PODRÓŻE,  Wenecja,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Miasto na wodzie- Wenecja w jeden dzień część 2

Wspominałam we wpisie wcześniejszym z czego słynie Wenecja  czyli MOSTY – GONDOLE I KARNAWAŁ W WENECJI  .Ale nie tylko ,to również Casanova ,Marco Polo i Vivaldi oraz ze wspaniałych zabytków ,kościołów i Bazylik. Odnajdziemy tu również wiele interesujących historii o których opowiem  w następnych wpisach.

W ostatnim wpisie Miasto na wodzie- zwiedzanie Wenecji w jeden dzień /cz.1 o historii (MOSTU RIALTO ,MOSTU WESTCHNIEŃ,Festiwal Filmowy w Wenecji,Pałac Dożów (Palazzo Ducale),Dzwonnica św. Marka,Piazzetta San Marco)

Canale Grande-Most Rialto -Wenecja

Bazylika św. Marka (San Marco)

W najbardziej reprezentacyjnym punkcie miasta na Placu św. Marka  stoją zabytki, które powstały, aby pokazywać potęgę i bogactwo Wenecji.Na pewno trzeba odwiedzić bazylikę św. Marka, która zachwyca przepięknymi mozaikami.

Pierwszym patronem Wenecji był święty Teodoro. W 828 roku zastąpił go święty Marek Ewangelista, gdy dwóch kupców przemyciło jego doczesne szczątki z Aleksandrii . Szczątki Świętego Marka zostały początkowo pochowane w kaplicy w Pałacu Dożów, później zbudowano kościół, który miał być jego wiecznym miejscem spoczynku.

Kościół ucierpiał w wyniku pożaru oraz był wielokrotnie modyfikowany.Kościół przekształcił się w Bazylikę św. Marka. Modyfikacje ,rozbudowy i przebudowy bazyliki trwały przez całe stulecie, dlatego ukazują mieszankę różnych stylów.

Bazylika św. Marka (San Marco)

Aby usprawiedliwić kradzież ciała Świętego Marka, legenda głosi, że kiedy ewangelista udał się do laguny, przyszedł anioł i powiedział: „Pax tibi Marce, Evangelista meus” (tłumaczenie z łaciny: pokój tobie, Mark mój ewangelisto) pokazując w ten sposób, że Bóg wyznaczył Wenecję jako miejsce spoczynku świętego. Wenecjanie działali, aby wypełnić boską profesję.

Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem Republiki. Na centralnym łuku znajduje się posąg św. Marka wśród aniołów.

Bazylika Świętego Marka  znana jest z Pala d’Oro, jednego z najbogatszych i najcenniejszych ekranów ołtarzowych na świecie. Pokryta jest ponad 3000 kamieni szlachetnych i emaliowanymi ikonami inkrustowanymi złotem.Tu znajdują się relikwie św.Marka.

W szczególności średniowieczne mozaiki, przedstawiające historie i epizody ze Starego i Nowego Testamentu, są nie tylko medytacją biblijną, ale także – podobnie jak ikony wschodniego kościoła – znakiem obecności Boga w świecie.

Bazylika św. Marka (San Marco)

Ojciec Vivaldiego był skrzypkiem orkiestry Bazyliki św.Marka ,więc chcąc nie chcąc Vivaldi skazany był na związek  ze środowiskiem artystycznym . Jako że był bardzo zdolnym dzieckiem, ojciec zaczął go uczyć gry na skrzypcach i klawesynie.

Bazylika św. Marka (San Marco)

KONIE św. Marka

Dokładne pochodzenie czterech koni nie jest dobrze znane, ale uważa się, że pochodziły one z Konstantynopola. Glowy koni zostały oddzielone od ciał, aby ułatwić ich transport. Po przybyciu do Wenecji rozcięcia między szyją a głową zostały zakryte kołnierzykami.

W 1797 roku gdy Napoleon Bonaparte ogłosił oficjalny koniec Republiki Weneckiej i sprzedał weneckie terytoria Wiedniu.Przed opuszczeniem miasta Francuzi złupili wszystko, co mogli unieść, w tym cztery konie. Rząd francuski zwrócił je dopiero po 1815 roku.

