Katowice,  PODRÓŻE,  Polska,  Śląsk

Rozrywka z dziećmi- Parki rozrywki na południu Polski

Park Śląski

Mieszkając w KATOWICACH  praktycznie zaraz obok Parku Chorzowskiego mieliśmy możliość wielu spacerów z dziećmi, korzystania z ZOO czy Wesołego Miasteczka. W Zoo atrakcją dla dzieci oprócz oczywiście podziwiania zwierząt jest również Dolina Dinozaurów, gdzie znajdziemy ogromne kamienne dinozaury z którymi możemy zrobić sobie zdjęcie. Najdłuższa aleja w parku to Promenada gen. Jerzego Ziętka ma ponad 3 kilometry i ciągnie się począwszy od stacji Kolejki Linowej Elka i Wesołego Miasteczka dalej mijamy Śląski Ogród Zoologiczny, Halę Wystaw Kapelusz, Kanał regatowy, Duży Staw i Stadion Śląski. Promenada kończy się nieopodal restauracji Przystań.

Odbyliśmy wiele spacerowów z dziećmi po różanym ogrodzie “Rosarium”, Ogrodzie Japońskim czy przejechać się słynną “Elką” (korzystałam jeszcze przed remontem). Kolej linowa „Elka” to najdłuższa kolej nizinna w Europie. Kolejka ma trzy odcinki z których dwa są już wyremontowane. Koleją Linową Elka możemy teraz przejechać od stacji Stadion Śląski do stacji Wesołe Miasteczko. Natomiast w grudniu 2023 roku oddano drugi odcinek do użytku łączący stację Wesołe Miasteczko z nową stacją przy Planetarium Śląskim. 

Kolejka linowa “Elka”

W jedną stronę przejazd kolejką zajmuje 15 minut i możemy zobaczyć park z innej persperktywy. Ogród Japoński odnowiono w 2021 roku i jest teraz bardziej nowoczesny. W Hali Wystaw “Kapelusz” odbywa się wiele wystaw oraz wydarzeń oraz Międzynarodowa Wystawa Kwiatów. W ogrodzie różanym znajduje się aż 300 odmian róż, a w Galerii Rzeźby Śląskiej  znajdziemy stałą ekspozycję rzeźb. Warto wybrać się do Planetarium posiadającym własną stację sejsmiczną oraz stację klimatologiczną.

Nieopodal Dużego Stawu przy Alei Klonowej znajduje się Duży Krąg Taneczny ze sceną gdzie przez lata odbywały liczne imprezy, zabawy taneczne i koncerty. Za nim znajdziemy jeszcze Dwa Małe Kręgi Taneczne. Obok Dużego Stawu znajduje się Kanał Regatowy o długości 550 metrów. Jest sztuczny zbiornik wodny utworzony z myślą o kajakach, łódkach i rowerkach wodnych. Niedaleko znajduje się kąpieliso “Fala”.

Wesołe miasteczko w Chorzowie “LEGENDIA”

Miasteczko otwarto w 1959 rokui jest to najstarszy lunapark w Polsce. Na 26 hektarach znajdziemy wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko.Znajduj si<ą tu również największe w Polsce karuzele oraz rollercoastery. Lech Coaster (w momencie otwarcia w 2017 roku – najwyższa, najszybsza i najdłuższa kolejka górską w Polsce) o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą. Atrakcje to między innymi “Bazyliszek”– pierwszy w Polsce Interactive Dark Ride,“Legendia Flower”-najpiękniejszy Kwiat Legendii, czyli największy stacjonarny diabelski młyn w Polsce czy Gabinet Krzywych Zwierciadeł to tylko jedne z wielu atrakcji Wesołego Miasteczka.

Cennik i atrakcje

Legendia-Wesołe Miasteczko

Śląski Ogrod Zoologiczny 

Historia śląskiego Zoo rozpoczęła się podobnie jak wprzypadku Wesołego Miasteczka pod koniec lat 50 XX wieku. Na terenie ZOO znajduje sięskalna kotlina dinozaurów o naturalnej wielkości które zostały zrekonstruowane na podstawie szczątków kopalnych znalezionych na Pustyni Gobi przez grupę polskich paleontologów. Warto tam odpocząć w trakcie zwiedzania Zoo, jest to ogromna dodatkowa atrakcja dla dzieci. Dinozaury te należą do 16 osobników należących do 7 gatunków wielkich wymarłych gadów. Znajdziemy tam wiele wspaniałych gatunków zwierząt oraz ekspozycji: Słoniarni- oprócz słoni znajdują się tam terraria dużych jaszczurek i żółwi. Osobny wybieg żółwi i budynek dla antylop, Egzotarium z kajmanami okularowymi oraz terraria węży. W budynku lasu deszczowego Ameryki Południowej odkryjemy gatunki gadów i płazów, wpisujących się w egzotyczne środowisko.

