Imperia,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Imperia – miasto żeglarzy

Historia Imperii

Piękne miasto jest położone jest nad Morzem Liguryjskim, u ujścia rzeki Impero. Znajduje się przy rzymskiej drodze Via Aurelia, która łączy włoską stolicę Rzym z francuskimi Arles.Miasteczko znajduje się tylko 50 km od granicy Francji i 120 km od Genui .Miasto przedzielone jest na dwie części rzeką Impero ,a powstało w 1923 roku z połączenia dwóch mniejszych miejscowości: Oneglii i Porto Maurizio oraz okolicznych wiosek. Imperia słynie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz z uprawy kwiatów.


Oneglia

to nowocześniejsza część miasta z oliwkowo-makaronowym przemysłem  i portem handlowym .Dzielnica ta skupia się najbardziej wokół Place Dante ,dość duże rondo o ile dobrze pamiętam z sześcioma zjazdami w samym centrum. W każdym razie obojętnie gdzie bym nie chciała pojechać – przykładowo w stronę SAN REMO chcąc jechać wybrzeżem a nie autostradą ( autostradą jest szybciej ).Wtedy jednak  omijają nas piękne widoki, jazda miasteczkami i wioskami samym wybrzeżem morza.Nie ma chyba innej możliwości ( ja nie znam innej drogi),a trzeba sie przedostać na drugą stronę miasta do Porto Maurizio przez rzekę Impero. Jadąc od strony DIANO MARINA trzeba było przejechać jedną z najbardziej ruchliwych ulic i nie chodzi tu ,że jest to ulica handlowa z wieloma sklepami Via Silvio Bonfante. Fontanna była akurat w remoncie ,tak ,ze jeszcze dodatkowo były utrudnienia przez remont.


Porto di Imperia Oneglia

W samy porcie przy promenadzie Calata Cuneo  znajdziemy wile wspaniałych knajpek i restauracji gdzie zjemy oczywiście owoce morza ale nie tylko. Skorzystaliśmy z Ristorante Terra E Mare Damare w porcie .Miła obsługa ,duże i pyszne porcje a ceny bardzo przystępne.

Restauracja DAMARE -Imperia

Warto się przespacerować wzdłuż portu właśnie promenadą gdzie stoją przycumowane wspaniałe łodzie i jachty. A potem udać się na molo.

Warto poczekać na niesamowity zachód słońca i wybrać się na spacer po molu .Czeka nas niesamowita przyjemność w trakcie zachodu słońca .Zobaczymy miasto z innej perspektywy możemy spojrzeć na port i morze.Gra świateł na niebie i kolorystyka nieba zmieniała się z sekundy na sekundę .


Co zwiedzimy :

 • Bazylika San Giovanni Battista in Oneglia

Późno-barokowy kościół znajduje się w centrum historycznym miasta, przy ulicy i placu o takiej samej nazwie.bazylika powstała zbudowana w latach 1739–1762.


 • Museo dell ‘Olivo ( Muzeum Oliwek )

Oryginalne muzeum historii produkcji oliwy z oliwek, ze słojami, narzędziami i prasami z dawnych lat.

Adres:Via Garessio, 13, 18100 Imperia IM, Włochy

Więcej informacji tutaj :Muzeum Oliwek


 • Villa Grock-Muzeum Klauna

Znajduje się w dzielnicy Oneglia około 2 km od Porto Maurizio. Villa Grock  została zbudowana w stylu secesyjnym przez szwajcarskiego cyrkowca Adriana Wettacha znanego jako Grock . Był on światowej sławy klaunem w tamtych czasach ,a zmarł w zaciszu swojej ukochanej willi w Imperii .Po śmierci Grocka i jego żony budynek popadł  w ruinę oraz  został splądrowany.Dopiero 2002 roku został przejęty przez Prowincję Imperia i odremontowano willę i otworzono “Muzeum Klauna “.

Z  górnego tarasu rozciąga się przepiękna panorama na miasto ,warto tam wejść . Villa Grock znajduje się w dzielnicy mieszkalnej „Cascine”.

Znajduje się tam również wspaniały ogród ze stawem na którym zbudowano budowlę ,małą świątynię na środku jeziorka. Grock interesował się masonerią i ezoteryką.Park to wspaniała sceneria do zdjęć i imprez .

