Francja,  Grand Est,  Lotaryngia,  Lunéville,  PODRÓŻE

“Wersal Lotaryngii” w Lunéville- rezydencja Stanisława Leszczyńskiego

Zamek Lunéville

Miasteczko Lunéville znajduje się tylko 30 km od Nancy i jest od XIII wieku rezydencją książąt Lotaryngii. Zamek ten jest już czwartym zamkiem wybudowanym w tym miejscu- pierwszy zbudowano aby uczcić powstanie miasteczka w x wieku. Pod koniec XV wieku popadał w ruinę, ratowany, odnawiany i powiększany. Dalsze koleje zamku były również burzliwe, ale przetrwał do 1612 roku. Na jego miejscu powstał nowy zamek dzięki Henrykowi II który został zniszczony i rozebrany podczas wojny trzydziestoletniej.

Potem na początku XVIII wieku powstał piękny, renesansowy zamek dzięki Leopoldowi I, krtóry uczynił Lunéville swoją główną rezydencją. Powstał nowoczesny przepiękny kompleks pałacowo-parkowy nazywany „Wersal Lotaryngii”. Książe Leopold I zmarł tam w 1729 roku. Następnie rezydencja przeszła w ręce naszego króla Polski na wygnaniu Stanisława Leszczyńskiego. Został księciem Lotaryngii w 1737 roku dzięki królowi Francji Ludwikowi XV notabene zięć Stanisąawa Leszczyńskiego.


Mały Wersal Lotaryngii

Stanisław Leszczyński był królem Polski krótko, ale dwa razy w  1704–1709 i 1733–1736 roku. W Nancy znajduje się Plac Stanisława z jego pomnikiem. W Lunéville znajduje się również założona przez niego Akademia Leszczyńskiego. Na zamku Stanisława Leszczyńskiego bywało wielu znamienitych gości, pisarzy i artystów a także sama para królewska (córka Maria i zięć Ludwik XV). Przyjeżdzały również jego wnuczki. Leszczyński popierał plan detronizacji Augusta II i osadzenia na tronie polskim najstarszego syna króla Jana III Sobieskiego – Jakuba.

Stanisław Leszczyński – król Polski, książę Lotaryngii. Wikimedia Commons

Za panowania Leszczyńskiego

Podczas pierwszego panowania króla Leszczyńskiego w Polsce trwała wojna przeciwko szwedzkiej okupacji. On sam zresztą był zwolennikiem sojuszu ze Szwedami. W 1705 roku zawarł nawet traktat przyjaźni ze Szwecją. Dążył do pojednania ze stronnikami Sasa, szlachta obarczała go jednak winą za zdzierstwa szwedzkie. Po klęsce w  Bitwie pod Połtawą (8 lipca 1709) został opuszczony przez wielu swoich zwolenników i zmuszony do wyjazdu z Polski. Na tron wstąpił August II Sas, a po jego śmierci ponownie został królem Polski w 1733 roku. Jednak elekcja August III Wettyna (syna Augusta II) doprowadziła do tego, że musiał ukrywać się w Gdańsku. Pozostawiony bez wsparcia i pomocy ze strony Francji uciekł z Polski pod skrzydła króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Jednak zwątpił w pomoc Szwecji, Francji, Turcji  a nawet Prus i postanowił sam abdykować w 1836 roku,a potem wrócił ponownie do Francji.

W  styczniu 2003 roku Zamek Lunéville trawił pożar w wyniku którego spłonęły apartamenty książęce oraz dach jednego skrzydła i kaplica królewska. Zniknęły bezcenne dzieła, a koszt renowacji ma wynieść ponad 100 milionów euro. W odrestaurowanej już kaplicy odbywają się dziś koncerty i wydarzenia kulturalne.

Antoine Charles Louis, hrabia Lasalle -pomnik generała kawalerii Pierwszego Cesarstawa

W Lunéville znajduje się kościół pod patronatem Joanny d’Arc- kościół Sainte-Jeanne-d’Arc z imponującymi 24 witrażami przedstawiającymi różne epizody z życia Joanny d’Arc. W miasteczku jest również XVIII-wieczna synagoga. Miasteczko słynie również z fajansu i haftów. Konserwatorium Haftu Lunéville znajduje się na zamku. Miasto zawdzięcza również swoją sławę  sztuce fajansowej od XVII wieku – w muzeum znajdują się cenne zbiory fajansu z miast Lunéville, Saint-Clément, Sarreguemines Saargemünd i Delft.


Ogrody Zamkowe

Zostały zaprojektowane w stylu francuskim dla księcia Leopolda I. Ogrody zamkowe były jednym z ulubionych miejsc króla Stanisława, kiedy został księciem Lotaryngii. Zlecił tam wykonanie wielu prac związanych z zamkiem i ogrodami. Ogrod i park Bosquets to nieodłączne elementy zamku Lunéville i jest to prawdziwa oaza spokoju zajmująca powierzchnię ponad 21 hektarów.

Ogrody są otwarte przez cały rok i możemy spacerować po ogromnej zielonej przestrzeni. Odbywają się tu wystawy ztuki współczesnej i koncerty muzyki klasycznej (np. latem, dni dziedzictwa kulturowego, noc ogrodów świetlnych itp.). Możemy również zwiedzać z przewodnikiem.