Wszystkie informacje poniżej ↓

Śląskie Zoo

Oprócz tych atrakcji w Parku Śląskim warto odwiedzić Muzem „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Jest to niesamowite miejsce w którym mamy wrażenie, jakbyśmy się przenieśli w czasie. Skansen znajduje się na powierzchni aż 22 hektarów i znajdziemy tam aż 70 zabytków przedstawiających kulturę  podregionów Górnego Śląska – podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego beskidzkiego, lublinieckiego i Zagłębia. Możemy podziwiać zagrody chłopskie, wiatrak z Grzawy (ostatni taki na Śląsku, kościół św. Józefa Robotnika z XVIII wieku, spichlerz z okolic Warszowic i szałas pasterski z Brennej. „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” jest również jednym z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej

Park Śląski

 Park “Zatorland”

W województwie małopolskim znajduje się największy park ruchomych dinozaurów w Europie. Odnajdziemy tu wiele atrakcji dla dzieci jeszcze przed wejściem do krainy dinozaurów czyli różnego rodzaju karuzele, samochodziki i stoiska z grami oraz szybkimi przekąskami. Park podzielony jest na cztery strefy: Lunapark, Park Owadów, Park Mitologii i najważniejsza Park Ruchomych Dinozaurów. W otoczeniu natury w ukryciu zieleni przemieszczamy się wytyczoną ścieżką odkrywając powoli zakamarki, gdzie stoją dinozaury jakby w swoim środowisku. Niektóre z nich się poruszają co jest nie lada atrakcją nie tylko dla dzieci.

Na zwiedzanie atrakcji w Zatorlandzie warto przeznaczyć spokojnie cały dzień (na pewno zajmie to do 6 godzin). Dla dzieci to świetna rozrywka połączona z edukacją. W parku znajdziemy wiele atrakcji między innymi symulatory czyli przejażdżka na dinozaurze, Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, Kino 360 3D czy park linowy dla starszych dzieci.

Atrakcje w Zatorlandzie

Adres: Parkowa 7, 32-640 Zator

Park Miniatur “Świat Marzeń” Inwałd

W  województwie małopolskim we wsi  Inwałd znajduje się Park Minatur gdzie dzieci mogą podziwiać miniatury najsławniejszych budowli świata takie jak: Big Ben w Londynie, Łuk triumfalny w Rzymie,Krzywą Wieżę w Pizie czy plac św.Piotra. Na ogromnym placu  znajdziemy oprócz miniatur również atrakcje typu Zielony Labirynt , Koło Młyńskie,Kino 5D, Symulator a nawet Mini golfa. My byliśmy przed sezonem dlatego nie było zbyt wielu turystów. Pogoda dopisywała i warto mieć jakieś nakrycie głowy nie tylko dla dzieci, gdyż nie ma się gdzie schronić przed słońcem.

Park Miniatur Iwałd ↓

Adres: Wadowicka 169, 34-120 Inwałd

Strona główna

Znajduje się tu aż 65 budowli z całego świata również z Polski : Zamek w Malborku czy Sukiennice w Krakowie. W parku odkryjemy również inne atrakcje jak Lunapark a w nim łódź piracka, małpi gaj, kolejka widokowa Farma cyz Kino 5D. W Baśniowej Warowni odalonej o 500 metrów od Parku Miniatur przeniesiemy się do czasów średniowiecznych. Na zamku zwiedzimy między innymi Komnatę Damy, Salę Tortur, zamkową karczmę czy Zbrojownię.

Baśniowa Warownia w Inwałdzie ↓

basniowa-warownia

Park miniatur w Ochabach

W województwie śląskim w powiecie cieszyńskim w małej miejscowości Ochaby znajduje się park z miniaturami budowli z innych państw. Zobaczymy prehistoryczne dinozaury oraz skorystamy z innych atrakcji jak Labirynt Luster, Park Linowy czy Dom do góry nogami. Dodatkowo Kino 6D z efektami specjalnymi ruszających się foteli czy uczucia wiatru i deszczu.

Dream Park Ochaby

Adres: 43-430 Ochaby Wielkie
ul. Hodowlana 2

Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest super atrakcją dla całej rodziny. Odkryjemy tam aż 5600 roślin a najstarsze okazy mają 150 lat. Nowoczesny budynek mieści dział z roślinami urzytkowymi, tropikalnymi, sukulenty -obszerny zbiór kaktusów, akwarium i dział historyczny. Przespacerujemy się ścieżką dydaktyczną „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, gdzie mamy bliski kontakt z egzotyczną przyrodą. Spacer wśród tej różnorodnej roślinności jest świetną rozrywką poznawczą pięknej natury dla dzieci i dorosłych.

Adres:  ul. Fredry 6, 44-100 Gliwice

Palmiarnia Miejska

Parki rozrywki na południu Polaki

Województwo śląskie :

Województwo małopolskie :

Województwo opolskie:

  • JuraPark Krasiejów – ul. 1 Maja 10, 46-040 Krasiejów k. Opola

Strona główna

 

Województwo świętokrzyskie :

Może Ci się spodobać:

Zbiór bajek Braci Grimm

Biarritz z dziećmi-Akwarium i Miasto Oceanu

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!