Wnętrze budynku mnie rozczarowało .Niestety nie zachowały się żadne meble ,ponoć zostały rozkradzione .Możemy przejść się przez kilka pomieszczeń .Na początku w sali kinowej odbywa sie projekcja poświęcona właśnie pracy klauna samego Grocka ( to pominęłam ). Budynek jest bardzo przestronny , w pomieszczeniach nie znajdziemy wielu atrakcji ,znajdziemy tam głównie  przedmioty związane z cyrkiem ,sala krzywych luster ,poradnik makijażu klauna itd. Znajdziemy tu również  fotografie związane z twórczością klauna.

Bardziej interesował mnie sam ciekawy budynek i piękny ogród .Warto jednak wejść z samej ciekawości.Widoki z villi są niesamowite.


Otwarte:

Być może się to zmieniło !Sprawdzić na stronie muzeum

Villa Grock otwarta w niedzielę od 14,30 do 18,30


Wstęp jest płatny :

 • Dorośli : 5,50 €
 • Dzieci do lat 6 : bezpłatnie
 • Ponad 75 lat : 4,00 EUR
 • Grupy (od 10 osób): 4,00 €

Reszta informacji na  stronie  Muzem Klauna

Adres: Via Fanny Roncati Carli, 18100 Imperia IM, Włochy


Porto Maurizio

Stare Porto Maurizio gdzie odnajdziemy wiele historycznych budynków.“Parasio” jest historycznym centrum Porto Maurizio. Położone na pięknym  cyplu z widokiem na morze. “Parasio “ jest pełne zabytkowych budynków, ciekawych uliczek  gdzie poruszamy się jak  w labiryncie ,wąskich i ciemnych zaułków zwanych  (carrugi).Odnajdziemy tam jednak wspaniałe widoki na zatokę i miasto.W Porto Maurizio odbywają się znane historyczne regaty starych żagli (w lata parzyste na początku września).

Molo Lungo Giuseppe Nicola Salvo

Pomnik z brązu poświęcony Cap-Hornierowi. Przylądek Horner to termin określający statki, którym udało się przekroczyć przylądek Horn. Cap-Hornier to  liczni nawigatorzy, którzy w czasie żeglugi okrążyli przylądek Horn, miejsce ciągłych sztormów, narażając swoje życie na każdym przeprawie.

Pomnik, który przedstawia sternika zwróconego ku żywiołom, znajduje się u podstawy Molo Lungo di Porto Maurizio, przy wejściu do portu.

Warto przespacerować się przystanią w stronę latarni morskiej.Po drodze oczywiscie będziemy mijali wspaniałe jachty , łodzie i motorówki a nawet dość spore jednostki statków.


Historyczne centrum miasta “Parasio”

 • Piazza del Duomo

Budynki otaczające Piazza del Duomo to Loggia della Pescaria, możemy tu zaparkować i udać się na zwiedzanie historycznego centrum “Parasio”.Na przestrzeni wieków plac wielokrotnie zmieniał swoją nazwę.Znajduje się tu Muzeum Marynarki Wojennej.To w Imperii szkolono wielu żeglarzy,kapitanów i mechaników którzy potem wyruszali w rejs statkami. Szkoleni byli w morskim instytucie technicznym, powołanym od 1856 roku.Natomiast Muzeum Marynarki otwarto w 2017 roku.

 • Katedra San Maurizio

– największy kościół w Ligurii  stanowi najwybitniejszy zabytek neoklasycystyczny w Ligurii .Katedra została oficjalnie zainaugurowana 28 października 1838 lecz jej budowę rozpoczęto już wcześniej.W 1781 roku położono kamień węgielny i rozpoczęto budowę ,prace zostały jednak przerwane.Dopiero po zjednoczeniu Królestwa Sardynii z Ligurią wznowiono prace po 40 latach od położenia kamienia węgielnego.

Katedra San Maurizio w “Parasio” Imperia

Posąg „San Leonardo”

Adres: Via Gaetano Cantone, 2, 18100 Imperia IM, Włochy

 • Casa della Società Operaia

  Budynek ten był siedzibą „Società Operaia”, stowarzyszenia pracowników Porto Maurizio założonego w 1851 roku.Stowarzyszenie to zostało założone w XIX wieku przez 44-letniego Tito Rubaudo i innych zwolenników bojownika o demokrację i wolność Giuseppe Mazzini.

