Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Vence

Vence miasteczko Gombrowicza

Średniowieczne Vence

Niedaleko od Nicei znajduje się miasteczko Vence. Odłegłość od NICEI to tylko ponad 20 km, ale autobusem odjeżdżającym z przystanku koło Parku Phœnix w Nicei potrzebujemy prawie godzinę aby tam dojechać. Droga prowadzi na wzgórza powyżej małych spokojnych  miasteczek.

Mieliśmy nie jechać Vence trochę z powodu braku czasu. W planie mieliśmy zwiedzanie SAINT PAUL DE VENCE, jednak niepewność czy wysiądziemy tam gdzie trzeba opóźniła nasze wysiadanie na przystanku Vence village.
Autobus zdecydował szybciej od nas i pojechaliśmy dalej do Vence. Po drodze nie było już żadnego przystanku. Myśleliśmy że dopiero ten  następny przystanek  będzie tym naszym i tak dojechaliśmy do Vence. Wtedy zrozumiałam, że może Gombrowicz chciał inaczej i to kara za Ferdydurke, którą to lekturę porzuciłam nie rozumiejąc jej całkowicie.
Gombrowicz został pochowany właśnie na cmentarzu w Vence. Pojechaliśmy zatem do miasteczka które okazało się pięknie położone na wzgórzu z pięknym widokiem na góry.

Porte du Peyra w Vence
Fontanna Peyra została wykonana w 1822 roku. Zastąpiła ona fontannę pochodzącą z 1578 roku  która wcześniej zajęła miejsce fontanny zbudowanej w 1439 roku. Pierwszy akwedukt został zbudowany w I wieku, aby dostarczać wodę do miasta i łaźni termalnych. Kiedyś fontanna była jedyną z dwóch fontann zaopatrującą mieszkańców Vence w wodę pitną.

Królewskie drzewo na placu w Vence

Miejscowa legenda głosi,że drzewo te zostało posadzone podczas podpisania rozejmu w Nicei w 1538 roku. Od prawie 500 lat zachwayca swoim majestatycznym wyglądem w centrum Vence. W czasie podpisania rozejmu, dwór i pułki byłyby złożone w Vence. W uznaniu tej gościnności Vençoise François zasadzono ten jesion. Tak głosi legenda.

Drzewo zainspirowało również artystów, obok tablica przedstawiająca obraz francuskiego malarza pochodzenia żydowskiego Chaima Soutine. Uwiecznił on drzewo na kilku obrazach. Soutine należał on do tzw. paryskiej szkoły École de Paris tak jak potem Marc Chagallem

Portail Lévis w Vence

Historyczne bramy

Przed wieloma wiekami położone na wzgórzu miasteczko Vence było ważną rzymską osadą. Vence, jak wszystkie starożytne miasta było również siedzibą biskupstwa. Mury obronne w Vence zostały prawdopodobnie zbudowane w XIII wieku otaczając historyczne centrum Vence. Mają kształt elipsy o długości 600 metrów i posiadają pięć bram. Wzdłuż murów obronnych zbudowano budynki. Elementy konstrukcyjne murów obronnych są nadal widoczne na kilku fasadach.

Mury obronne Vence- Porte Signadour

Porte du Pontis w Vence

Muzeum Vence

W miasteczku znajdziemy między innymi Muzeum Vence, Muzeum Gombrowiczatam, Katedrę z IV wieku, Bramę Peyra przebudowaną w 1810 roku, Kaplicę Różańcową (Chapelle du Rosaire), Wieże Saint-Lambert. Od XX wieku Vence przeżywało swój przełom jako mekka artystów. Samo zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu i wystarczy spokojnie dwie do trzech godzin spkojnego spaceru.

Dla kochających sztukę muzeum jest obowiązkowym punktem wycieczki. Muzeum najduje się w Château de Villeneuve zbudowanym w XVII wieku i przylegającym do XIII-wiecznej wieży strażniczej przez długi czas był rezydencją panów z Villeneuve.

Muzeum Vence

Punk widokowy

Zaraz obok Muzeum Vence znajduję się świetny punk widokowy na okolicę i góry. Widok na wzgórza  wchodzące w skład masywu Prealp Grasse- Baou des Blancs ,Baou des Noirs , Baou Saint-Jeannet i Baou de La Gaude (wszystkie widoczne na zdjęciu). Znajduje się tam wiele tras wspinaczkowych i tras turystycznych.

W oddali widoczna jest Kaplica Matissa (biały budynek z niemieskim dachem). Kaplica Różańcowa (zwana kaplicą Matisse’a) została wykonana przez Henriego Matisse’a dla sióstr dominikanek.

Sielskie uliczki

Spacer uliczkami Vence, nie znajdziemy tu zbyt wielu malowniczych uliczek ale na kilka się natkniemy. Niektóre zaułki nie zachęcają zbytnio swoim smutnym wyglądem i zniszczonymi kamienicami.

Stare miasto otoczone jest kamienicami, a dojdziemy tam wybierając jedną z pięciu bram. W Vence znajduje się również Muzeum Gombrowicza przy Place du Grand Jardin gdzie w Villi Alexandrine artysta spędził ostatnie lata swojego życia. Pisarz mieszkał wraz żoną Ritą Gombrowicz w latach 1964-69.

Katedra Matki Bożej Narodzenia Pańskiego 

Podobno to najmniejsza katedra we Francji. Powstała ona na miejscu świątyni z czasów panowania rzymskiego i kaplicy karolińskiej. Jednym z najcenniejszych obiektów we wnętrzu jest sarkofag galo-rzymski z V wieku. Wnętrze katedry jest skromne i surowe. Znajduje się tutaj również wykonana przez Marca Chagalla w 1979 roku mozaika „Mojżesz uratowany z wód”.

Swoje ostatnie lata życia spędził tu Witold Gombrowicz wraz z żoną, gdzie ponad pięć lat mieszkali w willi Alexandrine przy Place du Grand-Jardin 36. Po wielu latach utworzono tam Muzeum Witolda Gombrowicza. Gombrowicz został pochowany właśnie na cmentarzu w Vence.

Galeria:

Bardzo lubię fotografować między innymi ciekawe drzwi i okna . Poniżej kilka zdjęć z miasteczka Vence.

 

Do Vence dojedziemy  autobusem numer 655 (dawniej linia 400 z Parku Phœnix w Nicei)


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Vence

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!