Genealogia,  Miasta umarłych

Genealogia – poszukiwania przodków -Emigracje przodków gdzie szukać

Emigracje

Wielu Polaków emigrowało w poszukiwaniu lepszego życia i większość z nas ma przodków lub krewnych, którzy wyjechali za granicę. Migracje ludności są nam znane od dawna, w niektórych okresach czasu  nasilały się jeszcze bardziej. Zazwyczaj działo się tam pod wpływem zamieszek politycznych i wojen. Migracje ekonomiczne czy polityczne zmuszały również naszych przodków do osiedlania się w innych krajach.

Poniżej na podanych stronach możemy odnaleść dokumenty które na pewno będą pomocne w poszukiwaniach genealogicznych. Na takich stronach możemy znaleźć listy pasażerskie, petycje naturalizacyjne, dokumenty wojskowe, metryki i wiele pomocnych wskazówek w poszukiwaniach.

 1. FamilySearch– szukaj Szukanie dokumentów historycznych
 2. MyHeritage– jest bardzo popularnym miejscem dla badań historii rodziny. Obsługuje łącznie 80 milionów użytkowników w 40 językach świata. Znajduje się tu 1,6 miliarda profili i 28 milionów drzew genealogicznych.
 3. Ancestry
 4. Ellis Island Foundation– baza danych Amerykańskiego Centrum Historii Imigracji Rodzinnej zawiera obszerne archiwum doświadczeń imigrantów.

  Family History Center

5. CEMLA – bazy danych na temat przyjazdów imigrantów do Argentyny

6.Archiwum Narodowe Australii – archiwa państwowe Australii

Poszukiwania wojennych przodków

Gdzie szukać informacji o losach zaginionych przodków. Warto przeszukać bardzo bogate bazy danych na stronach poniżej:

 • Straty.pl– w bazie znajdziemy informacje ofiarach i osobach represjonowanych w tym znanych z nazwiska oraz ofiarach anonimowych. Straty osobowe i ofiary represji, straty osobowe żołnierzy, jeńców wojennych i więźniów. Straty osobowe ofiar Holocaustu, ofiar cywilnych, egzekucje i pacyfikacje oraz straty osobowe robotników przymusowych, wysiedleniai straty osobowe dzieci.
 • Indeks Represjonowanych
 • Archiwum w Bad Arolsen– Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen. W archiwum znajdują się udokumentowane zbrodnie popełnione przez niemieckich nazistów i losy ofiar. W zbiorze można znaleźć informacje o 17,5 mln osób.
 • JDC Archiwum- mieszczą się w dwóch ośrodkach, jednym w siedzibie JDC w Nowym Jorku, a drugim w Jerozolimie

  Our Collections

Gdzie szukać adresów przodków

Takich informacji najpierw poszukujemy w domowym archiwum, w metrykach niekiedy oprócz miejscowości był podawany numer domu w którym zamieszkiwali przodkowie. Adresy znajdziemy w iwlu naszym dokumentach jak również w dokumentacji archiwalnej, w księgach ludności czy teczkach personalnych.W podaniach ,kopertach dowodowych ,metryczkach i wielu innych.

 • na stronach genealogicznych często podawane są całe adresy
 • Polona- Biblioteka Narodowa – POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.
 • Genealogy Indexer– księgi adresowe, handlowe, katalogi historyczne,listy wojskowych, źródła szkolne i wiele innych

Ciekawe wpisy genealogiczne

Genealogia – poszukiwanie przodków – Bazy danych i wyszukiwarki

 

Poszukiwanie przodków – Drzewo genealogiczne

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!