PODRÓŻE,  Wenecja,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Znani wenecjanie -Vivaldi , Marco Polo i Casanova

Malarze,kompozytorzy i kochankowie

Warto udać się uliczkami na poszukiwanie historii ukrytej w kamieniczkach i ustronnych i spokojnych uliczkach Wenecji. Poszukaj wspaniałych historii i miejsc związanych z Marco Polo,Vivaldim, Tycjanem i Casanową.To wspaniała i niesamowita frajda spacerować uliczkami po których  i oni także spacerowali .


TYCJAN

Tycjan czyli Tiziano Vecelli urodził się około 1490 roku ,był czołowym przedstawicielem szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Jako dziecko został wysłany wraz z bratem do wujka do Wenecji rozwijać swoje zdolności artystyczne.Pobierał nauki u samego Giovanni Bellini -twórcy  weneckiej szkoły malarskiej. Po śmierci Belliniego objął funkcję państwowego malarza Republiki Weneckiej. Zmarł w Wenecji w 1576 roku i został pochowany w Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari.

W jego działach często pojawiał się kolor rudopomarańczowy – dzisiaj nazywany tycjanowskim.Jego niektóre dzieła.Malował portrety i wspaniałe krajobrazy.Kilka obrazów Tycjana możemy podziwiać od razu w Wenecji w Bazylice Santa Maria della Salute oraz w Bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari. 


Miasto Vivaldiego

Vivaldi urodził się 4 marca 1678 roku, był tak słabiutkim dzieckiem ,że natychmiast go ochrzczono w domu.Podobno tego dnia doszło jeszcze do trzęsienia ziemi które nawiedziło miasto .

Pośpiech związany z chrztem był wskazany gdyż nie dawali mu większych szans na przeżycie. Okazało sie jednak ,że malec  był na tyle silny ,że został jednak dwa miesiące później ochrzczony (6 maja 1678 roku) w Chiesa di San Giovanni Battista in Bragora(Kościół św. Jana Chrzciciela na Bragorze).Chrzcielnica gdzie został ochrzczony i wpis w księdze zachowały się do dzisiaj.W późniejszym czasie okazało się ,że to astma tak go męczyła i dokuczała muz przez całe życie.

Ojciec Vivaldiego był skrzypkiem orkiestry Bazyliki św.Marka ,więc chcąc nie chcąc Vivaldi skazany był na związek  ze środowiskiem artystycznym . Jako że był bardzo zdolnym dzieckiem, ojciec zaczął go uczyć gry na skrzypcach i klawesynie.

Rudy ksiądz “Il prete rosso” 

Chłopak był bardzo zdolny , nie dość że był uzdolniony artystycznie to jeszcze do tego uczył się na księdza. Został więc wyświęcony w 1703 roku na księdza. Podobno z powodu złego stanu zdrowia i ciągłych napadów duszności porzucił kapłańskie obowiązki. Jednak plotka głosiła ,że został zwieszony w pełnieniu swoich obowiązków  z powodu jego zachowania podczas mszy. Potrafił nagle nic nie mówiąc wiernym wyjść na zakrystię gdzie notował swoje kompozycje muzyczne ,które mu akurat wpadły do głowy podczas mszy.

Źródło-internet Marzec 2021

W tym samym roku w którym został księdzem (1703)rozpoczął również pracę w konserwatorium .Była to szkoła muzyczna przy sierocińcu ( Ospedale della Pieta). Opuszczone lub osierocone dzieci miały w sierocińcu zapewniona opiekę i naukę .Dziewczynki kształciły sie muzycznie a chłopcy uczyli się zawodu który potem mogli wykonywać. Vivaldi uczył gry na skrzypcach i komponował dla Ospedale della Pieta do końca życia.Vivaldiego  często łączono z słynną śpiewaczką Anną Girò dla której pisał role operowe. Nawet z nim zamieszkała przez co plotkowano ,że mają romans .Vivaldi stanowczo temu zaprzeczał .Skomponował wiele sonat i koncertów skrzypcowych oraz oper .Łącznie  skomponował około 500 koncertów instrumentalnych ale podobno jeszcze wszystkich utworów  nie odnaleziono.

