Katowice,  PODRÓŻE,  Polska

Katowice- ciekawa historia i atrakcje miasta

O tym jak powstało miasto

Najtrudniej chyba jest pisać o swoim mieście, do wpisu zabierałam się kilkakrotnie aby w końcu go ukończyć. Na pewno będzie jeszcze nie raz poprawiany i modyfikowany 🙂 Katowice tak naprawdę są stosunkowo młodym miastem posiadającym prawa miejskie od 1865 roku. Jednak w dokementach bogucickiej parafii (obecnie dzielnica Katowice- Bogucice) wspomniano o Katowicach w 1598 roku. O wiosce bogucickiej (Kuźnica Bogucka) wspomniano w XIV wieku, obecnie jest najmniejszą dzielnicą Katowic ale jednocześnie jedną z najstarszych dzielnic Katowic wraz z dzielnicą Załęże i Dąb graniczący z WPKiW w Chorzowie czyli największym na Śląsku terenem rekreacyjnym. W  XIV wieku są również wzmianki o Dąbrówce i Brynowie.

Natomiast wracając krótko do dzielnicy Bogucice to muszę wspomnieć, że z dzielnicą związany był jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. Chodzi oczywiście Józefa Kukuczkę naszego polskiego taternika, alpinistę i himalaistę. Był drugim człowiekiem na Ziemi, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki – Koronę Himalajów i Karakoum. Zginął w Nepalu podczas wejścia na szczyt Lhotse.

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach powstałe w 1871 roku

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy w jak interesującym miejscu mieszkamy. Wystarczy jednak chociaż trochę zainteresować się historią swojego miasta. Przekonamy się wtedy, że pomimo naszych zachwytów nad wieloma innymi miastami  przez nas zwiedzanych to nasze miasto rodzinne zasługuje również na naszą uwagę. Katowice są coraz bardziej ciekawe, możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach kuturalnych, możemy również pozwiedzać ciekawe miejsca, poznać historię Katowic i Śląska oraz skosztować regionalnych potraw.

Początkowo obszar na którym powstały Katowice tworzyły osady sięgające czasów średniowiecza. Wspominałam już o najstaszych dzielnicach Katowic i tu wracając do obecnej dzielnicy Dąb obok której mieszkałam wiele lat. O osadzie tej wspomniał już w dokumencie z 1299 roku sam książe bytomski Kazimierz II. Natomiast w  1360 roku książę opawsko-raciborski Mikołaj II wspomniał o kilku innych dzienicach Katowic: Załęże, Bogucice, Roździeń, Szopienice, Ligotę, gdy przekazywał niewielki majątek graniczący z nimi niejakiemu Ottonowi z Pilczy.

Hutnicze kuźnie XVI-XVII wiek

Bagniste i bardzo zalesione okolice w owych czasie obfitowały w płytko zalegające rudy żelaza. Powstawały prymitywne warsztaty hutnicze zwane kuźniami. W II połowie XVI wieku właścicielem kuźnicy która potem stała się bogucką był niejaki Andrzej. Jemu to przypisuje się założenie nowej osady o nazwie Katowice pod koniec XVI wieku. Tak mijały kolejne dziesięciolecia i zmieniali się kolejni właściciele ziemscy. Pierwszymi właścicielami byli kuźnicy boguciccy, kolejni to znane rody szlacheckie jak: Salomonowie małopolskiego rodu szlacheckiego, Kamieńskich, Lipskich i Mieroszewskich. Podczas wojen śląskich dotyczących o panowanie nad Śląskiem pomiędzy Habsburgami (Monarchia austriaca) a Królestwem Prus. W 1742 roku większość Śląska wraz obszarani Katowic zostały włączone do Królestwa Prus.

Rowój miasta w XIX wieku

W końcu w XIX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta po powstaniu i doprowadzeniu lini kolejowej w 1846 roku. Prawa miejskie Katowice uzyskały w 1865 roku . Pierwszy burmistrz zasłynął z malwersacji pieniędzy z kasy miasta i ucieczki do USA. Nieznanym sposobem odnaleziono burmistrza już z niepełną kwotą i trafił do słynnego katowickiego więzienia przy Mikołowskiej. Trafił tam do chlewika, gdyż więzienie nie było jeszcze gotowe (budowę rozpoczęto dopiero w 1888 roku). Po podziale terytotium Śląska w 1873 roku powstały 4 powiaty, gdzie Katowice (Kreisstadt) stało się główną siedzibą powiatów. Pierwszym starostą powiatowym w 1872 roku został Hans Hermann von Berlepsch.

