Felsberg,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamki,  Zamki Hessen

Felsberg

Zamek na wzgórzu

Te niewielkie  miasteczko odwiedziłam jako kolejne z myślą o zwiedzeniu następnego zamku, bądź jego ruin. Spokoje miasteczko Felsberg znajduje się niecałe 20 km od KASSEL. Sam zamek okazał się jednak nie być całkowitą ruiną, jego mury są bardzo solidne i jeszcze sobie  postoją.

W I wieku naszej ery okolice zamieszkiwało starożytne germańskie plemię Chatti. Jednak rejony te były zamieszkiwane już wcześniej a świadczy o tym fakcie odnaleziona w 1956 roku skamieniała czaszka w okolicznej wsi Rhünda. Czaszka Rhünda ma aż około 12 000 lat i znajduje się w Kassel w Muzeum Historii Hesji HESSISCHES LANDESMUSEUM

Nad miasteczkiem  wznosi się i góruje zamek z wysoką wieżą na 200-metrowym wzgórzu. Najstarsze zachowane do dziś fragmenty ruin zamku pochodzą prawdopodobnie z XI wieku.

Wchodząc przez małą bramę znajdziemy się na podzamczu skąd prowadzi ścieżka przez gotycką bramę wejściową po kamiennych schodach do wewnętrznego zamku. Wieża ma obwód około 30 metrów a jej wysokość jest mniej więcej taka sama. Jest to jedna z najwyższych wież zamkowych w Hesji ( zwana maselnicą).

W 1060 po raz pierwszy wspomniano o hrabiach Felsberg, zamek był ich siedzibą aż do czasu gdy linia rodowa wymarła w pierwszej połowie XIII wieku. Jakiś czas  mieszkała tu matka Filipa Wielkodusznego (hrabina Anna). Po śmierci męża Landgravine Anna zarządzała stamtąd gdyż jej syn był jeszcze niepełnoletni aby przejąć wladzę. Zorganizowała sejm państwowy w Felsbergu w 1514 roku na zamku skąd  samodzielnie rządziła przez jakiś czaas. Z góry możemy spojrzeć na stare miasteczko i podziwiać całą okolicę.

Jedynym zachowanym budynekiem w kompleksie zamkowym jest kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Pankracego. Przez długi czas budynek był używany do przechowywania prawie 300 beczek prochu.

W XIV  wieku Landgraf Henryk II znacznie wzmocnił fortyfikacje zamku. Zbudował Zwinger (z strzelnicami i alejkami krenelażowymi, wieżą bramną, nowe wejście podnosi donżon z węższą częścią ze stożkowym dachem. Przez długi czas istniało miasto i zamek Felsberg, które nie służyły już jako rezydencja książęca.

Otoczone zielonymi wzgórzami, łąkami i lasami Felsberg, miasto składające się z trzech zamków, położone jest w uroczym krajobrazie doliny Edertal. Widoczne z daleka średniowieczne ruiny zamku – Felsburg, Altenburg i Heiligenberg – charakteryzują pejzaż miasta i nadają Edertal niepowtarzalny charakter. Z ruin zamku Heiligenberg roztacza się rozległy widok. Na ponad 200 kilometrach oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych, konnych i wodnych można poznać Felsberg od jego najpiękniejszej strony.

Adres:Burgstraße 34587 Felsberg


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona Felsberg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!