Vivaldi  skomponował między innymi – Cztery pory roku (Le quattro stagioni) – cykl 4 koncertów skrzypcowych umieszczonych w wydanym w 1725 roku zbiorze 12 koncertów.

Niestety sława Vivaldiego ucichła aż na prawie 200 lat.Dopiero poprzez zainteresowanie się Jana Sebastiana Bacha muzyką Vivaldiego.Wiele wspaniałych dzieł Vivaldiego odkryto w 1926 roku (odkryto aż 140 partytur,oraz opery i kantat).


Kościół św. Juliana (Chiesa di San Zulian)

Renesansowy Kościół św.Juliana na Calle Specchieri w dzielnicy San Marco został założony około 830 roku, odbudowany po pożarze jednak  później ponownie podupadł .Dopiero w XVI wieku został ponownie odbudowany dzięki  lekarzowi i uczonemu, astrologowi i mecenasowi sztuki  Tommaso Rangone z Rawenny .Studiował na Uniwersytecie w Bolonii i na UNIWERSYTECIE W PADWIE

Nad drzwiami kościoła znajduje się jego posąg z brązu na co przystał Senat Republiki,obiecując mu również godny pochówek  i grobowiec w tym kościele tak jak zażyczył sobie darczyńca .Rangone sfinansował odbudowę kościoła jednak w zamian chciał aby o nim pamiętano.

Tommaso Rangone z Rawenny

Był trochę dziwakiem i ekscentrykiem ,miał rozległe kontakty w Watykanie gdzie jakiś czas przebywał. Potem osiadł w Wenecji gdzie publikował pisma medyczne i astrologiczne .W Wenecji był lekarzem marynarki wojennej a najciekawsze jest to ,że dorobił się ponoć fortuny sprzedając jakieś niesamowite narkotyki.

Wielki mecenas sztuki był bardzo kolorową postacią w Wenecji w XVI wieku .Jako bardzo wpływowa osoba pomagał ale popadał też w samouwielbienie. Napisał testament w którym opisał jak ma wyglądać jego pogrzeb. Gdy zmarł w 1577 roku  spełniono jego prośbę z testamentu. Chciał aby z Placu San Marco udał się orszak w stronę Chiesy di San Zulian .Opisał jak ma wyglądać ceremonia :dzwony kościele miały bić w trakcie przemarszu przez miasto konduktu żałobnego. Jego książki miały być razem z nim wystawione na widok publiczny ,a nawet zażyczył sobie jak ma być ubrany .Zmarł w wieku 94 lat.

Palma młodszy

Na suficie znajduje się wspaniały obraz Palmy młodszego ( Iacopo Nigreti),Św. Julian w chwale”.Palma młodszy był wenecjaninem ,był bardzo zdolnym i płodnym malarzem . Jego dzieła znajdują się w wielu weneckich kościołach.Znajdziemy jego obrazy w wielu miastach europejskich i nie tylko . Jeden obraz Palmy młodszego znajduje się  również w Warszawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie “Leda z łabędziem” (1590-1600) oraz w KASSEL Staatliche Museen” Wenus i Amor w kuźni Wulkana”, ok. 1610 roku.

Podobno malował kopie obrazów Tycjana,aby doskonalić swój warsztat.


Udajemy się dalej mijając weneckie kamieniczki mniejszymi mosteczkami i kładeczkami. Gdzieniegdzie zobaczymy jeszcze gondolierów ,ale nie tak dużo jak na Canale Grande i w okolicy bliskich uliczek od kanału.Spacer mija nam spokojnie ,spotykamy coraz mniej turystów co na pewno jest też zaletą ,gdyż spacer w tłoku pomiędzy uliczkami nie byłby zbyt ciekawy. Tak naprawdę to najwięcej turystów takich jak my spotkamy przy Placu św.Marka ,a warto udać się dalej w głąb Wenecji.

Na swojej drodze spotkamy jeszcze sporo interesujących miejsc do których warto zajrzeć.


