Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Nicea,  PODRÓŻE

Nicea 2019

Spis treści

Będąc w Nicei dwa lata temu czułam niedosyt zwiedzenia, udało nam się zobaczyć tylko parę ciekawych miejsc. Mieliśmy wtedy zbyt mało czasu na zapoznanie się ze wszystkimi atrakcjami  jakie oferuje miasto .Obiecałam sobie, że trzeba będzie to nadrobić jeśli następnym razem będziemy na Lazurowym Wybrzeżu. Udało nam się to w tym roku. Jednak w dalszym ciągu nie udało nam  się wszystkiego zobaczyć  i zwiedzić . Chciałabym mieć następnym razem więcej czasu na pospacerowanie po mieście i zapoznanie się ze wszystkimi zabytkami. Podczas jednodniowego wypadu do Nicei nie ma możliwości zobaczenia całego miasta. Oczywiście te najważniejsze , najbardziej rozpoznawalne miejsca jak najbardziej można  zwiedzić.


Niestety w naszym przypadku zabrakło nam czasu na zwiedzanie niektórych kościołów czy kaplic. Akurat tu moja rodzinka na to nie narzekała ,bo to ja zawsze najwięcej biegam po kościołach i kapliczkach. Do tego wszystkiego nie zawsze wszędzie można wejść danego dnia ,czy o określonej godzinie. Tak akurat było w przypadku Kaplicy Miłosierdzia , która jest otwarta tylko we wtorki a ja byłam w mieście w piątek . Niestety nie udało mi się zobaczyć Kaplicy wewnątrz.

Plaża w Nicei
Restauracje na plaży
Promenada Anglików

Plac Masséna

Jest  centralnym placem w Nicei. Na placu znajdują się dziwne na pierwszy rzut oka duże rzeźby postaci umieszczonych na słupach . Nie miałam pojęcia o co chodzi . Dowiedziałam się jednak, że jest to specjalna  instalacja o nazwie “Rozmowy w Nicei” i nawiązuje ona do siedmiu kontynentów. Wieczorem rzeźby są podświetlone w różnych kolorach. Cały plac otoczony jest wieloma kolorowymi budynkami . Od strony północnej placu znajduje się ulica handlowa miasta – Avenue Jean Médecin. Natomiast od strony południowej  znajduje się piękna Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil).

Plac Masséna (Place Masséna)

Tablica na Placu Masséna (Place Masséna)

Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil).

Wokół posągu Apolla są usytuowane rzeźby symbolizujące planety :Ziemie , Marsa, Merkurego, Wenus i Saturna.

Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil)

Stare miasto – Vieux Nice

Historyczne stare miasto  zajmuje teren od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego . Samo wzgórze zamkowe również jest wliczane do Starego Miasta.

Rue Saint-François de Paule

Widok na Wzgórze Zamkowe i Parc de la Colline du Château
Ascenseur du Château-wodospad


Plac Garibaldiego 

Na placu znajduje się monument twórcy zjednoczenia i odrodzenia Włoch. Wielkiego rewolucjonisty, żołnierza i bohatera narodowego Włoch. Plac został zbudowany w 1773 roku i jest najstarszym placem w  Nicei. Nazwa placu zmieniała  się kilkukrotnie, jednak  w końcu  zdecydowano go nazwać na cześć urodzonego w Nicei w 1807 roku Giuseppe Garibaldi’ego.

Place Giuseppe Garibaldi
Kaplica Świętego Grobu -Chapelle du Saint-Sépulcre

 “Marché aux Fleurs” –Targ kwiatowy

Targ znajduje się przy ulicy  Cours Saleya ,możemy zakupić tu kwiaty , owoce ,warzywa i oczywiście pamiątki .

Targ kwiatowy na ulicy Cours Saleya
Targ przy ulicy Cours Saleya
Tu zaopatrzymy się w przyprawy i aromaty
Przyprawy na targu w Nicei
Stoisko z mydełkami i zapachami

Kaplica Miłosierdzia( Chapelle de la Misericorde )

Kaplica znajduje obok targu kwiatowego, niestety nie udało mi się jej zwiedzić. Należy do Zakonu Czarnych Pokutników.
Kaplica Miłosierdzia przy targowisku


Kościół św. Franciszka z Paoli (Église Saint-François de Paule)

Franciszek był założycielem  Zakonu Braci Najmniejszych . Budynek usytuowany jest miedzy  innymi budynkami , po drugiej stronie znajduje się budynek Opery Nicejskiej.

