PODRÓŻE,  Wenecja,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Miasto na wodzie- Wenecja w jeden dzień część 1

Miasto na wodzie

Miasto od wieków słynęło z przepychu i bogactwa gromadzonego tu przez  zamożnych arystokratów i obrotnych handlarzy i  kupców.To miasto sztuki i kultury ,inspiracji dla wielu artystów ,malarzy , kompozytorów i pisarzy.

Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego.Te wspaniałe miasto z bogata historią jest jednym z najcenniejszych miejsc na liście światowego dziedzictwa.Miasto zostało założone już w 452 roku ,jest to miasto położone na bagnistych wyspach otoczone Laguną Wenecką .

Wenecja to nie tylko miasto podróżnika Marco Polo czy słynnego Casanovy to także miasto gdzie urodził się kompozytor Antonio Lucio Vivaldi a już w XX wieku inny włoski kompozytor Luigi Nono .Pochodzi stąd wielu kompozytorów, śpiewaków,malarzy ,rysowników ,duchownych i kardynałów.

Członkowie rodziny Barbarigo byli związani z kościołem katolickim ,czy rodzina Cornaro( gdzie aż ośmiu było kardynałami i jeden dożą Wenecji).W Wenecji urodzili się też sławni Polacy (ciekawostki na końcu wpisu).


Festiwal Filmowy w Wenecji

Co roku od 1932 roku odbywa się tu słynny na cały świat festiwal filmowy.Jest to najstarszy Festiwal na świecie, został założony przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata . W dniach od 1 do 11 września odbywa się festiwal na wyspie Lido a nagrodą jest oczywiście ZŁOTY LEW symbol Wenecji. Najwięcej złotych Lwów trafiło w ręce Francuzów i Włochów.Również nasi polscy reżyserzy otrzymali tu nagrody :Krzysztof  Zanussi za melodramat wojenny “Rok spokojnego słońca” oraz Krzysztof Kieślowski za psychologiczny film -“Trzy kolory. Niebieski”

W XVII wieku Wenecja uważana była za europejską „stolicę opery”. To tu rozkwitła opera .W 1637 roku otwarto teatr (Teatro Cassiano) gdzie wstęp miał każdy kto zapłacił za wstęp.Tu odbywały się pierwsze koncerty Giuseppe Verdiego jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych.

Tu rozkwitała muzyka w uczelniach zwanych konserwatoriami , w jednym z najsłynniejszych konserwatorium był sam kierownikiem sam Vivaldi .Czy wiesz że Vivaldi był księdzem ? Został wyświęcony w 1703 roku i w tym samym roku  rozpoczął pracę w konserwatorium , była to szkoła muzyczna przy żeńskim sierocińcu( Ospedale della Pieta).Vivaldi  – Cztery pory roku (Le quattro stagioni) – cykl 4 koncertów skrzypcowych .

Canale Grande
Bazylika Santa Maria della Salute

Kościół San Giorgio Maggiore

Bazylika San Giorgio Maggiore jest kościołem opactwa benedyktyńskiego na wyspie San Giorgio w Wenecji.Przy kościele wznosi się wysoka dzwonnica dobudowana w 1791 roku.We wnętrzu kościoła znajdują się nagrobki dożów weneckich.

We wnętrzu kościoła znajdują się nagrobki dożów weneckich oraz obrazy mistrzów renesansu m.in. “Ostatnia Wieczerza”  z końca XVI wieku i “Zbieranie manny”autorstwa  włoskiego malarza i rysownika  Jacopa Tintoretta.

Bazylika San Giorgio Maggiore-Wenecja

Bazylika San Giorgio Maggiore jest kościołem opactwa benedyktyńskiego na wyspie San Giorgio w Wenecji

Przystań z gondolami

Zajrzyj do wpisu MOSTY – GONDOLE I KARNAWAŁ W WENECJI

Nieodłączna częścią  Wenecji są gondole które pełnią funkcje środka lokomocji na wodach laguny. Jest to najstarszy środek lokomocji na wodach laguny .Sama historia Gondoli sięga VII wieku i jest używana od czasów pierwszego doży Anafesta Paoluccia.

Gondole obecnie są atrakcja turystyczną w Wenecji ,ale kiedyś gondole służyły mieszkańcom głównie do transportu  towarów i ludzi ,miały zastosowanie bardziej praktyczne niż turystyczne.