Kościół San Lio 

Chiesa di San Leone IX Papa znajduje się w dzielnicy (sestiere) Castello, dedykowany św.Leonowi.I ponownie natrafimy na płótno Palmy młodszego”Martwy Chrystus podtrzymywany przez aniołów i świętych”

Znajduje sie tutaj grobowiec Canaletto weneckiego malarza okresu rokoka.Pochowany został w kaplicy zwanej kaplicą Gussoni .Malował głównie piękne widoki w Wenecji,był nie tylko malarzem ale również rysownikiem i rytownikiem w okresie rokoka (1).Jego obrazy są bardzo realistyczne z odwzorowaniem detali a malował również przy pomocy specjalnego urządzenia Camera obscura -taki pierwowzór aparatu fotograficznego.

Poniżej obraz namalowany przez Canaletto i moje zdjęcie bazyliki dla porównania jak wspaniałe obrazy tworzył.

Canale Grande i kościół Santa Maria della Salute (1730)-Giovanni Antonio Canal. Obraz znajduje się w Galerii Malarstwa w Berlinie Ten plik jest własnością publiczną


Marco Polo

Któż nie słyszał o słynnym Marco Polo ,weneckim podróżniku i kupcu. Dotarł on wraz z ojcem i wujkiem do Chin przemierzając jedwabny szlak. Jego historia została spisana przez włoskiego pisarza Rustichello da Pisa który siedział razem z Marco Polo w więzieniu w Genui.Spisał on opowieści Marco i tak powstało dzieło Il Milione (znane jako Opisanie świata).Tak naprawdę wyprawa ta nie byłaby możliwa, gdyby wcześniej nie udali się w tame rejony  jego ojciec Niccolò i stryj Maffeo. Byli oni kupcami i mieli wiele kontaktów handlowych.

Docieramy w końcu do Corte Secondo del Milion . Odnajdziemy tu elementy architektoniczne typowe dla okresu wenecko-bizantyjskiego z XI i XII wieku. W centrum dziedzińca znajduje się starożytna studnia.

Marco Polo jest uznawany za wielkiego podróżnika chociaż wielu sceptyków bardziej wysuwa tezę ,że Marco Polo był gawędziarzem ,gdyż nie wszystkie informacje z jego opowieści się zgadzają .Miedzy innymi jego jakoby pobyt na dworze cesarskim u wielkiego Chana gdzie podobno nie ma żadnych zapisków w księgach z jego pobytu.

Samo stwierdzenie że dotarli  jako pierwsi Europejczycy daleko na wschód też nie jest całkowitą prawdą .Niejaki Beniamin z Tudeli (2).Podróżnik ten udał się już w XII wieku z Hiszpanii z Saragossy przemierzając Francję, Włochy po Konstantynopol ,Palestynę ,Arabię aż do samej Persji. Najlepiej zajrzeć do źródła Beniamin z Tudeli

W pierwszej połowie XIII wieku na dwór wielkiego chana Mongołów udali  się dwaj franciszkanie z polecenia papieża Innocentego IV. Byli to Giovanni da Pian del Carpine i polski franciszkanin Benedykt Polak (3) .Dotarli oni przed oblicze samego mongolskiego władcy Batu-chan ( wnuka Czyngis-chana) ,oraz Gajuka ( również wnuka Czyngis-chana ) ,gdzie byli świadkami objęcia przez niego tronu. W XIII wieku przybyło tam jeszcze innych dwóch franciszkanów.

W każdym razie prawdziwość opowieści Marco Polo jest kwestionowana do dzisiaj. Między innymi brytyjska badaczka Frances Wood  twierdzi ,że Marco Polo nie pojechał dalej niż do Konstantynopola.Jak na razie nie można jednoznacznie stwierdzić czy zapiski o wspomnieniach z podróży Marco Polo są autentyczne czy nie.

Tak samo miejsce urodzenia ,większość badaczy twierdzi ,że miejscem tym jest Wenecja chociaż niektórzy naukowcy twierdzą że  Marco Polo urodził się na wyspie Curzoli (Korčula)

Marco Polo

Idąc dalej za drugim portykiem, dojdziesz do mostu Marco Polo, z którego widać tyły teatru Malibran. Ten prestiżowy teatr wenecki stoi w miejscu, w którym kiedyś istniał dom Marco Polo, o czym świadczy pamiątkowa rycina umieszczona nad drugorzędnym wyjściem z teatru.

