Katedra św. Mikołaja,  Lazurowe Wybrzeże,  Monaco,  PODRÓŻE

Monaco -Katedra św. Mikołaja

Niedaleko od Pałacu Książęcego w Monaco znajduje się  Katedra św. Mikołaja (Cathédrale de Monaco) dzielnica ( Monaco-Ville).Wspaniała Katedra została wybudowana w 1252 roku, a w roku 1875 była konsekrowana. Stoi ona w miejscu pierwszego kościoła parafialnego w Monako.

To właśnie w nim brała ślub amerykańska aktorka Grace Kelly z księciem Rainierem III . Grace otrzymała wtedy tytuł Jej Książęca Wysokość Księżna Monako. Pochowano ją  w tej samej katedrze w której brała ślub . Katedra św. Mikołaja  jest  miejscem spoczynku rodu Grimaldich.  Spoczywa tam  wielu członków rodu Grimaldich , w tym Grace Kelly wraz ze swoim mężem  Rainerem III (tuż za ołtarzem) .

Katedra św. Mikołaja (Cathédrale de Monaco)
Wejście do Katedry św. Mikołaja (Cathédrale de Monaco)
Wnętrze Katedry św. Mikołaja (Cathédrale de Monaco) Nastawa ołtarzowa z około 1500 roku


Święta Dewota (Sainte Dévote)- patronka Monaco

W Katedrze św. Mikołaja przechowywane są także relikwie św. Dewoty w złoconym relikwiarzu. Święta  Dewota jest  patronką Monako i rodu Grimaldich( dziewica i męczennica) .Nawa znajduje się po prawej stronie zaraz po wejściu do Katedry.
Święta Dewota (Sainte Dévote)

W całej  Katedrze znajdują się pięknie zdobione kaplice boczne .
Ołtarz St Nicolas – Ludovico Brea, 1500 roku

Kaplica Sainte-Dévote, Monako

Święta Dewota jest patronką Księstwa Monaco.Urodziła sie około 283 r.n.e. w Marianie na Korsyce.Wiodła pobożne cnotliwe i proste życie w służbie u senatora Eutychiusa.

Nie chciała wyrzec się Boga i zginęła śmiercią męczeńską około 303 r.n.e. w okresie prześladowań chrześcijan. Poddano ją okrutnym torturom gdy prefekt rzymski Barbarus przybył na wyspę i zażądał od senatora wydania jej, gdyż nie czciła rzymskich bogów. Senator odmówił i sam został otruty a Dewotę porwano,uwięziono i torturowano. Zginęła przez ukamienowanie a jej ciało miało zostać spalone aby nie rozpowszechniać kultu męczennicy. Jednak w  nocy jej ciało zostało wykradzione przez korsykańskich chrześcijan i miało być przewiezione do Afryki .Sztorm jednak zmienił ich plany ,według głoszonej legendy nad łodzią pojawiła się gołębica która wskazała im kierunek rejsu. Tak dopłynęli do brzegu w dolinie Les Gaumates -obecnej dzielnicy Condamine  w Monte Carlo.Tam pochowano ciało Świętej Dewoty w grocie a w późniejszym czasie postawiono kaplicę na jej cześć.

Co roku odbywa się coroczne wydarzenie ku czci Świętej Dewoty. W dniach 26-27 stycznia obchodzona jest ta uroczystość. Wieczorem 26 stycznia odbywa się uroczyste spalenie łodzi rybackiej na placu przed kościołem św. Dewoty w obecności księcia Monako i jego rodziny oraz zwierzchników kościoła.Rano odbywa się Msza w Kaplicy Świętej Dewoty a wieczorem odbywa się procesja .W porcie wypuszczana jest gołębica ,a książę Albert wraz z żoną Charlene podpalają łódź .


Kaplica znajduje się na 1 Ruelle Sainte-Dévote, 98000 Monaco

Otwarta codziennie od 10:00 do 12:00  i 16:00 do 18:00

Reszta informacji na stronie: https://diocese.mc/fr/paroisse/Sainte-D%C3%A9vote

Kaplica Sainte-Dévote, Monako

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Monaco

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!