Dzielnica Fontvieille,  Lazurowe Wybrzeże,  Monaco,  PODRÓŻE

Monaco – dzielnica Fontvieille

Zastanawialiśmy się gdzie tak naprawdę zaparkować , jaki parking jest najbliżej wszystkich atrakcji w Monako ,a jednocześnie nie najdroższy. Cudem udało nam się dostać krętymi uliczkami Monako na Parking Ostende . Nawet nie było wiadomo ile dokładnie jest płatne za godzinę parkowania . Wtedy jednak było to obojętne , przecież to Monaco więc trzeba się liczyć z tym ,że wszystko będzie droższe.

Widok na Tête de Chien

Dzielnica Fontvieille 

została zbudowana  przez księcia Rainera III w latach 70 XX wieku. W dzielnicy Fontvieille znajduje się   Stadion AS Monaco oraz  piękny port jachtowy. Do DZIELNICY FONTVIEILLE najlepiej przejść przez Tarasy Fontvieille , czyli centrum handlowe .Znajduje się tam Carrefour , Mc Donald’s oraz  wiele innych małych sklepików ,które nie przyciągnęły niestety mojej uwagi.  Znajdziemy tam też Muzeum  z kolekcją samochodów księcia Monako  ( muzeum przeniesiono w 2022 roku do Portu Herkulesa) oraz  Muzeum Marynarki i Muzeum Znaczków i Monet a także Ogród Zoologiczny.

Centre commercial de Fontvieille
Jardin animalier -Zoo wMonaco

Link do strony Zoo: Zoo w Monaco

Port de Fontvieille

Dzielnica Fontvieille nazywana jest dzielnicą milionerów i bogaczy . Jest zbudowana  częściowo na wodzie . Mieszkańcy mają oczywiście  dostęp do  portu jachtowego oraz do  helikopterowego portu lotniczego . Natomiast na dachach apartamentowców  znajdują się  piękne ogrody. Jednak najlepszy widok na dzielnicę jest ze STAREGO MIASTO (MONACO-VILLE) np.od strony PALAIS DU PRINCE, lub z OGRODU EGZOTYCZNEGO

Widok na Pałac Książęcy – Le Palais des Princes de Monaco
Port de Fontvieille

Muzeum Marynarki- (Le Musée Naval)

W muzeum odnajdziemy wspaniałe zbiory modeli statków ,obrazów i obiektów morskich.Muzeum opowiada nam historię marynarki od starożytności aż do czasów obecnych.Zostało założone z pomocą Księcia Rainiera III w 1993 roku. Ciekawostką jest to ,że znajdują się tam również eksponaty które zbudował sam w 1874 roku książę Albert I.

Centre commercial de Fontvieille – Museo Naval de Mónaco

Port of Cap d’Ail

Port znajduje się już po stronie francuskiej , granica pomiędzy Francja a Księstwem Monaco znajduje się zaraz za Stadionem AS Monaco. Przepiękna  ale  obłędnie droga dzielnica i oczywiście wszędzie olbrzymia ilość  jachtów. Niektóre z nich  przyprawiają o zawrót  głowy.

Reszta  informacji na stronie:

Localisation

 

Dzielnica Fontvieille zaskoczyła mnie trochę swoim spokojem i sennością. Byliśmy bardzo zdziwieni jak  było tam  cicho. Dopiero co byliśmy pomiędzy wieloma turystami gdzie był ogromny gwar ,mnóstwo ludzi  i samochodów na ulicach . I nagle niesamowity przeskok jakby do innego świata.Wystarczyło tylko przejść przez przez centrum handlowe , minąć  Muzeum  z kolekcją samochodów księcia Monako  by znaleźć się w oazie spokoju.  W trakcie naszego spaceru  po dzielnicy minęły nas tylko dwa samochody i tylko kilka osób do tego samych mieszkańców ,którzy szybko znikali za drzwiami eleganckich kamienic.

Apartamenty na Avenue des Ligures w Monaco -Ville
Apartamenty na Avenue des Ligures w Monaco -Ville

Stadion AS Monaco

W drużynie Monaco na pozycji obrońcy gra Kamil Glik . Najpiękniejszy widok na Stadion rozpościera się od strony OGRODU EGZOTYCZNEGO w Monako (Jardin Exotique de Monaco). Stadion został oddany do użytku w 1985 roku.

Widok z Ogrodu  Egzotycznego w Monako (Jardin Exotique de Monaco)

Stadion Ludwika II – Klub AS Monako

 

Ogród różany księżnej Grace w Monako

Ogród znajduje się w dzielnicy  Fontvieille ( Parc Paysager de Fontvieille et la Roseraie Princesse Grace).Wewnątrz ogrodu znajduje się  mały staw otoczonym palmami i oliwkami oraz  rzeźbami. Rosarium zostało otwarte w 1984 roku ,aby upamiętnić tragiczną  śmierć księżnej Grace która zginęła w wypadku samochodowym w 1982 roku. Ogród zwiedzamy bezpłatnie.

 

W ogrodzie rośnie 8000 róż należących do 300 gatunków.

Widoki były przepiękne z jednej strony  na PORT HERKULESA i  z drugiej na dzielnicę Fontvielle ze stadionem Monaco z drugiej . Zaraz za stadionem  jest już granica Francji . Przepiękna  ale  obłędnie droga dzielnica,jachty, jachty, jachty.

Dzielnicę Fontvieille została zbudowana  przez księcia Rainera III w latach 70 XX wieku. W dzielnicy Fontvieille znajduje się między innymi stadion AS Monaco i oczywiście  piękny port jachtowy oraz ogród różany księżnej Grace. Ale to nie jedyne atrakcje 🙂

Widok Dzielnicę Fontvieille ze wzgórza zamkowego w Monaco
Panorama z Pałacu Książęcego na dzielnicę Fontvieille


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Monaco

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!