Lazurowe Wybrzeże,  Monaco,  Oceanarium Monaco,  PODRÓŻE

Monako – Oceanarium

Muzeum Oceanograficzne w Monako

Muzeum zostało założone prze Księcia Alberta I w 1889 roku a  otwarte  zostało dopiero w 1910 roku. Książę utworzył także Instytut Oceanografii w Paryżu w 1906 roku. 

Książę Albert I miał zamiłowanie do morza , był też wielkim mecenasem nauki. Dlatego poprzez jego olbrzymie zainteresowanie oceanografią i biologią morza powstało właśnie Oceanarium . Książę Albert I był pasjonatem ekspedycji oceanograficznych w których brał udział. Jego badania obejmowały  rejony Morza Śródziemnego oraz Ocean Atlantycki  . Po śmierci swojego ojca Karola III  odziedziczył tron księstwa Monaco. Wtedy też jego pasja rozwinęła się jeszcze bardziej , dopiero I wojna światowa przerwała jego ekspedycje.

Rzeźba olbrzymich szczęk rekina

W Oceanarium możemy znaleźć wiele interesujących eksponatów związanych oczywiście z morzem . Możemy zobaczyć także  szkielety ryb i ssaków morskich . Znajdziemy również modele statków oraz różnego rodzaju narzędzia i  broń.

W Oceanarium znajduje się aż 90 zbiorników wodnych w których znajduje się około 6000 ryb .

Szkielet morsa

Oceanarium podzielone jest na trzy grupy 

1. Ekspozycja związana z wyprawami i badaniami oceanograficznymi Alberta I, między innymi   mapy i makiety statków .Sprzęt dla płetwonurków ,broń czy różnego rodzaju eksponaty kości, kamieni , muszli.

Ekspozycja z kombinezonami płetwonutków
Gabloty z kolekcją kości zwierząt morskich ,zębów i muszli
Gabloty z kolekcją kości zwierząt morskich ,zębów i muszli

 

2. Ekspozycja przedstawiająca różne zwierzęta i organizmy  zachowane  w roztworach  z formaliny,a także ptactwo  różnego rodzaju w przeszkolonych gablotach. .Są tam też szkielety eksponatów oraz jest w określonym czasie prezentowana piękna iluminacja świetlna .

Organizmy  zachowane  w roztworach  z formaliny

 

Znajduje się tam sporo gablot z wieloma gatunkami ptaków

 

 

3.Ekspozycja w której  znajdują się  mniejsze i większe akwaria z pięknymi rybami  tropikalnymi  i żywymi  koralowcami.

 

 


Natomiast z  dachu Oceanarium rozpościera się wokół przepiękny widok na całe Monaco i  morze.Ten widok nie może się znudzić .Oczywiście nie może obyć się bez mew , które cały czas tam przylatują i chcą być karmione przez ludzi.

Olbrzymi rekin na dachu Oceanarium. Wszyscy bardzo chętnie się tu fotografują

 

 

Link do Oceanarium: https://musee.oceano.org/

 

Galeria :

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!