Wspominam o pierwszym staroście Katowic, gdyż obecnie mieszkam w okolicy gdzie rodzina Berlepschów miała swoje ziemie w Niemczech w Hesji. Hans Hermann von Berlepsch był on pruskim politykiem oraz  pierwszym starostą katowickim. Wywodził się z heskiej rodziny szlacheckiej. Przez pięć lat od 1872 do 1877 roku pełnił urząd. Jego żoną była Franciszka Tiele-Winckler, pochodziła ona z rodziny magnatów przemysłowych i ziemskich.. Teść Berlepscha był właścicielem wielu dóbr ziemskich.

Zamek Berlepsch w Witzenhausen
Zamek Berlepsch w Witzenhausen

Rozkwit przemysłu

Miasto zaczęło się coraz szybciej rozwijać i powstawał przemysł gospodarczy, wydobycie węgla kamiennego, przemysł hutniczy, powstawały kościoły i instytucje oraz domy mieszkalne. Do miasta zjeżdżali robotnicy, urzędnicy i rzemieślnicy. Jedną z pierwszych hut założonych w Katowicach była Huta Baildon założona przez Johna Baildona w 1823 roku. Była jedną z najnowocześniejszych hut w owych czasach działając prawie 200 lat.

Już pod koniec XIX wieku powstała sieć wodociągowa, pierwsza linia tramwajowa oraz oświetlenie gazowe. Powstawały budynki użyteczności publicznej jak szpitale, hotele, szkoły uczące zawodu. Potem powstał na katowickim rynku w 1907 roku Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. W 1939 roku miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie i Katowice wraz z całym województwem śląskim zostały wcielone do III Rzeszy. Stały się stolicą niemieckiej Prowincji Górnośląskiej.

Grand Hotel-budynek w stylu neorenesansowym z 1899 roku był kiedyś bardzo eleganckim hotelem a później znajdowało się tu Muzeum Śląskie do 2018 roku.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Widok z góry na miasto i Rynek w Katowicach
Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

Co warto zwiedzić w Katowicach

Miasto może obecnie zaproponować wiele atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. W oststnich latach miasto rozwinęło się bardzo dynamicznie i proponuje nam wiele atrakcyjnych rozrywek. Katowiec odgrywają ogromną rolę jako ośrodek kulturalny,posiada wiele muzeów, tetrów czy galerii sztuki. Organizowane jest wiele imprez, koncertów i festiwali muzycznych i sportowych.

Katowice Miasto ogrodów jest to Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zajmująca się organizacją przeróżnych imprez i wielu projektów z dziedziny filmu, muzyki,teatru czy sztuki i wielu innych dziedzin.

Przy słynnym Spodku na terenie  dawnej kopalni ” Katowice”powstała

1. Strefa  Kultury gdzie możemy spędzać czas. Znajdziemy tam :

 • Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach- może pomieścić nawet 15 000 osób ,znajduje się tam aż 35 sal konferencyjnych, Sala Wielofunkcyjna, Sala Audytorium  dla 570 osób, Sala Balowa na 1000 osób. Jest to największe centrum kongresowe w Polsce.

 • siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
 • Muzeum ŚląskiePowstało w 1929 roku i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, później przywrócono je do dawnego stanu w 1984 roku. Obecnie znalazło swoją nową siedzibę na terenie Strefy Kultury w Katowicach. Znajduje się tam kolekcja malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne.
Wieża widokowa- Szyb „Warszawa II” na terenie muzeum

2. Spodek to hala widowiskowo-sportowa gdzie organizowane są mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, hokeja na lodzie. Odbywają się koncerty muzyczne i różnego rodzaju imprezy ,rewie cyrkowe czy na lodzie a nawet konferencje naukowe.