Ukochany król

Warto wspomnieć o historii króla Francji Ludwika XV i jego żony polskiej księżniczki Mari Leszszczyńskiej. Ludwik XV był więc zięciem Stanisława Leszczyńskiego. W 1725 roku Ludwik XV  w wieku 15 lat ożenił się z młodszą córką Stanisława – księżniczką Marią Leszczyńską. Była ona najdłużej panującą królową Francji bo trwało to aż 42 lata.

Ich małżeństwo na poczatku było udane ,niestety Ludwik XV był wielkim kobieciarzem i zdradzał królową Marię. Chciałabym wspomnieć, że Maria była najdłużej panującą królową Francji. jej panowanie trwało aż 42 lata. Została pochowana Bazylika św. Dionizego w Saint-Denis, a jej serce znajduje się w Kościele Notre-Dame de Bon Secours w Nancy. Pochowana z rodzicami – królem Polski Stanisławem Leszczyńskim i królową Katrzyną Opalińską. Szczątki króla obecnie znajdują się na Zamku królewskim na Wawelu, a w Nancy w Kościele Notre-Dame de Bon Secours znajduje się tablica nagrobna.

Maria Leszczyńska była starsza od Ludwika XV aż o 7  lat, doczekali się jednak dziesięciorga dzieci. Pierwsze były bliźniaczki Maria Ludwika Elżbieta i Anna Henrietta urodzone 1727 roku. Ludwik XV został ojcem w wieku 17 lat. Pierwsza z bliźniaczek została żoną księcia Panamy, druga z bliźniaczek była uważana za najpiękniejszą z ośmiu córek Ludwika XV.

Ludwik XV Burbon i Maria Leszczyńska, fot. wikimedia (domena publiczna)

Anna Henrietta była zaręczona ze swoim kuzynem Ludwikiem Filipem I Orleańskim, niestey nie dostali zgody na ślub. Sprzeciwił się temu sam Ludwik XV. Jego motywem było to, że nie miał jeszcze męskiego potomka. Czekał na swojego  następcę tronu, nie chciał aby po jego śmierci koronę otrzymał Ludwik Orleański. Tym samym do ślubu nie doszło. Anna Henrietta zmarła młodo (na ospę) w wieku 25 lat, a jej bliźniacza siostra 7 lat później. Obie spoczywają w  Bazylice św. Dionizego w Saint-Denis. Opactwo służyło przez wieki  jako miejsce pochówku królów Francji. W sarkofagach pochowani zostali niemal wszyscy monarchowie francuscy rządzący od X wieku.

LudwikXV -domena publiczna

Trzecia córka Maria Ludwika zmarła w wieku 4 lat (epidemia grypy).Maria Leszczyńska była już w ciąży z piątym dzieckiem i bardzo to przeżyła. Czwaty był wyczekiwany syn Ludwik Ferdynand de France. Miał zostać królem Francji jednak zmarł przed swoim ojcem Ludwikiem XV na gruźlicę i tym samym korona przeszła na jego syna Ludwika XVI który został królem.

Piąte dziecko Filip zmarło w wieku 3 lat. Maria Adelajda de France była szóstym dzieckiem, a Wiktoria Ludwika siódmym dzieckiem. Obie podczas rewolucji francuskiej obie siostry ( Wiktoria i Adelajda) uciekły z Wersalu i trafiły do Włoch. Wiktoria chorowała już długi czas i bardzo niedomagała, do końca opiekowała się nią jej siostra Adelajda. Zofia Filipa urodziła się jako ósma a dziewiątym Teresa Felicja która zmarła w wieku 8 lat. Ostatnim dzieckiem była Ludwika Maria – wstąpiła do zakonu w Saint-Denis pod Paryżem, została prawdopodobnie otruta.


Warto wspomnieć że Madame de Pompadour była metresą Ludwika XV. Organizowała bale na dworze królewskim w Wersalu i była bywalczyną salonów paryskich. Znana w kręgach paryskich prostytutka Madame du Barry była ostatnią kochanką króla.

Madame Du Barry-kochanka Ludwika XV – obraz François-Huberta Drouais z 1769 roku. Zamek w Wersalu źródło : https://www.theartnewspaper.com/2022/10/19/louis-xv-madame-du-barry-versailles-apartment-exhibition

Madame du Barry-Francuska kurtyzana

25 sierpni 2023 (premiera filmowa w Polsce) “KOCHANICA KRÓLA JEANNE DU BARRY” w roli Ludwika XV- Johnny Depp

Życie Jeanne Bécu ,francuska kurtyzana nieślubnej córki ubogiej krawcowej lub kucharki i ojca nieznanego pochodzenia ) prawdopodonie był nim zakonnik z klasztoru spod Paryża). Wspięła się na dwór Ludwika XV, by zostać jego ostatnią oficjalną kochanką.

Jeanne du Barry (Maïwenn) e Johnny Depp (Louis XV) em ‘Jeanne du Barry’ © Stéphanie Branchu Why Not Productions Foto: https://www.magazine-hd.com/apps/wp/festival-de-cannes-johnny-depp-abertura/

Zwiedzanie:

Odrestaurowane przestrzenie
Codziennie (oprócz wtorków)
od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00.

Parc des Bosquets
Wstęp bezpłatny przez cały rok
– od 1 października do 30 kwietnia: od6:00 do 19:00
– od 1 maja do 30 września:od 6:00 do 22:00.

Adres:

Château de Lunéville
CD 54
Place de la 2ème Division de Cavalerie
54300 Lunéville

Link do zamku :

Château de Lunéville


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Lunéville

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!