Pociągiem numer 1 dojedziemy do Bazyliki Notre Dame de la Garde mijając po drodze piękne widoki oraz między innymi  Opactwo św. Wiktora. Pociąg zawiózł nas i zwiózł z powrotem do portu .Trasa numer 2 Wyjeżdża z portu w stronę w La Vieille Charite ,Le Panier,Katedra La Major

Dorosły : 8 Euro

Dzieci od 3-11 lat : 4 Euro

Więcej informacji na stronie :

Home


Droga do Bazyliki Notre Dame de la Garde

Do Bazyliki pojechaliśmy pociągiem wycieczkowym .Po drodze mijając niesamowite widoki na morze i Archipelag Frioul .Jest to grupa maleńkich wysepek w tym wyspa z Zamkiem d’If – XVI-wiecznego zamku i więzienia.

Widok z Bazyliki Notre Dame de la Garde

Archipelag Frioul to grupa skalistych wysepek z piaszczystymi plażami i szlakami dla pieszymi. Składa się z czterech wysp: Pomègues, Ratonneau , IF– zbudowano tam stare więzienie  oraz wysepka Tiboulen 

W 1822 roku za czasów Ludwika XVIII połączono ze sobą  dwie wyspy  Pomègues i Ratonneau -groblą Berry ,która została tak nazwana na cześć księcia Berry, zamordowanego w 1820 roku przez Louvela.

Wyspy miały znaczenie strategiczne i stanowiły punkt obronny Marsylii. Znajdują się na nich głównie pozostałości fortów obronnych miedzy innymi ruiny Fortu de Caveaux z 1883 roku .Obowiązuje jednak zakaz wchodzenie do obudowy fortu ze względu na ryzyko zawalenia się i spadających kamieni. Inne forty to Fort Pomègues, Ratonneau , fort Brégantin,  Wieża Pomegues ,bateria Cap de Croix  .Fortyfikacje zostały  zbudowane w latach 1860-1900 .Znajdziemy również stary szpital Hôpital Caroline który wybudowano na wyspie  Ratonneau dla wzmocnienia ochrony zdrowia gdy okazało się ,że w Hiszpanii panuje żółta febra :

Tu znajdziesz interesujący artykuł na ten temat

Po drodze mijamy Muzeum Mydła w Marsylii -Le Musée du Savon de Marseille, La Criée Theatre Teatr w Marsylii


Opactwo św. Wiktora(Saint-Victor)

Dalej mijamy Opactwo -Abbaye  Saint-Victor ,które zostało  założone w Marsylii około 415 roku przez św. Jana Kasjana. Powstały dwa klasztory: żeński i męski.W skład opactwa wchodzi romańsko-gotycki kościół, gdzie w jego krypcie  z V wieku znajduje się kaplica Notre-Dame-de-la-Confession.

Fort Saint-Nicolas

Fort jest zabytkiem historycznym sklasyfikowanym w 1969 roku .Został zbudowany w latach 1660-1664 przez Chevalier de Clerville na rozkaz Ludwika XIV aby podbić zbuntowane miasto i poprawić obronę portu.Fort był również od początku lat 20 XIX-wieku był więzieniem do końca  II wojny światowej.

Mijamy również po prawej Palais du Pharo,który nie udało nam się tym razem zwiedzić .Porte de L’orient – Monument aux Armées d’Afrique -Pomnik poległych Armii Orientu przy promenadzie Corniche Kennedy nad samym morzem z pięknym widokiem na wyspy Frioul. Pomnik akurat był w remoncie. Słynna Brama Orientu to obowiązkowy punkt postojowy spacerując promenadą.

Ławka wzdłuż Corniche to najdłuższa ławka na świecie o długości 3 km. Te wspaniale miejsce z niesamowitym widokiem  zachęca do odpoczynku .


We wpisie dalsza część zwiedzania miasta .Warto Marsylii poświęcić więcej niż jeden dzień. 

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 2


Stadion Velodrome


Gdzie zjeść

My akurat jedliśmy w porcie  z  pięknym widokiem na sam port oraz na Katedrę NOTRE DAME DE LA GARDE. Na całej długości ulicy znajdziemy wiele fajnych knajpek i restauracji .My postanowiliśmy  spontanicznie skorzystać jak najszybciej tam gdzie znalazły się wolne cztery miejsca. Restauracja Brasserie z pięknym widokiem na katedrę, siedzisz , jesz i podziwiasz widoki . Marzenie ,oczywiście jeśli jedzenie smakuje .Personel oprócz tego ,że młody to niestety niedouczony ani w obsłudze ,ani w językach .Porozumiewanie się tylko po francusku lub na migi, karta nietłumaczona ,więc zgaduj zgadula i pokazujesz na chybił trafił. Dobrze że akurat lubimy owoce morza to zawsze trafimy w miarę na dobrą potrawę ,chociaż nie zawsze:) Do tego wszystkiego logiczne ,że będąc w czwórkę tyle samo dań zamawiamy .Oczekiwanie na napoje już trwało jakiś czas , natomiast posiłek podano dopiero po pół godzinie oczekiwania i tylko trzy dania .Pani kelnerka nie zapisała dania dla córki. Zaznaczam ,że był to październik a nie szczyt sezonu .Polecam mule ,ale mule wszędzie zazwyczaj smakują.

Najgorsza sprawa to toaleta . Tego się nie spodziewałam w centrum portu. Na dole jej nie było , praktycznie trzeba było prawie że wejść na kucharzy ,gdzie wskazano mi ręką na metalowe zakręcone schody na górę . Po drinku lepiej nie wchodzić , gips na bank. Poszłyśmy z córką ,na górze puste i obskurne pomieszczenie , na końcu tego ciemnego pomieszczenie drzwi.Okazało sie ,że tylko do jednej toalety w stylu starego dworca PKP . Byłam po prostu zaskoczona, nie oczekuję toalet z Ritza ale jakieś normy jednak powinny być zachowane . Niestety nie polecam tej restauracji .Widok z restauracji piękny .


Inne atrakcje do zwiedzania:

  • Pałac Longchamp
  • Kościół – Église Saint-Cannat Strona kościoła
  • Église Saint-Ferréol les Augustins –Kościół w porcie .Pierwotny budynek należał do templariuszy potem do pustelników  augustianów .Powstał nowy budynek ,który wyświęcono w 1542 roku.To w tym kościele Papież Klemens VII udzielił ślubu swojej  siostrzenicy  Katarzynę Medycejskiej z Henrykiem II królem Francji. Znajduja się tutaj relikwie Ludwika z Tuluzy 

Przeczytaj również :

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 2


Źródło: Wikipedia ,oraz strona oficjalna Marsylii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!