Cap Ferrat,  Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Villa Ephrussi de Rothschild

Villa Baronowej Béatrice

Villa Ephrussi de Rothschild

Na jednym z piękniejszych półwyspów Lazurowego wybrzeża z niesamowitym widokiem na Morze Śródziemne została wybudowana Villa Ephrussi de Rothschild. Ten wspaniały pałac powstał  na początku XX wieku ( w latach 1905-1912) dla baronowej Béatrice Ephrussi de Rothschild, która zobaczywszy piękną okolicę na Półwyspie CAP FERRAT postanowiła wybudować ten piękny pałacyk.

W tym czasie na francuską riwierę przyjeżdżało coraz więcej osobistości z wyższych sfer. Trafiła tu również Beatrice, która wybrała się w odwiedziny do kuzynki jej męża (Fanny Kann była żoną francuskiego uczonego i archeologa Théodore Reinacha). Zakochała się tak bardzo w tym miejscu ,że od razu kupiła siedem hektarów ziemie na górze półwyspu. Chętny na ten kawałek ziemi miał sam Król Belgii LEOPOLD II, który chciał powiększyć swoją posiadłość. I tak w końcu powstał bajkowy budynek w stylu włoskiego renesansu.

Bajkowe ogrody

Willa została zbudowana w okresie  BELLE ÉPOQUE  w otoczeniu pięknych ogrodów. Przed wejściem do pałacu znajduje się wenecka studnia wykonana z werońskiego marmuru. Jasno różowa willa otoczona jest dziewięcioma ogrodami w różnych stylach: francuskim, hiszpańskim, florenckim,kamiennym, japońskim, egzotycznym, prowansalskim i różanym. Z każdego zakątka możemy znaleść piękny widok na morze. Willę zwiedzaliśmy w lutym więc ogród nie prezentował się tak okazale jak latem. Mimo wszystko warto zajrzeć nawet o tej porze roku.

Ogród florencki
Ogród różany
Ogród egzotyczny

Ogrodem głównym jest ogród francuski z pięknymi wypielęgnowanymi trawnikami ,gdzie co kilka mimut prezentowane są pokazy wodnych fontann. Brakowało tylko pięknej muzyki która mogła dodać większego czaru. Znajdziemy tu stuletnie drzewa oliwne i żywopłoty cyprysowe.

Po bokach znajdują się inne mniejsze ogrody :

Ogród hiszpański otoczony arkadami z wąskimi kanałami w otoczeniu bujnej zieleni z ogromnymi fontannami.

Ogród japoński z tradycyjnym drewnianym pawilonem, mostkiem i latarniami.

Ogród florencki z pięknymi schodami w kształcie podkowy.

Ogród egzotyczny to królestwo sukulentów i gigantycznych kaktusów. Będąc na Lazurowym Wybrzeżu warto zajrzeć do ogrodu egzotycznego w MONACO i obowiązkowo w średniowiecznym  EZE

Ogród kamienny (lapidarium)sgdzie znajdują się kamienne elementy architektury ,rzeźb ,płyt nagrobnych czy kolumn oraz z monstrualnymi gargulcami. Dodatkowo ogród różany i prowansalski które najlepiej prezetują się w innych porach roku.

Na końcu wpisu: Galeria ogrodów

Ogród francuski

Ogród florencki
Ogród egzotyczny

Dzedziniec z arkadami

Po wejściu do wnętrza willi naszym oczom ukazuje się niesamowity wewnętrzny dziedziniec z arkadami. Po prawej stronie przy wejściu znajduje się Ołtarz ze św. Brygidą z Irlandii, po bokach z figurami św. Antoniego i św. Rocha. Masywne kolumny wykonano z różowego marmuru specjalnie sprowadzonego z Werony. Na tym wewnętrznym dziedzińcu znajdziemy dzieła ze średniowiecza i renesansu. Wspaniałe zdobione sufity możemy podziwiać dokładniej z pierwszego piętra,piękne łuki i zdobienia z żelaza.


Królewskie salony

Ściany dużego salonu zdobią malowane boazerie z XVIII wieku, z których część pochodzi z Hôtel de Crillon w Paryżu. Salon zdobią ogromne łukowe okna, piękne tapety i stylowe meble np. krzeseł w stylu Ludwika XVI, dywan z epoki Ludwika XV. Sufit w tym salonie jest pokryty tkaniną namalowaną przez włoskiego malarza pochodzącego z WENECJI Giovanniego Battistę Tiepolo. Na ścianach prezentują się wspaniałe dzieła należące kiedyś do rodzin szlacheckich. Oprócz dużego salonu możemy również obejrzeć kilka mniejszych równie bogato wyposażonych.

