Francja,  La Turbie,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Trofeum Augusta – La Turbie

Miasteczko znajduje się powyżej słynnego Monaco. Wybraliśmy się tam zaraz po zwiedzeniu punktu widokowego Głowy Psa (Tête de Chien) górującego nad Monaco. Miasteczko nie jest zbyt duże ale na pewno warto je zwiedzić  i przespacerować się jego wąskimi i pełnymi uroku uliczkami. Znajduję się tylko 2 km od Głowy Psa. Wąskie uliczki są bardzo spokojne ( w październiku ) , nie wiem jak jest w innych miesiącach . Jednak większość turystów skupiona jest najbardziej w centrum LA TURBIE

Plac poety Théodore de Banville

Po zaparkowaniu na parkingu niedaleko centrum natrafiliśmy na mały placyk francuskiego pisarza  i poety.Po polsku ukazała się jego komedia wierszem “Pocałunek” ( komedia w jednym akcie).

Jego pierwsza książka wierszowa, Les Cariatides (1842; „Kariatydy”), wiele zawdzięczała stylowi i zachowaniu Wiktora Hugo.

Plac poety Théodore de Banville

Kościół św. Michała

Został zbudowany na w stylu barokowym a jej budowa rozpoczęta została w 1764 a zakączona 1777 roku. Zbudowany częściowo z kamieni pochodzących z Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) W kościele wiele dzieł sztuki ze szkół w Nicei ( Bréa ), włoskim i hiszpańskim. Ołtarz główny jest polichromowanego marmuru i pochodzi z opactwa w Saint-Pons w Nicei. W jego skład wchodzi około 17 odmian marmuru.

Kościół św. Michała

Spacer uliczkami

Spacer wąskimi uliczkami pełnymi kwiatów doniczkowych w oknach i w wielkich donicach zdobiących wejścia do  domów mieszkańców. Zachwyca mnie każdy zakamarek w takich uliczkach oraz pięknie odnowionych średniowiecznych drzwi , schodków czy ozdobnych bram i  lamp. Podobnie jak w EZE czy TOURRETTES-SUR-LOUP  spacer wąskimi  zaułkami  i sklepionymi  przejściami sprawia wielką przyjemność .

Cudowne uliczki La Turbie
Rue Philippe Casimir- La Turbie. Uliczka nazwana cześć autora książki La Turbie (le Trophee d’Auguste a)

L’Hostellerie Jérome 

Restauracja L’Hostellerie Jérome wyróżniona 2 gwiazdkami „Michelin” – szefem kuchni jest  BRUNO CIRINO  (ma bardzo dobrą opinię i serwuje podobno rewelacyjne 12-daniowe menu ( niestety nie na naszą kieszeń ).Podobno nocował tu sam Napoleon Bonaparte .

Restauracja L’Hostellerie Jérome
Obok restauracji znajduje się miejsce gdzie podobno spał książę.

Dante i „Boska Komedia”

Jako ciekawostkę dodam że 14 września 2021 roku była 700 –letnia rocznica śmierci  Dantego Alighieri ( zmarł w 1321)

„ Pomiędzy Lerici a Turbią najbardziej opuszczoną, najbardziej wyciszoną drogą są schody, w kierunku prostej i otwartej ”. Czyściec Pieśń III 49-51  Dante

Cytat z „Boskiej Komedii” Dantego

Rue du Comte-de-Cessole

Między uliczkami odnalazłam cytat wyryty na tablicy jednej ze ścian domu  ku „Boskiej  Komedii”  Dantego

Tra Lerice e Turbìa la più diserta, la più rotta ruina è una scala,  verso di quella, agevole e aperta

Purgatoire Chap III 49-51     Dante

  tłumaczenie ( nie jestem pewna czy jest poprawne)

„ Pomiędzy Lerici a Turbią najbardziej opuszczoną, najbardziej wyciszoną drogą są schody, w kierunku prostej i otwartej ”.