Dom Marco Polo został zniszczony przez szalejący pożar w 1597 roku ,potem w tym miejscu zbudowano teatr, który przyjął nazwę San Giovanni Grisostomo, od nazwy parafii, która go mieściła.

Polecam serial na Netflix  MARCO POLO

Źródło Internet

San Giovanni Grisostomo (kościół św. Jana Złotoustego)

Kościół św. Jana Chryzostoma (Złotoustego) jest jednym z nielicznych kościołów w Europie Zachodniej, dedykowanych temu świętemu. Ten kościół łaciński został zbudowany w 1080 roku,jednak pierwotny kościół został zniszczony w XV wieku w pożarze .Odbudowano go jednak dopiero w w latach 30 XVI wieku.


Bazylika Santi Giovanni e Paolo w Wenecji

(San Zanipolo czyli Bazylika Świętych Jana i Pawła)

Bazylika została poświęcona w 1430 roku w dzielnicy Castello. W tym drugim kościele Republiki  po Bazylice św. Marka pochowana aż 25 dożów.Gotycka Bazylika znajduje się przy placu Campo Santi Giovanni e Paolo. .Sama Bazylika jest bardzo przestronna A wewnątrz znajdują się kaplice między innymi:

Kaplica Bł. Jakuba Salomoni , Kaplica św. Dominika ,św Katarzyny ze Sieny,Kaplica św. Marii Magdaleny,Kaplica św. Piusa V oraz jeszcze kilka innych .Oprócz tego wiele pomników pochowanych tam dożów,wspaniałe arcydzieła sztuki kamieniarskiej .Wiele obrazów  ,płaskorzeźb i pomników i ołtarzy.

Do kościoła przylega renesansowa fasada szpitala Scuola Grande di San Marco.

Obok Bazyliki stoi Pomnik kondotiera  Bartolomeo Colleoniego w Wenecji . Bartolomeo Colleoniego był włoskim kondotierem MEDIOLANU i Wenecji .Potem służył tylko dla Republiki Weneckiej dla której odbił wiele miejscowości z rak Mediolanu na rzecz Wenecji.Pozostawił w spadku dla republiki pokaźny majątek na prowadzenie wojen z Turcją.Kopie pomnika znajdują się w Szczecinie i Warszawie.

Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Wenecji
Bazylika Santi Giovanni e Paolo w Wenecji (San Zanipolo czyli Bazylika Świętych Jana i Pawła)

Odbywały się tutaj wszystkie pogrzeby dożów od XV wieku. Na ścianie wejściowej znajdziemy  trzy grobowce dożów Mocenigo .

Pomnik doży Pietra Mocenigo w Bazylice Santi Giovanni e Paolo w Wenecji
Na ścianie Pomnik generala Orazia Baglioniego.


Scuola Grande di San Marco

Obok znajduje się Scuola Grande di San Marco -Biblioteka Historii Medycyny Scuola Grande di San Marco.Kiedyś siedziba Bractwa San Marco zbudowana w 1260 roku ,obecnie szpital miejski.

Karetki w Wenecji

Casanowa

Uwodziciel i oszust ,bywalec europejskich miast na salonach ,zdobywca serc pięknych kobiet i nie tylko kobiet.

Giacomo Casanova urodził się w Wenecji, 2 kwietnia 1725 roku w rodzinie aktorów jako jako najstarszy z sześcioro rodzeństwa .Z piątki jego rodzeństwa dwóch braci było malarzami Francesco Giuseppe Casanova(4) i Giovanni Battista Casanova .

Casanova był podejrzewany o szpiegostwo ale został skazany na pięcioletni wyrok za uprawianie czarów .W ten sposób został skazany i osadzony w I Piombi .Było to więzienie – cela pod ołowianym dachem Pałacu Dożów.Sala ta była pewną śmiercią dla skazańca gdyż latem dach celi nagrzewał się od słońca,a zimą doprowadzała do wyziębienia organizmu.