Kościół San Giorgio dei Greci

Z Mostu Ponte de la Pieta dojrzymy Kościół św. Jerzego od Greków.Jest to kościół prawosławny wybudowany przez Greków .Grecy po przybyciu do Wenecji  po upadku Cesarstwa Bizantyjskiego w XV wieku .Otrzymali  tutaj schronienie i możliwość założenia swojego bractwa oraz wybudowania kościoła w obrządku wschodnim.Budowa kościoła została ukończona 1577 roku i trwała prawie 40 lat.


Lew Symbolem  Wenecji 

Skrzydlaty Lew jest symbolem miasta,jego wizerunek odnajdziemy na wielu budynkach ,na Bazylice św. Marka , na pomniku Wiktora Emanuella II ,który znajduje się zaraz niedaleko przystani na Riva degli Schiavoni skąd udaliśmy się w stronę Placu św. Marka.

Skrzydlaty lew na pomniku Wiktora Emanuella II w Wenecji

Pomnik Wiktora Emanuella II

Monument znajduje się na nabrzeżu Riva degli Schiavoni, niedaleko placu św. Marka w Wenecji. Wiktor Emmanuel II uwieczniony został jako jeździec na koniu z mieczem w dłoni.Na cokole płaskorzeźba z brązu .

Pomnik Wiktora Emanuelle II w Wenecji


Zajrzyj do wpisu:

MOST WESTCHNIEŃ ( Ponte dei Sospiri)

Najsłynniejszy i najbardziej znany most w stylu barokowym to Most Westchnień (wł.Ponte dei Sospiri),jego budowę ukończono w 1614 roku.

Jak głosi legenda nazwa mostu powstała przez smutne westchnienie ostatni raz spoglądających przez małe kraty na Wenecję więźniów , podążających  nim do sali sądowej. Przechodził nim  sam Giacomo Casanova urodzony właśnie w Wenecji.


Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Pałac Dożów był kiedyś  nie tylko siedzibą władców Wenecji czyli Dożów , ale mieścił również całą administrację: sądy, kancelarie, arsenał i więzienie.

Pierwsze piętro zajmowały  kancelarie adwokackie, w których rozpatrywane były sprawy sądowe. Kancelaria, Cenzorzy i Provveditori della Milizia del Mar (biura marynarki wojennej), które nadzorowały opiekę i wyposażenie statków.

Sala Wielkiej Rady- największa sala pałacu, sala wyborcza, w której zbierał się komitet w celu wybrania Doży, oraz apartamenty Dożów znajdują się na drugim piętrze.

Natomiast na trzecim piętrze znajduje się Sala del Collegio, w której przyjmowano zagranicznych ambasadorów oraz  pomieszczenia wykorzystywane przez służby bezpieczeństwa państwa. Do przesłuchiwania więźniów wykorzystywano Stanowy Pokój Inkwizytorów.

Pałac Dożów -widok od strony Piazzetty

Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco)

Dzwonnica św .Marka jest symbolem miasta i najwyższą budowlą w Wenecji i ma aż 98,6 metra.Powstała miedzy IX i XII wieku.Wieża parokrotnie płonęła od uderzeń  piorunów  .Po ostatnim takim uderzeniu pioruna pod koniec XVIII wieku nie wystarczył środków na odbudowę dzwonnicy ,która popadała w coraz większą ruinę aż się zawaliła  1902 roku.Odbudowano ją jednak na początku XX wieku z wiernym odwzorowaniem na zewnątrz.Przez Wenecjan nazywana jes„El paron de casa” (pan domu).

Wieża jest zbudowana w stylu romańskim .Wewnątrz dzwonnicy znajduje się 5 dużych żeliwnych dzwonów. Każdy dzwon ma imię oraz przypisany cel dzwonienia.

  • La Marangona dzwoniła rano i wieczorem na początku i na końcu dnia pracy
  • Nona dzwoniła i dzwoni nadal w południe,
  • Trottiera wzywała sędziów na spotkania w Palazzo Ducale,
  • Pregadi wezwał senatorów do pałacu na posiedzenia,
  • Maleficio- dzwonił na egzekucje

Na dzwonnicę można wejść pieszo lub wjechać windą, na samej górze znajduje się wspaniały punkt widokowy na całą Wenecję, lagunę i otwarte morze.


Piazzetta San Marco

Piazzetta to placyk pomiędzy ulicą  Riva degli Schiavoni a Placem św .Marka .Po jednej stronie znajduje się Pałac Dożów  a po drugiej Biblioteka Marciana. Przy Piazzetta znajdują się dwie kolumny ,na jednej z nich znajduję się skrzydlaty Lew- Symbol Wenecji a  na drugiej  posąg św.Teodora.Same kolumny pochodzą aż z Konstantynopola i zostały przywiezione w XII wieku.

