PODRÓŻE,  Sottomarina,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Rejs statkiem po Lagunie Weneckiej

Rejs statkiem do Wenecji

Sottomarina możemy popłynąć statkiem do Wenecji lub na wyspy Murano i Burano i Torcello na Lagunie Weneckiej. Statki odpływają z przystanku na moście codziennie o 9,30 .Lepiej być trochę wcześniej ,żeby zająć sobie jak najlepsze miejsce .Można pojechać w jedną stronę za 10 Euro jeśli chcemy zostać w Wenecji dłużej .Na miejscu znajdziemy się tylko 250 metrów od Piazza San Marco ( Riva degli Schiavoni ).Powrót na SOTTOMARINA z tego samego miejsca niedaleko Placu św. Marka.

Odpływamy z Sottomarina z przystani ,po sprawdzeniu na stronie Sottomarina – Venezia 2021 czy są wolne miejsca określonego dnia w którym chcemy popłynąć.zamawiamy bilety Online ,nie musimy od razu płacić .Możemy to zrobić przed samym odpłynięciem z przystani w kasie tam postawionej .Podajemy numer rezerwacji i odbieramy bilet ,trzeba je zachować na drogę powrotną do sprawdzenia .


Laguna Wenecka

Została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.Najważniejszymi  wyspami  Laguny Weneckiej są  Murano, Burano i Torcello, a także Pallestrina oraz Lido które jest siedzibą słynnego festiwalu filmowego w Wenecji.

Trasa przy pięknej słonecznej pogodzie jest bardzo malownicza .Po drodze mijamy wyspy Pallestrina i Lido z wieloma malowniczymi zakątkami ,kolorowymi budynkami i pięknymi kościołami . Laguna Wenecka znajduje się pomiędzy stałym lądem a Adriatykiem.

Część bliżej lądu to laguna martwa gdzie znajdują się wysepki i mielizny. Szlaki żeglugowe na lagunie wytycza natura po których można się przemieszczać łodziami i statkami.W niektórych miejscach jest głębiej ale w niektórych miejscach można się zastanawiać jak taki statek  porusza się po wodzie ,widząc osoby stojące w wodzie do kolan.

Druga część laguny to laguna viva, jest to żywa laguna otwarta na działanie morza.

W niektórych miejscach woda nie jest głęboka

Malownicze miejsca

Po drodze mijamy piękne okolice .Kościół na Pallestrino –Duomo di Ognissanti di Pellestrina stoi na południowym krańcu wyspy i jest pierwszym jaki mijamy .Barokowy kościół z XVII wieku został zbudowany na fundamentach starożytnego kościoła z 1111 roku.


Santuario della Madonna dell’Apparizione

Podobno kaplica  świętych męczenników Vito i Modesto od końca XIV wieku  była częścią klasztoru braci.Kaplica niszczała i chciała ją odbudować na własny koszt w XVI wieku rodzina Bembo z Wenecji .

Sanktuarium Objawień -w 1716 roku chłopiec o imieniu Natalino Scarpa di Zuanne szedł wczesnym rankiem do kościoła parafialnego Ognissanti – na wyspie Pellestrina. Doszło do objawienia w czasie wojny z Turkami.Historia poniżej:

La Madonna dell’Apparizione

 

Sanktuarium Madonna dell’Apparizione


Chiesa di Sant’Antonio

Kościół św. Antoniego w stylu neoklasycystycznym powstał w 1612 roku. Wewnątrz ma nawę z sześcioma ołtarzami bocznymi zbudowanymi w różnych epokach.

Znajdują się tu ołtarze„ San Nicola da Bari ” i „ Błogosławionej Dziewicy od Dzieciątka Jezus ”, pochodzące ze zburzonego kościoła w Chioggii.Ołtarz św.Antoniego patrona parafii, wykonany jest z neoklasycystycznego marmuru, z posągiem dziewiętnastowiecznego świętego San Giovanni Battista, patrona rybaków.


Parafia św. Piotra Apostoła


Stocznia De Poli

Stocznia De Poli – Cantiere Actv Ex “De Poli”w Pellestrina istnieje już prawie 200 lat ,została  ‘założona w XIX wieku w Wenecji przez Davida De Poli. Jest to rodzinna stocznia z historią na przestrzeni dziesięcioleci uzyskała uznanie dzięki swoim osiągnięciom budowniczym i naprawczym łodzi ,szkunerów i żaglowców.

