Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Perfumeria Molinard Fragonard Galimard,  PODRÓŻE

Grasse -Perfumeria Molinard, Fragonard i Galimard

W GRASSE znajdują się znane na całym świecie Perfumerie : Molinard, Fragonard i Galimard. Miasteczko od XIII wieku było związane z garbarnią , było to  centrum produkcji rękawiczek i garbarstwa. Dopiero trzy wieki później pojawiła się moda na pachnące skóry i tak pomału miasteczko stało się w XVII wieku światową stolicą zapachu. Perfumiarze odseparowali się do garbarzy . Ich statut został zatwierdzony w 1729 roku przez Parlament Prowansji. Osiedliło się wielu perfumiarzy  a klimat tylko sprzyjał do uprawy wielu kwiatów .


Perfumeria Molinard

Perfumeria Molinard-170 lat historii 1849-2019

170 rocznica powstania Perfumerii Molinard przypadła na rok 2019 w którym udało nam się ja zwiedzić. Rodzinna firma przekazywana z pokolenia na pokolenie jest zarządzana już przez piąte pokolenie .Ziemia w tym klimacie i położeniu geograficznemu stworzyła  idealne warunki do uprawy pachnących kwiatów.

Link do perfumerii Molinard: https://www.molinard.com/

Perfumeria Molinard znajduję się pięknej rezydencji w Grasse

Po wejściu do środka od razu natrafiamy na wystawę związaną z historią Perfumerii Molinard od samego jej istnienia. Na początku produkowali wody kwiatowe i wodę kolońską ,produkty sprzedawano w sklepiku w Grasse. Od 1860 roku firma zaczęła tworzyć kwiatowe zapachy. W 1900 roku firma przeniosła się właśnie tutaj ,gdzie obecnie znajduję się perfumeria ,a wcześniej znajdowała się fabryka .

170 lat historii Perfumerii Molinard

Pierwszymi klientami byli oczywiście zamożni Anglicy i Rosjanie  odwiedzający coraz częściej Lazurowe Wybrzeże.

Historia Perfum Habanita
Od lat dwudziestych Maison Molinard produkuje mydła z czystych olejów roślinnych w szerokiej gamie zapachów i kolorów.

Tworzenie perfum

W Maison Molinard zapachy są tworzone z naturalnych i bardzo rzadkich i szlachetnych składników sprowadzanych z całego świata. Mydełka są wytwarzane z oleju roślinnego w  szerokiej gamie zapachowej .Po zwiedzeniu części historycznej przechodzimy dalej do ciekawej historii zapachów.

Szlachetne składniki są sprowadzane z całego świata.
Szeroka gama składników używana przy produkcji perfum

Maison Molinard szczyci się surowcami, które wybiera ze względu na swoje kreacje zapachowe. Perfumeria kładzie  szczególny nacisk na rzadkie, szlachetne i naturalne składniki z Grasse i całego świata.


Produkcja perfum

W  majestatycznej destylarni Molinard stworzonej przez  samego Gustave’a Eiffla. Dzięki niemu powstało unikalne dzieło o metalicznej strukturze .
Dzięki wystawie z miedzianymi destylatorami  poznajemy historię i różne techniki wydobywania naturalnych materiałów .


Laboratorium 

Kulisy laboratorium z lat 30. XX wieku


Zbiorniki do maceracji

Pomieszczenie w którym znajdziemy zbiorniki w których koncentrat perfum musi pozostawać na jakiś czas by potem  po maceracji można go było butelkować.


Sklep Molinard

Na głównej ścianie na cześć pięciu pokolenie Molinard przedstawiono prywatną kolekcję perfum .Perfumy ACQUA LOTUS , AMBRÉ LUMIÈRE ,CHER WOOD,ROSE EMOIS i SECRET SUCRÉ.