Czyściec Pieśń III 49-51  Dante

Urocze uliczki z wąskimi  zaułkami  i sklepionymi  przejściami .
Uliczki mają niepowtarzalny urok

Trofeum Alp- Trophée des Alpes 

Ponownie natrafiamy na ślady panowania Cesarstwa Rzymskiego. Monument triumfalny znajdujący się w miasteczku to Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste).Olbrzymia kamienna budowla wysoka na 35 metrów  wyróżnia się nad  La Turbie już z daleka. Kamień na jego budowę wydobyto z rzymskiego kamieniołomu oddalonego o 800 metrów.

Trofeum zostało zbudowane na cześć Augusta około 6 wieku p.n.e.na by uczcić jego zwycięstwo nad plemionami zamieszkującymi Alpy.

Z monumentu nie pozostało zbyt wiele ,ale na pewno warto zwiedzić ten zabytek . Rozpościera się niego przepiękny widok na całą okolicę. Pierwotnie budynek miał prawie  50 metrów wysokości  i składał się z kwadratowego podium o wysokości dwunastu metrów. Na podium została   napisana  inskrypcja, otoczonego dwoma Zwycięstwami.

Trofeum Alp- Trophée des Alpes

Inskrypcję trudno odczytać można go jednak zrekonstruować gdyż zacytował go rzymski oficer i encyklopedysta Pliniusz Starszy –autor „Historii naturalnej”  3.136-137.

IMP CAESARI DIVI FILIO AVG
PONT MAX IMP XIIII TR POT XVII
SENATVS POPULVSQVE ROMANVS QVOD
EIVS DVCTV AVSPICIISQVE GENTES
ALPINAE OMNES
QVAE A MARI SVPERO AD INFERVM PERTINEBANT
SVB

Zajrzyj: Tu znajdziesz inskrypcję


Trofeum Augusta

Polecam artykuł o samym Piliniuszu starszym

Drugi poziom budowli z dostępnymi  schodami, składał się z okrągłej, zadaszonej kolumnady. Między dwudziestoma czterema kolumnami można było zobaczyć posągi różnych dowódców.Na szczycie stożka zwiedzający mógł zobaczyć posąg Augusta. Pomnik wyznaczał granicę pomiędzy Włochami a Alpes Maritima( Alpami Nadmorskimi). W XII wieku pomnik był fortecą ,w tym też czasie wykorzystano  części kopuły do budowy domów. Król Ludwik XIV  zarządził zniszczenie pomnika w roku 1705 , wtedy też kamienie zostały  wykorzystane do budowy pobliskiego kościoła.

Ruiny Trofeum Alp- Trophée des Alpes

Muzeum –Rekonstrukcja Trofeum Augusta

Na terenie znajduje się również  Muzeum Edwarda Tucka, które również warto odwiedzić . Znajdują się tam miedzy innymi stare dokumenty i fotografie  związane z rekonstrukcja budowli  a także artefakty odkryte w trakcie prac archeologicznych oraz odlewy gipsowe. Przy wsparciu amerykańskiego patrona Edouarda Tucka  i  współpracy architekta Jeana Camille Formige budowla zostaje częściowo odbudowana i odrestaurowana w latach 20 i 30 XX wieku.

Muzeum Edwarda Tucka
Architekt Jeana Camille Formige
Artefakty odkryte w trakcie prac archeologicznych
Makieta przedstawiająca  Trofeum Alp- Trophée des Alpes w pierwotnym stanie.

Możemy bezpiecznie udać się na górę gdzie znajduje się piękny punkt widokowy.Widok z  Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste)na  miasto i na Monako.

Na dole widoczne Monaco i Cap Martin

Drugim punktem widokowym jest taras znajdujący na terenie parku otaczającego budowlę . Możemy podejść do punktu widokowego w ogrodzie znajdującym się na terenie Monumentu. Rozpościera się z niego piękny widok na Monaco Monte Carlo i Wzgórze Zamkowe oraz na inne miejscowości .

Z góry widać Odéon Tower i PALAIS DU PRINCE
Widok na PALAIS DU PRINCE i DZIELNICA FONTVIEILLE
Piękne widoki  na Menton i Włochy

Ciekawostka

  • 3 września 1982 roku zginęła w tragicznym wypadku samochodowym księżna Monako – Grace Patricia Kelly wracając z La Turbie do Monaco

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona La Turbie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!