Stocznia -Cantiere Actv Ex “De Poli” Pallestrina
Stocznia -Cantiere Actv Ex “De Poli” Pallestrina

Kościół San Stefano – Portosecco

Początkowo znajdowała się tutaj mała kapliczkaSanta Maria della Cava, gdzie w niedziele ludzie z łodziami udawali się na Mszę Świętą .W 1456 roku zbudowano mały kościółek pod wezwaniem Santa Maria Vergine aż do 1616 roku.Później powstał kościół San Stefano ,który został powiększony i odrestaurowany w XIX wieku.

Kościół św. Piotra (Chiesa di San Pietro Apostolo)

Kościół był budowany trzykrotnie, pierwszy pochodzi z czasów wojny Węgrów w X wieku .Obecny kościół w stylu klasycystycznym powstał w 1777 roku.


Batteria Marco Polo i Batteria Rocchetta

Na Pallestrina znajduje  się również stary fort wojskowy Batteria Marco Polo . Natomaist na Lido – Batteria Rocchetta. Fort został zbudowany przez Austriaków w latach 1849-1850 i znajduje się na Lido w Wenecji, w miejscowości Alberoni.


Opuszczona wyspa –Isola di Santo Spirito (Święty Duch).Wyspa należała do kanoników regularnych potem do  cystersów i augustianów. Klasztor uległ likwidacji a zakonników przeniesiono do  klasztoru San Giobbe w Wenecji.

Wyspa została przeznaczona na cele militarne , w czasie wojny znajdował się tu arsenał materiałów wybuchowych.


Centrum kongresowe San Servolo

Na wyspie mieścił sie kiedyś szpital i azyl ,była to typowo klasztorna wyspa.Na początku IX wieku była tu osada benedyktynów pod wezwaniem triesteńskiego męczennika z III wieku. Tak był o do XII wieku ,potem przybyły tam jeszcze benedyktynki.Potem był tu szpital wojskowy,a następnie leczono tu szaleńców.

Znajdują się tutaj:

Międzynarodowy Uniwersytet Wenecki ,Kościół na wyspie San Servolo, MUZEUM AZYLUMuseo del Manicomio – La Follia reclusa )ze swoim Archiwum Historycznym .

Na wyspie znajduje się również Wenecka Akademia Sztuk Pięknych – Szkoła Nowych Technologii Sztuki (Accademia di Belle Arti di Venezia – Scuola di Nuove Tecnologie dell’Arte)

Accademia di Belle Arti di Venezia – Scuola di Nuove Tecnologie dell’Arte


W końcu dopływamy do Wenecji ,piękna panorama miasta ukazuje się w końcu naszym oczom .Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach Adriatyku.Patronem miasta jest św. Marek .To tu odbywa się słynny  Karnawał w Wenecji oraz Festiwal Filmowy  w Wenecji .Przy brzegu cumują wspaniałe jachty i łodzie.

Przystań w Wenecji


Bilet w obie strony Sottomarina -Wenecja kosztuje :

Dorosły -16 Euro

Dzieci od 4 do 12 lat -10 Euro

Dzieci do 3 lat – darmowy

Można płynąć z pieskiem 🙂 warto jednak dopytać się czy coś się nie zmieniło :

Chioggia – Wenecja Tel: 041 8626373 

E-mail: info@venicewaterlink.com


Rejs trwa 1h 30 min

Wyjazd 9,30 -Powrót 17.00 ( na miejscu w Sottomarina o 18.30)

Gdzie zaparkować -po drugiej stronie ulicy znajduję się parking gdzie możemy parkować cały dzień .


Najlepiej rezerwować ze strony poniżej : wpisujemy swoje dane i sprawdzamy dostępność na dzień w który chcemy popłynąć . Sprawdzać najlepiej pogodę bo jeśli pada statek nie wypływa .Można też kupić bilet w biurze przed mostem.

Adres: Via Roma, 1432-30015 Sottomarina (VE)

Sottomarina – Venezia 2021


Źródło: Wikipedia ,oficjalna strona Sottomarina,Wenecja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!