Bergpark Wilhelmshöhe,  Herkules,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE

Herkules w Kassel

W pięknym parku BERGPARK WILHELMSHÖHE wraz z Zamkiem Wilhelmshöhe ( SCHLOSS WILHELMSHÖHE ) wpisanym na listę  światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 roku z daleka możemy już zobaczyć olbrzymi posąg Herkulesa .Jest on wizytówką Kassel od ponad 300 lat ,gdyż jego powstanie miało miejsce w latach 1701-1717.Jest to jedna z najstarszych budowli w Parku.

Olbrzymi kompleks wraz  z kaskadami przed Herkulesem, nosi nazwę Karlsberg od nazwiska budowniczego Landgrabiego Karla von Hessen-Kassel.

Cała budowla powstała dzięki projektowi Włocha Giovanniego Francesco Guerniero. Landgrave Karl spotkał Giovanniego Francesco Guerniero w 1699 roku a budowlę rozpoczęto w 1701 roku.Wybudowano olbrzymią ośmiokątną budowlę  (Oktogon)zwaną również olbrzymim zamkiem o średnicy 70 metrów i wysokości 33 metrów.

Posąg Herkulesa na jego szczycie składa się z kutego żelaza,wysokość cokołu i Herkulesa to 11,30 metra.

Po schodach dostajemy się na ogromną platformę widokową Belvedere. Budowlę wieńczy posąg Herkulesa spoglądającego na Kassel.Budowa trwała 17 lat.Z góry samego Herkulesa rozpościera się niesamowita panorama na całe miasto Kassel i okolice.

Park zachwyca od 300 lat kolejne pokolenia.Budowa tego interesującego parku z magicznymi zakamarkami, ścieżkami i zakątkami trwała około  150 lat.


Magiczny park

Budowa pięknego parku powstała dzięki wybitnemu architektowi Carlowi Steinhöferowi, który  już  za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe. Jak już wspominałam we wpisie do którego przeczytania zapraszam: WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE

Co roku od 1 Maja do 3 Października w każdą środę, niedzielę i święta w parku odbywają się pokazy wodne trwające od 14,30 do 16,00. Półtoragodzinny pokaz spływającej z góry  kaskadami  wody rozpoczyna się poniżej Herkulesa a kończy się około godziny 16.00  Wielką Fontanną koło Świątyni Jussowa ( Jussow-Tempel )  wystrzałem gejzera na wysokość około 50 metrów. W parku  zbierają się całe rodziny i znajomi oczekując na wspaniały unikalny spektakl .Fontanny działają od 300 lat i działają dzięki  prawom  fizyki bez użycia jakichkolwiek pomp.


Grota Neptuna i Plutona

Poniżej Herkulesa odnajdziemy dwie groty ,pierwsza znajduje się zaraz pod kaskadami  i nazywana jest Neptungrotte. Natomiast druga Plutogrotte znajduje się przy jednym z przystanku kaskad Teufelsbrücke (Most Diabła)


Ciekawostki:

  • Carl Steinhöfer już  za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”. Wybitny architekt zaprojektował Wasserfall im Bergpark Wilhelmshöhe piękny wodospad w BERGPARK WILHELMSHÖHE.  Chciał być pochowany u stóp wodospadu , jednak jego życzenie nie spełniło się całkowicie tak jak chciał. Nie został pochowany u dołu wodospadu, lecz  na małym 200-letnim cmentarzu Mulang          ( Friedhof am Mulang) na terenie parku. Został pochowany pod olbrzymim dębem w 1829 roku. Cmentarz istnieje od 1817 roku. Romantyczny Wodospad Steinhöfer z 1793 roku został nazwany na cześć „architekta” sztuki wodnej Karla Steinhöfera
  • drugim wielkim architektem był również Heinrich Christopher Jussow  –  syn architekta i mistrza budowniczego .

Tu znajdziesz wszystkie informacje 

Na samej górze Herkulesa znajduje się duży parking z biurem informacyjnym .Udając się do Herkulesa zobaczymy olbrzymią budowlę od tyłu 🙂

Po drodze natrafimy na informacje związane z pochodzeniem i składem kamieni tufowych powstałych z pyłu wulkanicznego z kawałkami bazaltu, piaskowca,piasku.

Czynne:

od 1 kwietnia do 31 października ( w zimie zamknięte)

wtorek-niedziela i święta ( od 10 -17)

Sprzedaż biletów kończy się o godzinie 16.20, ostatnie wejście o 16:30

Łączenie atrakcji do zwiedzania :

4 atrakcje w cenie  1

Dorosły -6 Euro ( bilet ulgowy -4 Euro)

Dzieci i młodzież ( do 18 roku życia)- bezpłatnie

Zamek Wilhelmshöhe /skrzydło Weißenstein/Löwenburg, Herkules (1 kwietnia  – 31 października)

Szklarnia (1 listopada –31 marca)

Adres:

Herkules 
Schlosspark 28
34131 Kassel

Przeczytaj również :

Ciekawe miejsca do zwiedzenia w Kassel


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!