Zajrzyj do wpisu: MOST WESTCHNIEŃ ( Ponte dei Sospiri)

MOST WESTCHNIEŃ ( Ponte dei Sospiri)

Casanovie udało się uciec wraz innym więźniem ojcem Marino Balbim przez dziurę w dachu.Najpierw uciekł do Niemiec potem do Francji ,Szwajcarii i Włoch aż 1765 roku trafił do Warszawy.

Uwaga : Casanova stwierdził, że polki  są brzydkie.Chociaż moim skromnym zdaniem sam za urodziwy nie był:)

Gościł go sam Stanisław August Poniatowski,który potem podarował mu 200 dukatów ,aby ten mógł spłacić swoje długi. Casanovie udało się w końcu po wielu trudach wrócić do Wenecji ,jednak po ponownych problemach które wywołały skandal, kazano mu opuścić miasto ostatecznie. Zmarł na Zamku Duchcov w północno-zachodnich Czechach .

Giacomo Casanova /Internet

Casanova spisał swoje przeżycia “Historia mojego życia” opisując swoje liczne  podboje miłosne .Ostatnie miejsce zamieszkania Casanovy znajdowało się  niedaleko Bazyliki Santi Giovanni e Paolo.

Warto zobaczyć Casanova Muzeum w Palazzo Malipiero  na Campo San Samuele, 30124 Sestiere San Marco mieszkał tam również Giacomo Casanova.

Adres: Palazzo Malipiero, San Marco 3198, 30124 Venezia VE, Włochy

Strona :Tutaj

Powstało filmy ,sztuki ,balety o Casanovie :

  • “Giacomo Casanova: Dzieciństwo i dorastanie” z 1969 roku
  • Casanova (wł. Il Casanova de Federico Fellini) z 1976 roku-główna rola Donald Sutherland
  • “Powrót Casanovy” z 1992 roku
  • Casanova z 2005 roku
  • Casanova – spektakl– Sztuka Jerzego Żurka w reżyserii Macieja Wojtyszki.
  • Casanova w Warszawie -balet ,premiera odbyła się na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w 2015 roku

Wyspa św. Michała

Wyspa św. Michała  to olbrzymi cmentarz na wodzie i możemy się tam dostać linią 41. Napoleon I zarządził zakaz pochówków na przykościelnych cmentarzach i nakazał utworzyć jeden duży cmentarz na wyspie.Na wyspie znajduje się również kościół Chiesa di San Michele in Isola. W klasztorze mieszkają franciszkanie.

Znajdują się tu rodzinne mauzolea oraz  grobowce rodzin dożów.

Pochowany tu został kompozytor Igor Strawiński pochowany niedaleko Siergieja Diagilewa ,twórcy baletowego Les Ballets Russes.Do jego baletów stroje komponowała Coco Chanel a muzykę komponował między innymi Igor Strawiński.Balet Diagilewa był przez wiele lat wielką sensacją na arenie europejskiej. Występował w nim jeden z najwybitniejszych tancerzy baletowych XX wieku Wacław Niżyński ( rosyjski tancerz polskiego pochodzenia).

Znajdziemy tu również  pomnik amerykańskiego  poety Ezra Pound oraz wielu  arystokratów i dyplomatów .


Przez Ponte dei Mendicanti możemy dostać się do przystanków skąd opływają promy i taksówki na inne wyspy wokół Wenecji.


Kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti

Kawałek dalej skręcając w uliczkę Salizada dei Spechieri trafimy na Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Jezuitów. Znajduje się tam obraz Tycjana o którym już wspominałam Męczeństwo św. Wawrzyńca

Oratorio dei Crociferi -Wenecja Jest małym muzeum w Wenecji w którym mieści znaczące płótna Jacopo Palma Młodszego .

Zajrzyj do 1 i 2 części wpisu:

Miasto na wodzie- Wenecja w jeden dzień część 1


Przypisy:

  • Wikipedia
  • (1) Biografia Giovanni Antonio Canal
  • (2)  Anna Katarzyna Dulska: Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika Beniamina z Tudeli. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2015
  • (3) Wikipedia Benedykt Polak

Polecam obejrzeć :BENEDYKT POLAK. WIELCY ODKRYWCY


Źródło:Wikipedia ,Historia Wenecji ,Oficjalna strona Wenecji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!