3.Rynek w Katowicach to jeden z głównych placów Śródmieścia przez który prowadzi trasa tramwajowa. Znajduje się tu wiele zabytkowych kamienic. Po odnowieniu jest chętnie wybierane na chwilę relaksu i odpoczynku.

Pomnik Harcerzy Września w Katowicach

4. Pomnik Powstańców Śląskich

jest jednym z symboli Katowic. Pomnik z trzema charakterystycznymi orlymi skrzydłami symbolizuje nam trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. Upamiętnia trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. 

Atrakcje parku śląskiego

Największą atrakcją jest ogromy teren parku śląskiego w którym znajduje się Wesołe Miasteczko , Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie  – które jest najstarszym oraz największym obserwatorium w Polsce. Oczywiście nie zapominajmy o Stadionie Śląskim czy Muzeum Górnośląskim- Park Etnograficzny w Chorzowie niedaleko stadionu. Długi czas była nieczynna Kolejka linowa “Elka” ,po modernizacji udostępniona jest ponownie. Sam park jest ogromy i możemy spacerować alejkami ,warto zajrzeć co Rosarium czy do Hali wystawowej Kapelusz.

Ciekawe miejsca warte odwiedzenia

 • Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec wybudowane na początku XX wieku to wizytówka Katowic.
 • Dolina Trzech Stawów składa się z 11 sztucznych zbiorników wodnych
 • Park Kościuszki
 • Kościół Mariacki i słynna ulica Mariacka
 • Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach
 • Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach

 • Szlak Moderny w Katowicach →folder moderna__pl
 • Śląskie Centrum Wolności i Solidarności najduje się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w dzielnicy Brynów.
 • Galeria Szyb Wilson to galeria sztuki współczesnej w dzielnicy Janów-Nikiszowiec
 • Bajka Pana Kleksa znajduje się w Fabryce Porcelany.Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Edukacyjny szlak w formie zabawy poprowadzi nas przez 9 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa.
 • Kopalnia Guido https://kopalniaguido.pl/w w Zabrzu. Zwiedzimy XIX-wieczną kopalnie z byłymi górnikami w roli przewodników, muzeum i podziemne sale koncertowe. Adres: 3 Maja 93, 41-800 Zabrze

Na zakupy czy po rozrywkę możemy udać się do Silesia City Center ,znajduje się niedaleko od centrum i Spodka . Możemy dotrzeć nawet piechotą lub autobusem czy tramwajem.

 


Gdzie zjeść w Katowicach

W Katowicach pojawiło się wiele ciekawych restauracji, barów i knajpek. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz. Znajdują się tu  restauracje z całej Polski.

 • Żurownia- tradycyjne śląskie dania (ul. Juliusza Ligonia 16)
 • Kaktusy (ul.Dworcowa 9-11)

Kaktusy Kato Koncept Kulinarny

 • Na Dworcowej 15 znajdziemy również lodziarnię Lodowato
 • BUŁKĘS – Ogromne Buły z szarpaną wieprzowiną/wołowiną, pastrami, kurczakiem lub wege (ul.Wojewódzka 21 Katowice)
 • Bistro Zielnik (ul. Jagiellońska 13)
 • Złoty Osioł to lokal wegetariański i wegański (ul.Mariacka 1)

Home

Witamy na stronie

 • Moodro bistro & cafe (ul. Dobrowolskiego 1 – Muzeum Śląskie)

 • Krystynka Wraca z Wiednia (ul. Kościuszki 45) ,dobra kawa, śniadania i obiady
 • Cafe Byfyj na Nikiszowcu (ul. Krawczyka 1)
 • Śląska Prohibicja na Nikiszowcu (ul. Krawczyka 5)

Znajdziemy również sporo restauracji japońskich (oto niektóre z nich)

 • Oh My  Ramen – kuchnia japońska (ul. Pocztowa 10)
 • Oh My Ramen 2.0 – kuchnia japońska (ul.Mariacka 37/1) Dania mięsne i wegetariańskie
 • Vegan af ramen Katowice kuchnia japońska ( ul. Staromiejska 14)
 • Ronin– kuchnia japońska (ul.Konstantego Damrota 6)
Ramen -japońska zupa z makaronem ramen i dodatkami.

 


Źródło: Wikipedia , Miasto Katowice , Historia miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!