Bazylika św. Marka (San Marco)-konie św. Marka

Plac św. Marka w Wenecji (Piazza San Marco)

Plac św.Marka nazywany „salonem świata”, a także centrum weneckiego życia społecznego.Kiedyś plac był podzielony na dwie części oddzielone kanałem „Rio Glossary Batario”.Po jednej stronie stała Bazylika św.Marka, a po drugiej stronie obecnie między Procuratie, znajdował się ogród warzywny klasztoru oraz Kościół San Geminiano pośrodku. Był to kościół z VI wieku jednak go rozebrano na początku XIX wieku aby zrobić miejsce dla nowego skrzydła Procuratie. Obecny kształt placu został ukształtowany  w XII wieku ,zasypano kanał  Rio Batario i uformowano nabrzeże.

Zbudowano mały nowy plac z kolumnami San Marco i San Todaro, świętych patronów miasta, z widokiem na Świętego Marka.

Stara i Nowa Prokuracja

Stara i Nowa Prokuracja 

Nowa i Stara Procuratie, granicząca z Placem, była siedzibą 9 prokuratorów, najważniejszych po Dożach obywateli Wenecji. Kontrolowali oni cały plac ,Bazylikę i wszystkie dzielnice Wenecji. Prokuracja  składa się z trzech połączonych ze sobą budynków wzdłuż obwodu placu św. Marka .

Budynek Prokuracji Nowej (Procuratie Nuove) pierwotnie były to pomieszczenia przeznaczone dla  urzędów prokuratorskich. W czasach napoleońskich został zamieniony w pałac królewski z siedzibą gubernatora napoleońskiego a później austriackiego. Mieściła się tam rezydencja królów ,obecnie są w nim   apartamenty prezydenckie.

Plac św. Marka w Wenecji (Piazza San Marco)

Pod arkadami znajdują się  liczne sklepiki i kawiarnie .Znajdziemy tam urocze kawiarenki,były one i są nadal ulubionymi miejscami spotkań i okazją do wypicia pysznej kawy.


Po lewej stronie znajduje się słynna kawiarnia Caffe Florian z tradycją sięgającą 1720 roku.Została otwarta 29 grudnia 1720 roku pod arkadami Procuratie Nuove na Piazza San Marco .Caffe Florian od prawie 280 lat służy swoją wenecką historią.

Adres: Caffe Florian –Piazza S.Marco 56, 30124 Venezia


Natomiast po prawej stronie znajdziemy również drugie ciekawe miejsce Grancaffè Quadri. Od 1775 roku Quadri jest uważane za symbol doskonałości gastronomicznej w połączeniu z tradycyjną wenecką gościnnością. Quadri oferuje  intymną atmosferę, w wyjątkowej lokalizacji bezpośrednio z widokiem na mistyczne piękno Placu Św. Marka. Znajdują się tam weneckie meble ,wspaniała porcelana i srebrna zastawa stołowa.

Specjalność Quadri- Pieczone lody – mieszanka beza, lód śmietanka i likier Amaretto.

Adres: Gran Caffè Ristorante –Piazza S.Marco 121 Venezia

Plac św. Marka w Wenecji (Piazza San Marco)
Stara i Nowa Prokuracja

Wieża zegarowa ( Torre dell’ Orologio)

Znajduję się tutaj również wspaniała wieża zegarowa z XV wieku (La Torre dell’Orologio) stojąca przy bazylice.Wieża została zbudowana w latach 1496-1506 obok budynku Starej Prokuracji. Zegar pokazuje godziny cyframi rzymskimi, fazy księżyca i znaki zodiaku .Wieża jest od razu widoczna gdy wejdziemy na placyk Piazzetta. Wieża jest wspaniale zdobiona ,pod tarczą zegarową  znajduje się skrzydlaty Lew św. Marka a pod nim Madonna z Dzieciątkiem. Na samej górze  wieży znajdują się  dwa posągi  Maurów uderzających co godzinę w dzwon.

To jeden z niewielu zegarów astrologicznych w Europie, jaki zachował się do naszych czasów i wciąż jest sprawny.

Wieża zegarowa ( Torre dell’Orologio)

W Wenecji znajdziemy wiele interesujących i ciekawych budynków oraz wiele kościołów .Na niewielkiej powierzchni Wenecji znajdziemy ich naprawdę sporo .Najbardziej znana jest oczywiście Bazylika św. Marka ,ale warto zajrzeć również do innych wspaniale zdobionych i historycznych miejsc sakralnych w Wenecji. Zresztą sama Wenecja to jeden wielki  zabytek i na każdym kroku znajdziemy kawał historii zasługujący na naszą uwagę.