Perfumy ACQUA LOTUS , AMBRÉ LUMIÈRE ,CHER WOOD,ROSE EMOIS i SECRET SUCRÉ.
Perfumeria MOLINARD
Kolekcja Habanita
Kolekcja Habanita
Kolekcja  LES ÉLÉMENTS PRESTIGE
Kolekcja LES ÉLÉMENTS EXCLUSIFS
Wnętrze Perfumerii Molinard

Kolekcja Ikon – piekne kobiece zpachy
Le Reve Nirmala Molinard – woda toaletowa

 


Perfumeria Fragonard

Budynku  perfumerii nie sposób nie znaleźć . Od razu w samym centrum Grasse odnajdziemy historyczny budynek z XIX wieku gdzie powstała fabryka  zbudowana przez  perfumiarza Claude’a Motteta w 1841 roku . Jest to jedna z najstarszych fabryk w Grasse. Potem została otwarta w tej fabryce perfumeria w 1926 roku przez byłego paryskiego notariusza Eugène Fuchsa. Nazwał on  perfumerię  na cześć  sławnego malarza urodzonego w Grasse Jeana-Honoré Fragonarda 

Link do perfumerii Fragonard:

https://www.fragonard.com/en/

Perfumeria Fragonard
Perfumeria Fragonard w Grasse

Perfumy Fragonard

Perfumy o eleganckim delikatnym zapachu białych kwiatów i bursztynu.
Wybór był bardzo trudny ,ceny bardzo różne ale dla każdego coś się znajdzie . Również musiałyśmy zakupić te perfumy, chociaż w 30 ml  małym flakoniku .
Nuta zapachowa :
Nuty głowy:  bergamotka, mandarynka, petitgrain, galbanum
Nuty serca: hiacynt, lilia, wiciokrzew, jaśmin
Nuty bazy: drewno, ambra, piżmo
Perfumy Fragonard
Szeroka gama produktów w Perfumerii Fragonard

W sklepie możemy również zaopatrzyć się w różnego rodzaju mydełka .Między innymi w mydełka przeźroczyste lub na bazie olejków roślinnych lub mydełka żwirowe oraz wiele innych o delikatnych i  zmysłowych zapachach.

Stoisko ze wspaniałymi produktami -mydełka
Mydełka z kolekcji  TOUT CE QUE J’AIME

Perfumeria Galimard

Galimard jest najstarszą perfumerią w Grasse,założona przez Jean de Galimard -Lord of Seranon. Dostarczał on perfumy na dwór króla Francji Ludwika XV

Link do perfumerii Galimard:

https://www.galimard.com/de

Perfumeria Galimard w Grasse


Ciekawostki:

  • kuzynka Katarzyny Medycejskiej poprzez soje małżeństwo skoligaciła się z francuskim rodem królewskim. Maria Medycejska  była miłośniczką perfum i to właśnie dzięki niej mała francuska wioska Grasse w XVII wieku stało się francuska stolicą perfum. 
  • Maria Medycejska jest uznawana przez niektórych za założycielkę przemysłu perfumeryjnego. Kochała perfumy, zapachy i aromaty. Miała wręcz obsesję na ich punkcie, najbardziej jednak interesowały ją magiczne właściwości i tajemnica podtrzymywania urody. Była podobno do sześćdziesiątki bardzo piękna i chodziły pogłoski , że musiała jednak coś odkryć.
  • Coco Chanel N°5 – jak głosi legenda te znane perfumy powstały własnie na bazie tajemniczej formuły stworzonej dla Mari Medycejskiej . W końcu udało się odnaleźć  ten “magiczny“przepis i kto go zakupił ? Oczywiście Coco Chanel za namową swojej przyjaciółki Misi Sert( polsko-francuskiej protektorki artystów).
  • kręcono tutaj film “Pachnidło”Patricka Suskinda . Film przedstawia historię Jana Baptysty Grenouille’a. Człowieka obdarzonego genialnym węchem, który zostaje seryjnym mordercą. Zabijał on młode i piękne kobiety gdyż chciał stworzyć idealny zapach.

 

Źródło:
Wikipedia oraz Historia Perfum w Grasse

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!