Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 2
Spis treści
Bazylika Notre Dame de la Garde
Do Bazyliki pojechaliśmy kolejką z portu o której pisałam we wpisie Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1
Z góry rozpościera się niesamowity widok i wspaniała panorama na cała Marsylię z każdej strony bazyliki.Wspaniała budowla ,które jest widoczna z portu i każdego innego miejsca w mieście oraz z morza jest nie tylko jest wizytówka całej Marsylii ale jej najważniejszym znakiem rozpoznawczym .
Te piękny neo-bizantyjski kościół wznosi się na wysokości 162 metrów na wzgórzu La Garde .Kiedyś punkt sygnałowy dla statków wpływających do portu.
Pierwotnie stała tam kaplica z wysoka wieżą poświęcona Maryi w intencji szczęśliwym powrotom z wypraw morskich marynarzy.Kaplica została postawiona już XII wieku i przez paręset lat przechodziła burzliwe dzieje .Ostatecznie zakon oblatów który zajmował się kaplicą postanowił w latach 30 XIX wieku sfinansowali rozbudowę kaplicy.
Kościół w obecnym kształcie powstał w drugiej połowie XIX wieku .Wspaniała jedenastometrowa złota statua Madonny z Dzieciątkiem powstała w 1870 roku.
Bazylika jest otwarta:
- Sanktuarium jest zamknięte w poniedziałek i wtorek
- Od środy do soboty otwarte od 10:00 do 17:00 – zamknięcie ostatniej bramy o godzinie 17:00.
- Niedziela otwarta od 8:30 do 17:00.
Dojazd do Bazyliki:
- autobusem numer 60 z portu ( co 20 minut) – rozkład jazdy
- kolejką o której wspominałam we wpisie o Marsylii część 1
- lub samochodem ,pieszo lub rowerem
Adres:
- Notre-Dame de la Garde Basilica
Rue Fort du Sanctuaire
13006 MARSEILLE
Link do Bazyliki:Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Ze wzgórza La Garde rozpościera się z każdej strony niesamowita panorama na Marsylię.
Kościół św.Wawrzyńca i Place d’Armes
Udając się w kierunku MuCEM miniemy XII -wieczny Kościół św.Wawrzyńca(Eglise Saint Laurent)koło Fortu św. Jana. Kościół Saint-Laurent jest w stylu rzymsko-prowansalskim.
Przechodzimy na Place d’Armes metalowym mostem , na dole znajduje się Mémorial des déportations. Pomnik jest poświęcony prześladowaniom Marsylii podczas okupacji niemieckiej. Znajduje się u podnóża Fortu św.Jana w bunkrze zbudowanym przez wojska niemieckie.Muzeum zostało utworzone na cześć 50-rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych jako pomnik „pomnik obozów śmierci” .Muzeum utworzono na trzech poziomach poświęcone jest głównie ofiarom Żydów,oraz walczącym w ruchu oporu. Pierwszy poziom to wystawy czasowe , drugi poziom to przestrzeń dla artystów , natomiast trzeci poziom przedstawiam nam urny z ziemią i prochami z dwunastu obozów koncentracyjnych.
Otwarte:
od wtorku do niedzieli-od 11:00 do 18:00 w dni powszednie
od 9:30 do 18:00 w weekendy i wakacje szkolne.
MuCEM i Fort św. Jana
Z Place d’Armes przechodzimy metalowym mostem łączącym starą część Fortu z nowoczesnością MuCEM – Museum of Civilizations of Europe and the Mediterranean
Fort Saint-Jean to fort w Marsylii zbudowany w 1660 roku za Ludwika XIV przy wejściu do Starego Portu. Od 2013 roku jest połączony dwoma kładkami dla pieszych z zabytkową dzielnicą Le Panier oraz Muzeum Cywilizacji Europy i Morza Śródziemnego .
Fort był używany przez Zakon Wojskowy św . Jana. Podczas rewolucji francuskiej fort był używany jako więzienie, przebywał w nim książę Orleanu Ludwik Filip II i dwóch jego synów. Po upadku Robespierre’a w 1794 roku w fortecy dokonano masakry około stu jakobińskich więźniów.
Na przełomie XIX i XX wieku fort był koszarami i szpitalem dla armii afrykańskiej.Był to ostatni przystanek dla rekrutów do Legii Cudzoziemskiej ,gdzie prowadzono szybkie szkolenia rekrutów. Legia Cudzoziemska stacjonowała głównie w Afryce Północnej.Fort przejęty został przez wojska niemieckie w 1942 roku .Wyzwolenia Marsylii nastąpiło w 1944 roku , wtedy też została zniszczona cześć historycznych budynków w trakcie wybuchu arsenału z amunicją.
MuCEM – Museum of Civilizations of Europe and the Mediterranean- Muzeum Cywilizacji Europejskiej i śródziemnomorskich
Jak sam nazwa nazwa wskazuje jest muzeum poświęcone cywilizacji europejskiej i śródziemnomorskiej.Olbrzymia nowoczesna bryła w kształcie sześcianu o powierzchni 15000 metrów kwadratowych otoczone zostało betonową silną kratownicą .Na parterze odnajdziemy wystawę stałą i księgarnię , natomiast na szczycie znajduję się wspaniały widok na zatokę Marsylii.
MuCEM – Muzeum cywilizacji europejskich i śródziemnomorskich
Czynne :
Maj, czerwiec, wrzesień, październik: codziennie 11: 00-19: 00, zamknięte we wtorki
Lipiec, sierpień: codziennie w godz. 10:00 – 20:00, zamknięte we wtorki
Od listopada do kwietnia: codziennie 11: 00-18: 00, zamknięte we wtorki
Otwarcie wieczorne: od maja do sierpnia w piątki do 22:00
Wstęp:
Bilet normalny 11 Euro/ ulgowy 7,50 Euro
Bilet rodzinny: 18 Euro (2 osoby dorosłe i maksymalnie 5 dzieci)
Dzieci poniżej 18 lat: wstęp bezpłatny
Przewodnik multimedialny: 3,50 EUR (dostępny w 5 językach)
Bilety można kupić online Kup bilet na stronie MuCEM
Adres:
Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej
7 Promenada Robert Laffont (J4 esplanade)
13002 Marsylia
Katedra la Major
Wspaniała i imponująca Katedra Cathédrale de la Major to rzymskokatolicka katedra ,jest ona siedzibą archidiecezji Marsylii .Musi sie znaleźć jako obowiązkowy punkt programu zwiedzania Marsylii , nawet jeśli jest to tylko jeden dzień. Katedra została wybudowana pod koniec XIX wieku, w miejscu, w którym od wieków znajdowały się kościoły – można tam znaleźć pozostałości po starej katerze, która została zbudowana w XII wieku.
Warto wspomnieć :
Obok muzeum MuCEM znajduję się Villa Méditerranée. Jest to niesamowity, nowoczesny budynek .Muzeum jest to poświęcone jaskini Cosquer (jaskini niedaleko Marsylii słynącej z prehistorycznych obrazów).Ten wspaniały budynek został zaprojektowany przez architekta Stefano Boeri .Góra budowli wystaje aż na 40 metrów nad basenem o powierzchni 2000 m2. Jest to miejsce kultury ,wystaw i imprez.
Po drugiej stronie ulicy znajduje się Musée Regards de Provence-Muzeum Prowansji. Kolekcja został stworzona przez prywatnych mecenasów i składa się z 850 dzieł sztuki od czasów nowożytnych do współczesnych.
Przeczytaj również :
Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1
Źródło: Wikipedia ,oraz strona oficjalna Marsylii