Bazylika Santa Maria della Salute ( Chiesa della Salute)

Ta wspaniała Bazylika powstała w XVI wieku jako podziękowanie po zakończeniu epidemii dżumy.Choroba ta pozbawiła życia aż 1/3 mieszkańców miasta.

Znajdują się tam archiwa państwowe, dokumentujące 1000 lat historii weneckiej. Z zewnątrz i w środku kościół z cegły pozbawiony jest dekoracji. W środku znajdziemy grobowce dożów oraz pięć obrazów Tycjana,miedzy innymi najstarszy z nich “Święty Marek w otoczeniu św. Kosmy, Damiana, Rocha i Sebastiana”z 1510 roku.Obraz nawiązuje właśnie do epidemii dżumy jaka nawiedziła miasto.Drugim obrazem jest”Cud zesłania Ducha Świętego”z 1545 roku oraz trzy obrazy sufitowe –(Ofiara Izaaka,Kain i Abel,Dawid i Goliat).

Bazylika Santa Maria della Salute ( Chiesa della Salute)
Bazylika Santa Maria della Salute ( Chiesa della Salute)

Bazylika San Giorgio Maggiore

Jest to kościół opactwa benedyktyńskiego, położony na wyspie San Giorgio. Zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. W 1800 roku w kościele odbyły się konklawe i koronacja papieża Piusa VII. We wnętrzu kościoła znajdują się nagrobki dożów weneckich oraz obrazy mistrzów renesansu.


Po zwiedzeniu miejsc najbardziej obleganych przez turystów warto udać się na magiczny spacer uliczkami Wenecji. Nasz spacer będzie niekiedy przebiegał wąskimi chodnikami ,uliczkami ,niskimi i wąskimi bramami i przejściami oraz wieloma mosteczkami i kładkami. Zdarzają się również takie uliczki,że praktycznie ciężko jest  się wyminąć i jeśli napotkamy takich samych wędrowców jak my to wzajemnie sobie ustępujemy przejście. A wszytko to w otoczeniu starych historycznych ,pięknie zdobionych budynków stojących przy samej wodzie lub dających nam wrażenie wznoszących się na niej .Oraz wielu imponujących ozdobnych okien i balkonów czy ciekawych starych drzwi.

Warto udać się uliczkami na poszukiwanie historii ukrytej w kamieniczkach i ustronnych uliczkach Wenecji. Poszukaj wspaniałych historii i miejsc związanych z Marco Polo,Vivaldim ,Tycjanem i Casanową.To wspaniała i niesamowita frajda spacerować uliczkami po których  i oni spacerowali .

Dalej znajdziemy również wiele wspaniałych obiektów sakralnych ,muzeów,galerii i mnóstwo sklepików z maskami karnawałowymi .


Zajrzyj do pierwszej części  wpisu :

Miasto na wodzie- Wenecja w jeden dzień część 1


Ciekawostki:

Znani Polacy z Wenecji :

  • W Wenecji urodził się nasz rodak Dante Baranowski – aktor, skrzypek i poeta.Zmarł w Krynicy.
  • Kazimierz Junosza-Stępowski -polski aktor .Jeden z najwybitniejszych aktorów przedwojennego polskiego kina.Zmarł w Warszawie i został pochowany na Starych Powązkach.
  • Jan Röder -major ,geograf Wojska Polskiego ,kawaler Orderu Virtuti Militari

Inni znani :

  • Tycjan– czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego.Jako dziecko został wysłany wraz z bratem do wujka do Wenecji rozwijać swoje zdolności artystyczne.Pobierał nauki u samego Giovanni Bellini twórcy  weneckiej szkoły malarskiej. Po śmierci Belliniego objął funkcję państwowego malarza Republiki Weneckiej. Zmarł w Wenecji
  • Giorgio Cavazzano -włoski rysownik, obecnie jeden z najpopularniejszych w Europie twórców komiksów z postaciami znanymi z uniwersum Kaczora Donalda i Myszki Miki.

Źródło:Wikipedia ,Historia Wenecji ,Oficjalna strona Wenecji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!