Aureilhan,  Francja,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Aureilhan -Nowa Akwitania

Historia miasteczka 

Aureilhan znajduje się w zlewni przybrzeżnej rzeki Courant de Mimizan na jeziorze o tej samej nazwie.  Miasteczko znajduję się tylko 3 km od MIMIZAN w rejonie  Nowa Akwitania. Pierwsza informacja  o miejscowości pojawiła  się w dokumencie  angielskiego króla w  XIII wieku . Pozwolił on wtedy na budowę młyna wodnego pomiędzy jeziorem a morzem. Ówczesna wieś była bardzo długo pod wpływem Mimizan. Rozwój  wsi przyspieszył dopiero w XVIII wieku gdy zaczęło się tam osiedlać coraz więcej rodzin winiarzy. Dopiero później powstała cegielnia i kilka fabryk.

W samym Aureilhan nie ma praktycznie żadnych większych atrakcji do zwiedzania . Miasteczko jest spokojnym i cichym ,idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury. Przy brzegu Jeziora Aureilhan można wypoczywać czy to na małej plaży lub na trawie wśród drzew , pływać  łódką , kajakiem lub rowerkiem wodnym . Można się odprężyć na spacerze przy brzegu jeziora, jeździć na rowerze lub konno. Spotkamy tu też miłośników wędkowania  oraz obserwatorów  ptaków.

W miasteczku znajduje się malutki kościółek zaraz przy Campingu Tohapi ,natomiast po drugiej stronie jeziora już w Mimizan znajduje się Zamek Woolsack .

Po drugiej stronie jeziora znajduje się Zamek Woolsack

Domek myśliwski  znany jako Zamek Woolsack został zbudowany w 1911 roku przez księcia Westminster który uwielbiał polowania. Miejsce to było letnim kurortem europejskiej arystokracji często zapraszanymi przez księcia. Bywało  tam również wielu celebrytów między innymi Coco Chanel, Salvador Dalí lub Charlie Chaplin.

Nazwa zamku wzięła swoją nazwę od rezydencji pisarza Rudyarda Kiplinga w Kapsztadzie i jest dziełem  tego samego architekta. Domek został spalony w 1947 roku ,został jednak tak samo odbudowany i sprzedany przez księcia. Domek jest ukryty wśród  drzew ,obecnie znajduje się w rękach prywatnych i nie można go zwiedzać.

Mapka Google:

https://www.google.com/maps/place/Ch%C3%A2teau+Woolsack+%C3%A0+Mimizan/@44.226526,-1.220052,1069m/data=!3m1!1e3!4m8!1m2!2m1!1sch%C3%A2teau+in+der+N%C3%A4he+von+Avenue+de+Woolsack,+Mimizan,+Frankreich!3m4!1s0x0:0x42abb69d42582524!8m2!3d44.2265563!4d-1.2197962?hl=de

 

Pomost nad Jeziorem Aureilhan  

Kościół Sainte-Ruffine 

Zaraz koło Camping Tohapi Domaine d’Eurolac znajduje  się mały kościółek romański  Sainte-Ruffine. Patronem parafii jest Święty Mommolin (święty regionu). Kościółek został wybudowany w stylu romańskim blisko brzegu jeziora w XII wieku , jednak przetrwała tylko absyda . Dopiero w XV dobudowano dzwonnicę. Przeprowadzono parę prac konserwatorskich dotyczących dachu i dzwonnicy w XIX wieku. Drzwi i wejścia do kaplic mają kształt łuków.

Trzy witraże w kościele są dziełem  Gustave Pierre Dagranta z Bordeaux w 1895 roku.
Kościół jest malutki ,tworzy go nawa i dwie boczne kaplice.

W kościele w nawie bocznej znajduje się drewniane  popiersie Święty Mommolin ( z XVIII wieku. Popiersie zostało sklasyfikowane jako zabytek. Przedstawiony jest  jest jako brodacz ubrany w złotą koszulę chóralną biskupa. Był biskupem od 660 roku  w Noyon – Tournai . Zmarł na zapalenie płuc gdy oddał swój płaszcz żebrakowi.

Święty Mommolin zorganizował w 660 roku przeniesienie szczątek Świętego Benedykta z Nursii z Włoch do Francji. Odbył on też Pielgrzymkę do Santiago de Compostela ,a wracając zatrzymał się własnie w Aureilhan, gdzie  po jego przybyciu powstało źródło z cudowną mocą leczenia chorób skóry.


Przez Aureilhan prowadzi  Trasa Soulac, jest to trasa pielgrzymkowa do Santiago de Compostela biegnąca wzdłuż Srebrnego Wybrzeża tzw. “droga angielska” .Trasa biegnie od Soulac do Bajonne 

Figura Joanny d’Arc

Po wejściu do kościelnego ganku zobaczymy na suficie starą belkę o długości ponad 4 metrów. Znajdują się na niej wzory geometryczne takie jak rozety,krzyż ,zachodzące słońca,katy ,łuski ryb i tęczówki ( czyli heraldyczne symbole składające się  trzech stylizowanych liści połączonych wstążką.

Ozdoby te odzwierciedla sztukę ludową XV i XVI wieku.

Wejście do kościoła
Stara zabytkowa belka o długości ponad 4 metrów

Tablice nagrobne w  bocznej  kaplicy.

Cmentarz

Wokół kościółka znajduje się mały cmentarz .Znajdziemy tam sporo starych grobów od  1800 roku . Większość z nich jest bardzo zniszczona i trudno odczytać dane na nagrobkach .

Pierwszy pomnik -dane nieczytelne ,pomnik zniszczony Drugi pomnikPierre Sargos starszy (1795–1862) był pradziadkiem (Rogera Sargosa burmistrza gminy Aureilhan ,ale też polityka i specjalisty od leśnictwa). Pierre Sargos zakupił w 1823 roku od wdowy po francuskim generale Augustin ie Darricau zamek Château Darricau( posiadłości generała rozciągały się wzdłuż jeziora Aureilhan)

Na wielu pomnikach bardzo trudno niekiedy odczytać cokolwiek -większość przeznaczona do przeniesienia lub usunięcia

Zachód słońca nad jeziorem w Aureilhan

Cudowny zachód słońca nad jeziorem


Ciekawostki

  • Nazwa miasteczka pochodzi od łacińskiego imienia Aureliusz .
  • Pierwsi osadnicy pojawili się w Aureilhan prawdopodobnie już w czasach starożytnych ,wskazują na to odnalezione szczątki z okresu galicyjsko-rzymskiego.
  • Obok kościoła znajduje się  źródełko Świętej Rufiny. Podobno kiedyś było czczone za swoje właściwości lecznicze w chorobach skóry. Jak głosi legenda  łagodzi problemy związane z trądzikiem, wypryskiem i liszajem. Źródło i posąg znajdowały się w neo-średniowiecznej kaplicy obok kościoła. Jednak w 1955 roku kapliczka spłonęła,fontanna ocalała.
Mapka Aureilhan

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!