Część pomieszczeń biblioteki jest udostępniona zwiedzającym. Można zobaczyć  między innymi pomieszczenia ozdobione stiukami i freskami  .Piazzetta była kiedyś widownią egzekucji gdzie egzekucje odbywały się pomiędzy dwoma kolumnami.

Piazzetta San Marco -placyk koło Placu św. Marka ,po prawej Pałac Dożów,Bazylika św.Marka ,w tle wieża zegarowa

Zajrzyj do wpisu:

MOST RIALTO (Ponte di Rialto)

Najstarszy spośród czterech dużych mostów łączących ze sobą oba brzegi Wenecji podzielone przez cieśninę Canale Grande.Ten majestatyczny most jest po prostu oblegany przez turystów ,znajdziemy  również w okolicy mostu wiele klimatycznych restauracji i knajpek.


Gdzie dobrze zjeść

Korzystaliśmy z Restauracji Florida z pięknym widokiem na Most Rialto i mogę ja szczerze polecić. Oprócz wspaniałego widoku ,super lokalizacji  ,restauracja ma bardzo przystępne ceny od 10 do 35 Euro.Oczywiście bardzo dużo owoców morza.Restauracja jest widoczna z Mostu Rialto po prawej stronie pod czerwonymi daszkami. Znajduje się tam więcej restauracji, my wybraliśmy na chybił trafił i było i smacznie i przyjemnie a co najważniejsze niedrogo .Oczywiście biorę tu pod uwagę samą Wenecję która jest drogim miastem oraz samą lokalizację restauracji, przy samym Canale Grande gdzie można obserwować ludzi i gondolierów oraz MOST RIALTO

Sama zawsze obawiałam się miejsc które znajdują się blisko atrakcji turystycznej gdzie spodziewamy się zazwyczaj zawrotnych cen .Jednak warto niekiedy zaryzykować i nie bójmy się takich lokalizacji bo zazwyczaj jest odwrotnie i niekiedy miejsca oddalone od atrakcji turystycznych ( niekiedy nawet za samym rogiem ) okazują się droższe .

My byliśmy zadowoleni i widoków i z jedzenia .Na pewno jeszcze skorzystamy z tej lub innej restauracji przy Canale Grande.

To tylko pierwsza część karty

Zajrzyj : Recenzje na Tripadvisor


Mercato del pesce al minuto -Targ rybny

Tu zaopatrzymy się w świeże produkty rybne i wszystkie owoce morza ,podobnie jak w CHIOGGII

Targowisko rybne znajduje się niedaleko MOSTU RIALTO i znajdziemy tam wszystko począwszy od skorupiaków po różnego rodzaju ryby: kalmary ,krewetki ,kraby,małże  ośmiorniczki ,łososie ,tuńczyki .Targ jest czynny od godziny 7 do 12 ,niestety nie udało nam się zobaczyć jak wygląda gdy jest czynny.

Poniżej filmik od : German Spearfishing Channel


Zajrzyj do wpisu:

MOSTY – GONDOLE I KARNAWAŁ W WENECJI-z tego słynie Wenecja

Druga część wpisu:

Miasto na wodzie- Wenecja w jeden dzień część 2


Znani z Wenecji :

Nie tylko Marco Polo,Vivaldi czy Casanowa urodzili się w Wenecji .

Znani Polacy z Wenecji :

  • W Wenecji urodził się nasz rodak Dante Baranowski – aktor, skrzypek i poeta.Zmarł w Krynicy.
  • Kazimierz Junosza-Stępowski -polski aktor .Jeden z najwybitniejszych aktorów przedwojennego polskiego kina.Zmarł w Warszawie i został pochowany na Starych Powązkach.
  • Jan Röder -major ,geograf Wojska Polskiego ,kawaler Orderu Virtuti Militari

Inni znani :

  • Tycjan– czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego.Jako dziecko został wysłany wraz z bratem do wujka do Wenecji rozwijać swoje zdolności artystyczne.Pobierał nauki u samego Giovanni Bellini twórcy  weneckiej szkoły malarskiej. Po śmierci Belliniego objął funkcję państwowego malarza Republiki Weneckiej. Zmarł w Wenecji
  • Giorgio Cavazzano -włoski rysownik, obecnie jeden z najpopularniejszych w Europie twórców komiksów z postaciami znanymi z uniwersum Kaczora Donalda i Myszki Miki.

Źródło:Wikipedia ,Historia Wenecji ,Oficjalna strona Wenecji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!