Kim był Św. Franciszek z Paoli

Pochodził z ubogiej rodziny ,która czekała na dziecko od wielu lat . Imię otrzymał na cześć św. Franciszka z Asyżu do którego modlili się rodzice błagając o potomka . W klasztorze franciszkanów przebywał  tylko rok ,ale już wcześniej pobierał u nich nauki . Odbył wiele pielgrzymek z rodzicami ,gdzie po jednej z nich postanowił prowadzić życie pustelnicze. Jego samotnia zaczęła przyciągać uczniów i tak zaczął powstawać surowy i ascetyczny zakon minimitów  (braci najmniejszych)– zakon katolicki wzorowany na regule franciszkanów. Jednak w zakonie braci mniejszych panowała większą surowość. Mieszkał we Francji do śmierci .

Wnętrze Kościoła św. Franciszka z Paoli
Kościół św. Franciszka z Paoli

 Opera w  Nicei

Na początku w Nicei został założony teatr drewniany w 1776 roku, później sprzedany i ponownie otwarty w 1790 roku pod nazwą „Théâtre Royal”.Później odkupiony przez miasto ,zburzony i odbudowany .Otwarcie nastąpiło w 1828 roku.W 1881 roku  budynek spłonął przez wyciek gazu do którego doszło.Zginęło tam wtedy troje rodzeństwa szkockiej piosenkarki Marjory Kennedy-Fraser ( rodzeństwo również zajmowało się śpiewem ).Odbudowano teatr w tym samym miejscu .

 


Chapelle de la Très-Sainte-Trinité et du Saint-Suaire 

Kaplica Trójcy Przenajświętszej i Całunu

O Kaplicy dowiedziałam się tylko tyle że należy do Zakonu Czerwonych Penitentów z Nicei (Zakon Czerwonych Pokutników). Kaplica została zbudowana w latach 1657–1660. Porządek jaki jest obecnie reprezentowany, został utworzony w 1824 r. Przez zjednoczenie trzech wcześniej istniejących bractw, wspólnoty Świętego Imienia Jezusa, Całunu i Ducha Świętego.

Fasada kaplicy  jest dziełem architekta Gio Battisty-Borra i pochodzi z 1763 r. Kaplica  jest poświęcona Całunowi, przypominając, że był  przeniesiony do Nicei na jakiś czas z  powodu działań wojennych.

Udało mi się znaleźć parę informacji na ten temat , zresztą bardzo interesujący .Gdy zwiedzaliśmy Turyn to  zwiedzenie kaplicy Świętego Całunu w Turynie  było obowiązkowym punktem  zwiedzania.


Ciekawa strona związana z historią Bractw w Nicei oraz z Kaplicami

http://www.penitents-rouges.org/texte.asp?genre=1

W każdym razie Całun przebywał w Chambery , niestety w  1536 roku Francuzi  zajęli Chambery a później Turyn. W związku z zawirowaniami politycznymi Książę Karol III ,książę Sabaudii (w latach 1504–1553) ścigany przez Francuzów uciekł z Całunem  porzucając swoje Państwo. Dotarł aż do Mediolanu ,w tym samym roku relikwia została tam tam wystawiona. Pod koniec 1537 roku schronił się w Nicei. Były to ciężkie czasy dla państwa sabaudzkiego chylącego się już ku upadkowi. Większa część jego terytorium państwa sabaudzkiego została  podzielona miedzy Hiszpan i Francuzów. Karol II zmarł 1553 roku w Vercelli. Po śmierci został okradziony z osobistych klejnotów.
Całun został natomiast umieszczony w bocznej kaplicy katedry w Vercelli. O mały włos zostałby ukradziony przez francuskich żołnierzy,którzy zaskoczyli miasto. Relikwia ocalała dzięki odwadze kanonika katedry Giovanniego Antonio Costy . Całun powrócił do Chambery w  1561 roku.


Hotel Negresco

Hotel jest bardzo reprezentacyjny , został wybudowany w 1912 roku w stylu śródziemnomorskim. Wybudowany z myślą  o inwestorach oraz  dla światowej arystokracji, odwiedzany przez polityków i gwiazdy muzyczne.


Posąg Nike

Olbrzymia kolumna z grecką boginią Nike stoi  przy Promenadzie Anglików ale na terenie Ogrodu Alberta I. Nicea została nazwana od imienia greckiej bogini Nike. Nicea została częścią Francji dopiero w  1860 roku.


Pizzeria MAMMAROMA

W trakcie zwiedzania zatrzymaliśmy się na chwilkę tutaj. Mieliśmy ochotę na coś innego najlepiej jakieś specjalnosci z regionu ,ale musieliśmy już  coś zjeść i  wzmocnić  siły przed dalszym zwiedzaniem . Po szybkim  zaspokojeniu głodu udaliśmy się w dalszą wędrówkę.

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Nicei

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!