Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Saint-Tropez

Saint-Tropez

W stronę Saint-Tropez  pojechaliśmy wybrzeżem , po drodze mijaliśmy  przepiękne widoki . Mijaliśmy wiele zatoczek i małych kamienistych plaż oraz okazałe wille . Do tego wszystkiego wprost niesamowite i malownicze widoki. Polecam  jechać do Saint-Tropez  samym wybrzeżem , na pewno będzie to niesamowita przejażdżka

Saint-Tropez przespacerowaliśmy się po Starym Mieście , przy samym morzu znajduje się bardzo dużo malowniczych kamieniczek . Oczywiście jest tam też najwięcej restauracji i kawiarenek.

Quai Jean Jaurès, Saint-Tropez,
Koło restauracji znajduje się informacja turystyczna
Quai Jean Jaurès, Saint-Tropez

Port w Saint Tropez

 

 

Widok na drugą stronę portu od Quai Jean Jaurès, Saint-Tropez

Miasteczko  Saint-Tropez jest otoczone licznymi plażami . Najbardziej znana to oczywiście  plaża Pampellone. Niektórzy twierdzą  nawet  ,że jest największą i najpiękniejszą ze wszystkich plaż  . Z tym jednak się nie zgodzę . Jest wiele innych malowniczych i pełnych uroku plaż. Każdy  jednak znajdzie na Lazurowym Wybrzeżu na pewno swoją ulubioną plaże.

Quai Frédéric Mistral, Saint-Tropez

Tour Portalet

Historyczna wieża została zbudowana w celu ochrony portu i wybrzeża .Pochodzi z XV wieku.
Tour Portalet
Molo w Saint Tropez
Spacer wybrzeżem
Każdy kto odwiedza Saint -Tropez ma różne wrażenia i odczucia związane z tym miejscem. Często są to całkiem inne wyobrażenia o tym miasteczku .Oczywiście miasto ma swój urok , ale jest o wiele więcej   interesujących  i niekiedy wręcz zachwycających miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. Każdy jednak powinien się sam o ty przekonać .

Kurort sław

Miasteczko zostało rozsławione przez znanych i bogatych, gdzie podobno wypada aby każda gwiazda się tam pokazała. Dlatego tak bardzo  przyciąga nie tylko tysiące turystów, ale także  paparazzi. Niestety mi nikt zdjęcia nie zrobił 🙂

Saint-Tropez zostało odkryte przez francuskich malarzy i pisarzy  już pod koniec XIX wieku. Była to wtedy mała rybacka osada gdzie można było tworzyć ,malować czy pisać .Następnie  dopiero w latach 50  (XX wieku), a dokładnie w 1955 roku nastąpił całkowity bum i moda na Saint -Tropez . Stało się to po nakręceniu filmu przez reżysera Rogera Vadima filmu „I Bóg stworzył kobietę” z Brigitte Bardot w roli głównej. Wtedy nastąpił całkowity błyskawiczny rozkwit Saint-Tropez. Mała rybacka osada w oka mgnieniu stała się ulubionym miejscem światowych sław.

Saint Tropez w deszczu
Saint Tropez w deszczu
CHANEL SAINT TROPEZ – 1 Avenue Général Leclerc
CHANEL SAINT TROPEZ – 1 Avenue Général Leclerc

Club 55

Klub  został otwarty w 1955 roku i był  to najpierw skromny bar nad morzem.Dzięki filmowi „I Bóg stworzył kobietę” klub rozkwitł i zyskał  elegancką klientelę. Tam bawią się dzisiaj znani i bogaci z pierwszych stron gazet.

Saint-Tropez zyskało także ogromną sławę w 60 i 70 latach dzięki francuskiej komedii „Żandarm z St. Tropez “ze słynnym aktorem Louisem de Funèsem oczywiście w roli głównej.

Saint-Tropez -Muzeum Żandarmerii i Kina

Muzeum   Żandarmerii (Musée de la Gendarmerie et du Cinéma)Saint Tropez

La Tarte Tropézienne

Historia tarty rozpoczęła w 1945 roku  się wraz z przybyciem do Saint Tropez Alexandre’a Mickiego. Kucharz z polskimi korzeniami otworzył piekarnię przy Place de la Mairie . Jedna z tart została wykonywana według przepisu jego babci .Sław tarty rozkwitła jednak dopiero w trakcie kręcenia filmu w 1955 roku “I Bóg stworzył kobietę “z Brigitte Bardot .Ekipa filmowa zajadała się tymi pysznymi łakociami w trakcie kręcenia filmu.

La Tarte Tropézienne, -Places des, 83990 Saint-Tropez

Słynna tarta przypomina mi naszą Karpatkę lub Kremówkę/Napoleonkę (na pewno jeśli chodzi o masę ).Karpatka zrobiona jest z ciasta parzonego, które pięknie wyrasta, tworząc wysokie góry i smacznej masy budyniowej. Natomiast Kremówka jest z płatów ciasta francuskiego przełożonego bitą śmietaną ,kremem śmietanowym czy budyniowym lub bezowym,posypane cukrem pudrem.

W sumie nie ma się co dziwić jeśli Alexandre’a Micki miał polskie korzenie.

Tarta Tropézienne składa się z  ciasta drożdżowego  typu brioche, posypane ziarnami  cukru i wypełnione nadzieniem, będącym mieszaniną dwóch kremów, budyniowego i maślanego.

Historia La Tarte Tropézienne : https://www.latartetropezienne.fr/fr/content/10-notre-histoire

Słodkości z La Tarte Tropézienne
Słodkości z La Tarte Tropézienne
Podstawą Tarty Tropézienne jest ciasto drożdżowe typu brioche, posypane ziarnami cukru i wypełnione nadzieniem, będącym mieszaniną dwóch kremów, budyniowego i maślanego.

Citadelle et son Musée Naval  XVI-wieczna forteca

Cytadela góruje nad miastem, na początku służyła  do obrony wybrzeża przed obcymi wojskami.   Następnie podczas I wojny światowej była  więzieniem  dla niemieckich jeńców wojennych. Obecnie w muzeum   mieści się  Muzeum Historii Morskiej .

Ciekawostki:

  •  w miasteczku odnajdziemy również cmentarz morski “Cimetière Marin de Saint Tropez”.Wspaniały widok na Zatokę Saint-Tropez i zatokę Canebiers
  • Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej –Église Paroissiale Notre Dame de l’Assomption

Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!