Francja,  Frejus,  KATEDRA SAINT-LÉONCE DE FRÉJUS,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Frejus-Gotycka katedra (Cathédrale Saint-Léonce de Fréjus)

Rzymskokatolicka katedra St. Leonce Cathedral Fréjus jest  zabytkiem historycznym  od 1862 roku . Znajdują się tam fascynująca budowla klasztorna oraz baptysterium z V wieku. Sama data wybudowania katedry nie jest dokładnie znana,ale była ona siedzibą biskupa Frejus od V wieku.Katedra została poświęcona pierwszemu biskupowi św. Léonce (Święty Leoncjusz).

Wspaniały kompleks składa się z paru średniowiecznych budynków,baptysterium, krużganka i pałacu biskupiego z V-XVIII wieku.Od 1958 roku stolica biskupia została przeniesiona do Tulonu wtedy też  kościół FREJUS  otrzymał tytuł konkatedry.

Wieża została zbudowana w XVIII wieku. Katedrę zwiedziłam już przed samym zamknięciem . Nikogo wtedy nie było w środku . Dopiero przed samym moim wyjściem pojawił się mężczyzna który miał zamknąć katedrę. Wewnątrz panowała niesamowita cisza i spokój.

Południowy portal pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku

Baptysterium pochodzi z V wieku jest uważane za najstarsze w tym rejonie i we Francji. Zostało ono odkryte przez  francuskiego architekta Jules Formigé  w 1925 roku. Tego samego ,który był zaangażowany w odbudowę Tropaeum AlpiumLA TURBIE

W Baptysterium znajduje się ośmioboczna chrzcielnica umywalka tak duża ,że może się w niej zanurzyć cały człowiek.

Wejście do Baptysterium

We wnętrzu katedry odnajdziemy wielowiekowe płótna: tryptyk Świętej Małgorzaty, malowany na drewnie przez Jacquesa Durantiego, malarza z Nicei (1450), obraz Wniebowzięcia, obraz Świętej Rodziny (1561) autorstwa Saturnusa Romanusa.

Po lewej zaraz po wejściu figura Ojca Pio, a po prawej Figura Świętego Antoniego z dzieciątkiem Jezus

Święto “Bravade” na cześć świętego Franciszka de Paule, który uwolnił ich od zarazy w 1482 roku.W 2007 roku odbyły się obchody 500 rocznicy śmierci Saint-François de Paule.

Kaplica Świętego Franciszka z Paoli (Saint-François de Paule)
Posągi biskupa z XVII wieku
Organy -historia organów sięga roku 1600

Wewnątrz Klasztoru znajdują się liczne malowidła 


Źródło:Wikipedia i oficjalna strona Frejus

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!