 • Porta Martina

Kiedyś Do Porto Maurizio można było dotrzeć  przez cztery duże bramy miejskie. Jedną z najbardziej okazałych bram była „Porta Martina”.

 • Pałac Strafforello i plac Raineri

Dom rodzinny Gustavo Strafforello był on pisarzem XIX wieku ,stworzył słowniki geograficzne i historyczne oraz leksykony.

 

 • Piazza Raineri– naprzeciwko Palazzo, na końcu „Via Botta” znajduje się „Piazetta Raineri”.Marmurowa rzeźba ku czci Francesco Raineri. Nazywano go „ojcem ubogich”lub “doktorem ubogich”.

 • Oratorium San Pietro 

  Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście.Data budowy szacowna jest na XII i XIII wiek. Znajduje się w średniowiecznej dzielnicy Porto Maurizio “Parasio”.Z palcu rozpościera się wspaniały widok na morze.Wewnątrz ściany są bogato zdobione scenami z Dziejów Apostolskich, z Ewangelii.

 • „Palazzo del Capitano” i „Palazzo Gandolfo”

Jest o tylko część szlacheckich rezydencji, które tutaj powstały. Miało tu miejsce wiele wydarzeń historycznych.Ten renesansowy budynek “Palazzo Gandolfo”został zaprojektowany i zbudowany w latach 1590-1592 roku. Początkowo był własnością Marchese Gandolfo, jednej z najstarszych i najbardziej znanych rodzin w Porto Maurizio.

Palazzo Gandolfo
Drzwi PALAZZO DEL CAPITANO

Gdzie parkować 

Możemy podzielić zwiedzanie na dwa razy ,zależy ile mamy czasu lub gdzie mieszkamy.My mieszkaliśmy niedaleko od  Imperii w Diano Marina ,mogliśmy więc bywać tam dość często .

Najlepiej jak najbliżej portu gdzie nie ma zbyt wielkiego tłoku bo każdy chce tylko parkować w centrum .Moim zdaniem nie ma potrzeby robić sobie stresu i pchać się do miasta bo turystów jest sporo. Można jednak zaparkować zaraz koło Porto di Imperia Oneglia ,a potem spokojnie udać sie na zwiedzanie .My zaparkowaliśmy na:

 • Piazzale Maestri del Commercio Imperiese, 18100 Imperia IM, Włochy

Zwiedzając Villę Grock ,był problem z parkowaniem ,albo trzeba zaparkować kilka ulic poniżej willi i dreptać pod górkę albo trafi się łut szczęścia i uda nam się zaparkować kolo willi .Była to Villa prywatna i wśród ciasnej i wąskiej zabudowie uliczek jest problem z parkowaniem .

 • Adres: Via Fanny Roncati Carli, 18100 Imperia IM, Włochy

Natomiast zwiedzając dzielnicę Porto Maurizio  zaparkowaliśmy przy Duomo di San Maurizio na Piazza Duomo. Stamtąd udaliśmy się zwiedzić tą najstarszą część miasta “Parasio”.


Ciekawostki:

 • Calata Cuneo wzięła swoją nazwę od Giovana Battisty Cuneo który urodził się  w Oneglii w 1809 roku .  Był przyjacielem i współpracownikiem Garibaldiego i propagatorem Młodych Włoch .Był pierwszym autorem biografii Giuseppe Garibaldiego w 1850 roku

Imprezy:

 • Olioliva – święto nowej oliwy w drugi weekend listopada(stoiska są  głównie w porcie na promenadzie Calata Cuneo i na ulicy via Bonfante przy arkadach)
 • Święto San Giovanni – 24 czerwca.Dzień  poświęcony św. Janowi Chrzcicielowi -patronowi Oneglii. Na zakończenie o godzinie 23:00  pokaz sztucznych ogni nad morzem.
 • Mercato Retro w Porto Maurizio -wydarzenie dla miłośników zabytkowych pojazdów w maju( można  kupować lub wymieniać zabytkowe  samochody, motocykle i rowery)

Więcej informacji tutaj: Targi zabytkowych samochodów w Imperii

 • Żagle Vintage Imperia co dwa lata( w lata parzyste na początku września) -wydarzenie poświęcone historycznym łodziom .Impreza odbywa się w Porto Maurizio

Źródło: Wikipedia,Oficjalna strona Imperia ,Liguria,Italy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!