Dekoracje ścienne, rzeźby z pozłacanego brązu,wspaniałe zegary, piękne świeczniki i kinkiety ścienne. Detale na które warto zwrócić uwagę, wszystkie materiały zdobnicze i samo wyposażenie jest na najwyższym poziomie i godne samej rodziny królewskiej. Warto wspomnieć,że znajdują się tu meble należące kiedyś do samej austriackiej arcyksiężniczki Marii Antoniny.

Mniejsze saloniki wykorzystywane były zapewne przy okazji spożywania śniadań ,chociaż mając tak wspaniały ogród wolałabym jadać na zewnątrz. Idealne saloniki podczas popołudniowych spotkań eleganckich dam na herbatkę. Piękne pomieszczenia z eleganckimi meblami i stylowymi krzesłami, jadalnie z witrynami na XVIII wieczną porcelanę najwyższej jakości. W gablach można znaleźć rzadką najwyższej jakości niebieską porcelanę lapis lazuli i porcelanowe serwisy obiadowe z Sèvres. Piękne dywany i gebeliny, obrazy znanych malarzy czy rysunki i szkice Fragonarda.

Béatrice zadbała o wszystkie udogodnienia jakie można sobie tylko wymarzyć. Łazienki przy sypialniach, telefon w swoim buduarze. Otaczała się wieloma zwierzętami, nawet miała dla nich w swojej sypialni dwa miniaturowe fotele dla zwierząt.


Charlotte Béatrice de Rothschild

Béatrice wyszła za mąż w wieku 19 lat za rosyjsko-żydowskiego bankiera Maurice’a Ephrussiego. Starszy o 15 lat Maurice był wieloletnim przyjacielem rodziny. Jej małżeństwo nie było chyba zbyt szczęśliwe,podobno zaraziła się od męża jakąś wstydliwą chorobą przez którą nie mogła mieć dzieci. Niestety mąż był bardzo uzależniony od hazardu i w 1904 roku jego długi wynosiły ponad 12 milionów franków w złocie. Rodzina Béatrice była przerażona ,postanowiono pozwać rozrzutnego małżonka do sądu o separację i tak małżeństwo dobiegło końca po 21 latach wspólnego życia. W kolejnym roku umiera jej ojciec który przekazał jej swoją pasję do kolekcjonerstwa i pięknej sztuki.Odziedziczyła wtedy również ogromną fortunę. Potem zakochała się w Lazurowym Wybrzeżu i wybudowała tam piękną willę.

Béatrice Ephrussi de Rothschild kolekcjonowała wspaniałe dzieła sztuki i zbudowała kilka rezydencji i prowadziła wystawny tryb życia. Kolekcjonowała przedmioty związane z architekturą, naturą i sztuką, a także rzadkie unikaty. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę. To takie moje kolejne zamiłowanie do pięknych drzwi. Znajdziemy ich tu całe mnóstwo,wspaniałe i majestatyczne przez które przechodziło wielu znamienitych gości. (Zajrzyj do galerii drzwi na końcu wpisu).

Béatrice Ephrussi de Rothschild zmarła w Szwajcarii, w wieku 69 lat, w 1934 roku. Została pochowana w Paryżu na zabytkowym cmentarzu Père Lachaise. Beatrice zapisała swoją willę i 7 hektarów ziemi oraz wszystkie swoje zbiory (około 5000 dzieł sztuki) Akademi Sztuk Pięknych.


Galeria ogrodów

Galeria drzwi


Adres:

1 Av. Ephrussi de Rothschild
06230 Saint-Jean-Cap-Ferrat

Bilety:

Bilet normaly 16 Euro/Ulgowy 13 Euro
Bilet dla młodzieży: 11 Euro (7-25 lat)

Dojazd:

Do Willi Ephrussi de Rothschild możemy dojechać autobusem nr 15 i wysiadamy na przystanku Passable / Rothschild.

Można również zaparkować na parkingu niedaleko willi ale jest tam trochę ciasno.


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Willa Ephrussi de Rothschild

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!